Apogeo
Reklama

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

2 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 5
Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče. Zároveň však více než polovina z nich vnímá potřebu změn. Největší problém spatřují v nedostatku lékařů a sester, dlouhých čekacích lhůtách a omezené dostupnosti některých specializovaných vyšetření. Otevřeni jsou dnes systému, který by ocenil péči o vlastní zdraví, třetina z nich by se nebránila ani platbám za služby nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Češi jsou otevřeni reformě i motivaci k prevenci

Výsledky průzkumu naznačují, že Češi začínají přemýšlet o reformě zdravotnictví jinak než v minulosti – více než polovina dotázaných by uvítala model, který by pacienty vedl k odpovědnějšímu přístupu k péči o své zdraví. „V otázce placení za služby nehrazené ze zdravotního pojištění je společnost rozdělena – třetina Čechů tuto možnost podporuje, stejný podíl ji naopak odmítá,“ komentuje výsledky průzkumu Jakub Malý, ředitel agentury Ipsos.

V průzkumu se silně projevil důraz na prevenci. Naprostá většina respondentů chápe její přínos a přikláněla by se k modelu, kdy by byli pacienti za preventivní péči odměňováni, případně penalizováni za její zanedbávání. Panuje také shoda na tom, že lékaři by měli pacienty aktivně zvát na preventivní prohlídky. 

Velkou roli v podpoře prevence hrají i zaměstnavatelé, kteří nabízejí řadu preventivních programů v rámci zaměstnaneckých zdravotních benefitů. „Díky aktivitě zaměstnavatelů mají zaměstnanci k preventivním prohlídkám nebo třeba očkování jednodušší přístup a nemusí složitě zjišťovat, kdo a kde se může postarat o jejich zdraví. Právě složitá organizace a nedostatek kapacit řadu lidí od lepší péče o své zdraví odrazuje,“ upozorňuje viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza. Podceňování prevence má navíc nejen zdravotní, ale i ekonomické dopady. Například očkování proti chřipce podstupuje v Česku jen 7 % populace, zatímco Světová zdravotnická populace doporučuje proočkovanost 75 %. „Neefektivní systém očkování proti chřipce českou ekonomiku stojí 27 miliard ročně,“ dodává Tomáš Prouza. 

Inovativní léčba: lidé ji podporují, systém ale brzy přestane stíhat tempo inovací

Průzkum se zaměřil také na inovativní léky. „Dvě třetiny lidí si uvědomují jejich přínos, nejčastěji je spojují se zlepšením kvality a prodloužením života, lepší účinností nebo rychlejším návratem do společenského života,“komentuje výsledky průzkumu David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. 

Přestože 83 % Čechů očekává, že financování těchto léků zajistí zdravotní pojišťovny, část lidí je nyní otevřena možnosti spolufinancování. Dvě pětiny dotázaných by byly ochotny přispívat vyššími odvody na zdravotní pojištění nebo si připlatit za běžné léky do 1 000 korun, pokud to povede k lepší dostupnosti inovativní léčby. 

David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, upozorňuje na specifickou obtíž českého zdravotnictví: „Systém zdravotního pojištění brzy přestane stíhat tempo inovací. Pravidla stanovení cen a úhrad nejsou připravena na možnosti dnešní medicíny, která již mnohdy nabízí personalizovaný přístup na míru konkrétním pacientům. Řešením je buď navýšení financí, nebo spíše efektivnější využití stávajících prostředků, podobně jako je tomu u léčiv. Ty jsou dnes z pohledu státu jednou z nejlépe regulovaných oblastí a tvoří dlouhodobě 17 % zdravotnického rozpočtu.“

Z průzkumu vyplynula též jedna kuriozita, a to že lidé často vnímají zdravotnictví jako bezplatné, přestože si ho fakticky hradí nejen prostřednictvím vlastního zdravotního pojištění, ale také odvody, které za ně platí zaměstnavatelé.

Otevírá se prostor pro diskusi o reformě?

Podle politoložky Evy Lebedové z Univerzity Palackého v Olomouci by téma reformy zdravotnictví mohlo být pro politiky příležitostí. „Je překvapivé, že většina Čechů reformu zdravotnictví vnímá jako nutnou. Možná nazrál čas na odbornou diskusi o potřebných změnách,“ komentuje výsledky průzkumu. 

Zdravotnictví je tradičně vnímáno jako citlivé téma, které může voliče rozdělovat, proto se mu politici v předvolebním období spíše vyhýbají. Přesto výsledky průzkumu naznačují, že veřejnost začíná být na debatu o změnách připravena. 

Foto: Pixabay

Zdroj: AIFP


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Letní brigády: Firmy hledají tisíce posil, ale zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí

15.05.2025, Autor: Z blogosféry

S příchodem letních prázdnin se tradičně zvyšuje poptávka po brigádnících napříč Českou republikou.  V roce 2025 však firmy čelí výzvě. Ochota mladých lidí nastoupit na sezónní práce klesá, a to navzdory tisícům volných pozic. Personální agentury upozorňují na znatelný pokles zájmu studentů o klasické manuální brigády a zároveň na změnu jejich pracovních preferencí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Inflace v dubnu klesla na 1,8 procenta, je tak nejnižší za posledních sedm let

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Inflace v dubnu klesla na nejnižší hodnotu od března 2018 a dostala se i pod průměrnou hodnotu loňského roku. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně vzrostly o 1,8 procenta, což je o 0,9procentního bodu méně než v březnu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

IT konzultanti mohli v dubnu nastoupit za skokově vyšší odměnu

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Duben potěšil především IT konzultanty, kteří v tomto měsíci hledali práci. Firmy jim totiž nabídly výrazně vyšší nástupní odměny než v měsíci předcházejícím. Na pracovním trhu šlo získat nástupní odměnu v průměru o 32 400 korun vyšší než v březnu.

Komentář k předběžným údajům o inflaci v ČR za letošní duben

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu dle předběžných údajů klesl pod 2 %, konkrétně na 1,8 %, tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB. Zmírnění meziroční inflace bylo v dubnu taženo cenami potravin, alkoholu a tabáku, a cenami energií, kam spadají také pohonné hmoty.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Plná zaměstnanost i tlak na produktivitu: trh práce v ČR láme rekordy

05.05.2025, Autor: Z blogosféry

Český trh práce právě láme rekordy: zaměstnanost ve věkové skupině 15–64 let vystoupala na 75,9 % a genderový rozdíl se snížil pod 11 procentních bodů – historické minimum. Pokles je výsledkem dlouhodobého trendu, který přetrvává i přes výkyvy způsobené pandemií.

Stavební materiály v dubnu 2025: Ceny stagnují, ale úleva zatím nepřichází

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

Po letech cenových turbulencí přišlo uklidnění. Ceny stavebních materiálů se v dubnu 2025 sice výrazně nehýbou, ale rozhodně se nevrátily na úrovně, o kterých by stavebníci snili. Co znamená stagnace cen pro běžné domácnosti a firmy? A proč se zdá, že zlevňování je v nedohlednu?

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama