Zájem o zakládání nových britských firem v Česku je nyní nižší než mezi lety 2015 a 2016, tedy v době
debat a referenda o brexitu. Počet českých firem s britským kapitálem letos vzrostl o sto tři na 4 924, vyplývá ze statistik poradenské firmy Bisnode. Objem britského kapitálu v základním jmění českých firem se letos snížil o jednu a půl miliardy korun.
Aktuálně v ČR podniká rekordní počet britských firem, nicméně jejich počet se zvyšuje nejpomaleji od roku 2014. Za posledních pět let počet britských firem v ČR vzrostl o 77 procent.
„Britské firmy v ČR nejrychleji přibývaly těsně před a po brexitu, tedy v období, kdy se podnikatelé připravovali na možné následky rozhodnutí vystoupení země z EU Nejčerstvější data naznačují, že zájem britských podnikatelů o zakládání nových firem klesá, přesto se však podnikatelská základna rozrůstá,“ uvedla analytička Bisnode Petra Špěpánová.
Britští majitelé českých firem jsou podle výpočtů Bisnode pátými nejčastějšími zahraničními vlastníky po Rusech, Slovácích, Ukrajincích a Němcích.
V základním jmění českých firem britští vlastníci upsali 40,5 miliardy korun, což je nejnižší hodnota za poslední tři roky. Meziročně se objem britského kapitálu snížil o 1,5 miliardy korun. V žebříčku největších zahraničních investorů podle upsaného kapitálu jsou na sedmém místě. První tři pozice s výrazným náskokem patří Německu (287,8 miliardy korun), Lucembursku (123,3 miliardy korun) a Nizozemsku (114,8 miliardy korun).
České firmy s britskými vlastníky nejčastěji podnikají v nemovitostech, obchodu, službách a poradenství.
ČTK