Apogeo
Reklama

Britská ekonomika narostla po Brexitu dvakrát více než česká. A z mezinárodního pohledu rostla rychleji než eurozóna

03.02.2025, Autor: Z blogosféry

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Britská ekonomika narostla po Brexitu dvakrát více než česká. A z mezinárodního pohledu rostla rychleji než eurozóna

Srovnání vývoje velikosti ekonomik vždy naráží na to, jestli se zohlední vývoj jejich měn (směnného kurzu). Pokud jej ignorujeme, pak ze srovnatelných EU zemí od Brexitu narostl HDP Británie (3 %) o něco méně než Francie (4 %), ale více než Německa (0 %).

Méně než celé eurozóny, ale dvakrát více než Česka. Žádná ekonomika ale není uzavřená. Moderní ekonomika prodává svoje výrobky do zahraničí, a z něho si zase jiné věci kupuje. Po zohlednění kurzu (což je přesně to, jak se ilustruje zaostávání EU za USA) ale naopak vzrostla britská ekonomika od Brexitu více než eurozóna. A v Česku Brexit snížil konkurenci na klíčovém trhu potravin a přispěl tak ke snížení jejich průměrné kvality v Česku.

Dnešních pět let od Brexitu nutí k bilancování. Vývoj britské ekonomiky od té doby není ani zdaleka tak katastrofický, jak jí bylo předvídáno. Přesto ale dnes mnozí tvrdí, že je na tom hůř, než by byla bez Brexitu. To bohužel nelze na datech rozhodnout ani tak, ani tak. Co by bylo kdyby nebylo… Co ale rozhodnout můžeme je, jaký byl skutečný vývoj HDP oproti ostatním zemím.

Rozdíl UK vs. CZ

Poslední údaje o výšce (reálného) HDP před Brexitem jsou za poslední čtvrtletí roku 2019. Nejnovější (spolehlivé) za třetí kvartál roku 2024 (navzdory dnešním prvním odhadům čtvrtého kvartálu pro CZ). Když si velikost obou ekonomik srovnáme na stejnou úroveň na startovní čáře, vidíme, že od Brexitu narostl (kumulativně) HDP o 1,5 %, zatímco britský téměř dvojnásobně, o 2,9 % HDP. 

Zdroj: ČSÚ A ONS: národní indexy bez přepočítání kurzem 

A to přitom britská ekonomika uzavřela svou ekonomiku za Covidu ještě více než česká. V podstatě nejvíce (a nejdéle) na kontinentu. I po druhé vlně otevírala zařízení v Česku a zbytku Evropy mnohem dříve než v Británii. O to je celkový lepší výsledek zásadnější.

Rozdíl UK vs. G7

Zdroj: OECD 

Spojené království, zejména po odchodu z EU, samo sebe srovnává především se zeměmi G7. V tomto srovnání kumulativní růst není, pravda nijak oslnivý.

Toto však není jediné možné srovnání. Otázkou při porovnávání různých zemí vždy je, v jaké měně HDP srovnáváme. Například všechna ta slavná srovnání o tom, jak ekonomika EU či EZ (eurozóny) zaostává v růstu za USA převádějí HDP na nějakou stejnou měnu, buď dolar, nebo euro. To můžeme udělat také. 

Rozdíl UK vs. EZ

Zdroj: Světová banka, v dolárech 

Srovnání HDP v nějaké stejné měně dovoluje srovnat, jak se proměnil mezinárodní význam ekonomiky. Je to něco jako „kolik si toho ekonomika může dovolit mezinárodně”. A to je pro ekonomiku UK mnohem důležitější ukazatel než třeba pro ekonomiku EZ. UK je mezinárodně mnohem otevřenější ekonomikou než EZ, nejen v důležitosti vývozu a dovozu ale i v jiných parametrech. (Obchod v rámci eurozóny o mezinárodní otevřenosti nic neříká, stejně jako obchod mezi Anglií a Skotskem, kupříkladu.) 

Pokud srovnáme (například podle dat Světové banky) vývoj HDP v UK a Eurozóně ve stejné měně, zjistíme, že navzdory hlubšímu poklesu za Covidu narostla do roku 2023 ekonomika UK více než ekonomika EZ. (Přepočítaná data za rok 2024 ještě nejsou k dispozici, ale vývoj se podle předběžných propočtů nijak nezmění.)

Shrnutí

Britská ekonomika samozřejmě čelí významným problémům (možno ilustrovat na vyžádání).  Stejně jako EU nebo EZ. Ale tvrzení, že bude po odchodu z EU paralyzována, protože přijde o obchodní vztahy, se nepotvrdila. Ani nemohla. Cla mezi EU a UK neznamenají zastavení vzájemného obchodu. Jen jej prodražují o několik procent. Pokud na obchodu vývozce vydělá 20 procent, pak ani 10% clo jej nezastaví.

Na českém trhu se tak nakonec Brexit projevil možná hlavně tím, že obchody M&S a Iceland přestaly dovážet britské potraviny (prvně jmenovaný zatím jen čerstvé). To znamená, že to pro ně (celkem pochopitelně, vzhledem k vysokým transportním nákladům) nebyl moc výhodný obchod ani před Brexitem. 

Hlavně to ale znamená, že v Česku je nyní, kvůli tomu, že EU zavedla po Brexitu proti Británii cla, se teď snížila průměrná kvalita potravin v Česku (ty britské patřily k těm jednoznačně kvalitnější). A to zrovna pro Česko, které je v tomto na štíru ve srovnání s ostatními, je velkou nevýhodou. I Brexit tak ukazuje, že cla nakonec působí proti těm, kteří je zavádějí, ne nutně proti těm, na které jsou uvalena. Podle všeho tomuto začímá rozumět i prezident Trump, jehož cel se nyní Evropa obává. 

Petr Bartoň, datový ekonom, Datarun

Foto: Pixabay

Autor: Petr Bartoň 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Komentář k průzkumu Manufacturing PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Celní války zatím nemají na tuzemský zpracovatelský sektor fatální dopad: přinejmenším průzkum PMI za letošní duben hlásí lepší výsledky, než se čekalo. Dubnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl lepší zprávy, než se čekalo: pozitivním překvapením je především vývoj nových objednávek.

Česká e-commerce ožívá a míří k obratu 200 mld. korun

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

E-commerce trh v Česku pokračuje v oživení, i když jen pozvolném. Letos poroste tempem o 5 % za rok a překročí hranici celkového obratu 200 mld. korun, jak odhadují analytici ze společnosti Upgates, která poskytuje e-shopová řešení.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Retail se stává klíčovým trendem roku 2025, jeho postavení pomáhá i atraktivita polského trhu administrativních budov

27.04.2025, Autor: Z blogosféry

Po roce nejistoty a stagnace se český trh komerčních nemovitostí opět dostává do popředí investorského zájmu. Hlavním hnacím motorem tohoto oživení je uvolnění podmínek financování a rostoucí ochota prodávajících přiblížit se očekáváním kupujících. Zatímco nových kancelářských prostor se letos v Praze otevře jen 25 000 tedy třetina vůči již slabému roku 2024, investoři se ve velkém zajímají o retailové parky v regionech i úspěšné hotely. Dle analýzy poradenské společnosti RSM by retail v letošním roce mohl tvořit asi 40 % všech transakcí v komerčních nemovitostech.

Český trh fúzí a akvizic vykazuje silný růst v prvním čtvrtletí. Objem transakcí vzrostl na 737 milionů eur

23.04.2025, Autor: Z blogosféry

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 16 transakcí za 737 milionů eur (18,5 miliardy Kč). Ve stejné období loni to bylo sedm transakcí za 15 milionů eur (cca 376 milionů Kč). Za poměrně výrazným nárůstem objemu je akvizice pětice hotelů situovaných po Evropě, včetně pražského hotelu Mama Shelter Prague. Pro investory jsou stále atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšená atraktivita zůstává v oblasti energetiky. Dlouhodobě trvá zájem o výrobu s unikátním produktem. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

Český veřejný dluh stále mezi nejnižšími v EU

22.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní finální výsledek hospodaření veřejných institucí z dílny Eurostatu potvrdil solidní pozice Česka v celoevropském srovnání. Pokles schodku veřejných financí z 3,8 % na 2,2 % HDP v roce 2024 je napříč EU nadstandardní výsledek – průměrná výše schodku činila v minulém roce 3,2 % HDP. 

e-news.cz - kurzy
Reklama

Růst cen v zemědělství zpomalil

20.04.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců v meziročním srovnání mírně zpomalily svůj růst. Potvrzují to dnes publikovaná data ČSÚ. Ačkoliv v únoru byly meziročně vyšší o 9,3 %, v březnu zpomalily na 8,2 %. V rostlinné výrobě došlo k nárůstu cen o 5,1 %, v živočišné pak o 12,7 %.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Průmyslová deflace pokračuje a pokračovat zřejmě i bude

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu letošního března vykázaly meziměsíční pokles o 0,3 %, což odpovídá meziročnímu snížení taktéž o 0,3 %. Jedná se o nižší výsledek, než očekával trh (-0,1 %). Ceny zemědělských výrobců naopak vzrostly a to o 2,2 % meziměsíčně a o 8,2 % meziročně. Ceny stavebních prací se zvýšily o 0,6 % meziměsíčně a o 3,0 % meziročně, ceny tržních služeb pro podniky pak o 0,9 % meziměsíčně a o 3,7 % meziročně.

Pohonné hmoty jsou o 6 Kč/l levnější než loni. Ve srovnání s okolními zeměmi je Česko suverénně nejlevnější

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Po krátkém zaváhání začátkem dubna pokračoval benzín i nafta v dalším zlevňování. Litr paliv je aktuálně téměř o 6 korun levnější než loni touto dobou. A třeba oproti Polsku je nafta v Česku v průměru levnější o 1,50 Kč/l, ve srovnání s Maďarskem dokonce o 3,70 Kč/l. Plošné ceny paliv pro firemní odběratele klesly jen v tomto týdnu o 1,60 Kč/l, u nafty na 30,89 Kč/l. To může naznačovat další zlevňování.

e-news.cz - kurzy
Reklama