Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vypsalo výzvu pro zájemce na pokrytí Česka vysokorychlostním internetem.
Finance půjdou z evropských fondů, zájemci mohou obdržet až 11,55 miliardy korun. Žádat o zakázku bude možné od 26. dubna minimálně po dobu pěti měsíců.
„Cílem výzvy je rozšíření moderní infrastruktury umožňující spolehlivě poskytovat vysokorychlostní služby elektronických komunikací do míst, ve kterých dosud není tento přístup zajištěn,“ uvedl pro ČTK o vypsané výzvě mluvčí MPO František Kotrba. Dodal také, že peníze z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost mohou získat podnikatelé v oblasti elektronických komunikací.
Dotace ve výši 1 až 200 milionů, realizace musí být hotová do roku 2020
V podmínkách programu je uvedeno, že dotace na pokrytí ČR vysokorychlostním internetem mohou získat projekty umožňující přístup k internetu minimální přenosovou rychlostí 30 megabitů za vteřinu. Realizace projektu musí být hotová do konce roku 2020 a nesmí trvat déle než tři roky. Dotaci na projekt mohou zájemci získat ve výši od jednoho do dvou set milionů korun. Pakliže by byly podány žádosti za více než 11,55 miliardy Kč, má ministerstvo možnost objem peněz navýšit.
Vysokorychlostní internet je jednou z priorit nového ministra
Ministerstvo průmyslu a obchodu ohlásilo spuštění žádostí pro zájemce o dotace na vysokorychlostní internet krátce předtím, než premiér Bohuslav Sobotka, dočasně vedoucí tento úřad, v jeho čele skončí. Jeho nástupce, náměstka Jiřího Havlíčka (ČSSD), již brzy jmenuje vedením úřadu prezident Miloš Zeman. Příští ministr Jiří Havlíček určil jako jednu ze svých priorit v úřadu právě zákon o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu.
Vláda ČR schválila národní plán rozvoje internetových sítí v říjnu minulého roku. Ten je podmínkou čerpání financí z EU na budování infrastruktury. MPO bylo nuceno v rámci dotačního programu nechat zmapovat dostupnost vysokorychlostního internetu v jednotlivých lokalitách republiky a určit takzvaná bílá místa. Veřejná podpora může směřovat pouze do oblastí bez připojení, kde soukromé subjekty na základě tržních mechanismů s budováním přípojek ani v budoucnu nepočítají. Z mapování ministerstva vyplynulo, že bílá místa tvoří asi 30 % všech sídel v ČR.