Rozpočet České republiky koncem května zaznamenal poprvé v tomto roce deficit, a to téměř devatenáct miliard korun.
Podle Ministerstva financí způsobily zhoršení situace zejména nižší příjmy z evropských fondů.
Na konci května činil deficit rozpočtu ČR 18,7 miliardy korun. Jedná se o razantní meziměsíční pokles v porovnání s koncem letošního dubna, kdy přebytek rozpočtu dosáhl 6,3 miliardy korun. V květnu minulého roku dosahoval rozpočet přebytku 22,4 miliardy korun.
Ministerstvo financí uvedlo, že příjem financí z EU poklesl ke konci května meziročně o 72 miliard korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy peněz z EU. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze zaznamenal rozpočet ČR na konci května deficit 35,6 miliardy korun. V minulém roce byl rozpočet v tomtéž období rovněž ve schodku 49 miliard korun.
Ekonom Komerční banky Marek Dřímal se nechal slyšet, že na konci roku 2017 předpokládá schodek rozpočtu zhruba 45 miliard korun. „Dnešní údaj potvrzuje, že se v letošním roce vládní finance vrací do normálu, kterým je chronický deficit. Loňského mimořádného přebytku dosáhlo Ministerstvo financí pouze díky přílivu peněz z fondů EU, a to zpětně za dříve uskutečněné projekty spolufinancované z EU,“ doplnil Dřímal.
Zatímco koncem května se příjmy rozpočtu meziročně snížily o 36,4 miliardy na 496,4 miliardy korun, výdaje vzrostly na 515,1 miliardy korun, o 4,7 miliardy. Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) ve srovnání s minulým rokem stouply o 8,9 miliardy na 103 miliard korun. Podle Ministerstva financí naznačuje meziroční růst vybrané DPH vysokou efektivitu institutu kontrolního hlášení v boji proti daňovým únikům. Na druhé straně jako negativum se na inkasu projevilo například snížení sazby DPH na stravovací služby z 21 procent na 15 procent v souvislosti se zavedením elektronické evidence služeb (EET). Meziroční nárůst inkasa snižovalo i to, že Finanční správa zadržovala meziročně nižší částku sporných nadměrných odpočtů DPH.
Nejvýraznější objem výdajů rozpočtu je alokován na sociální dávky. Koncem května na ně bylo určeno 220,2 miliardy korun, o devět miliard více než před rokem. Celkově rozpočet v tomto roce počítá s výdaji na sociální dávky 530,5 miliardy korun.