Česká republika a Izrael mají v plánu posílit vzájemnou spolupráci v oblasti vědy a výzkumu.
Kooperace by mohla mimo jiné napomoci modernizaci českého průmyslu. Její potenciál je na poli digitálních technologií v automobilovém průmyslu nebo elektronizace zdravotnictví. Izraelský velvyslanec v České republice uvedl, že zájem o spolupráci má například mladoboleslavská Škodovka.
Na posílení spolupráce se při včerejším jednání v Praze shodli vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a velvyslanec Izraele v ČR Daniel Meron. Oba zástupci rovněž kladně hodnotili činnost české vědecké diplomatky Delany Mikolášové, působící na českém velvyslanectví v Tel Avivu od roku 2015.
Pavel Bělobrádek krátce po setkání s izraelským velvyslancem označil za jednu z možných příležitostí zavádění digitálních technologií v automobilovém průmyslu: „Robustní český průmysl se potřebuje výrazným způsobem přeorientovat na vysokou přidanou hodnotu a tady je pro izraelské podniky i výzkumné instituce velká příležitost aplikovat na trhu jejich výzkumné projekty.“
Zájem projevila Škoda
Izraelský velvyslanec Daniel Meron doplnil, že zájem o spolupráci má zejména mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, jejíž vozy jsou třetí nejprodávanější značkou v Izraeli. Vývoz automobilů Škoda do této země navíc stále roste. Velvyslanec také prozradil, že „Škoda zjišťuje, zda je něco na digitálním poli, kde bychom jí mohli pomoci dělat ta nejlepší auta na světě“.
Možnosti spolupráce jsou dle jeho názoru i v elektronizaci zdravotnictví. Velvyslanec uvedl, že se o zavádění nových technologií do tohoto oboru bude zhruba za pět týdnů při návštěvě Izraele zajímat ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).
Budoucnost vztahů ČR a Izraele na poli vědy?
David Meron dále poznamenal, že ve vzájemné spolupráci vidí základ budoucích vztahů obou zemí. „Československo pomohlo v letech 1947 a 1948 při zakládání státu Izrael. Před 70 lety spočívala spolupráce ve zbraních poslaných do Izraele, dnes mluvíme o vědě. To je budoucnost vztahů mezi Českem a Izraelem.“ Pavel Bělobrádek pak dodal, že vědecká spolupráce Česka s Izraelem je významná i kvůli tomu, že Izrael patří v tomto oboru ke světové špičce.
Oba si také pochvalovali činnost Mikolášové, jejímž úkolem je zlepšovat propojení vědeckých a vzdělávacích institucí, ale i firem v obou zemích. Podle velvyslance pak díky práci české vědecké diplomatky dorazí v červnu do České republiky delegace deseti špičkových vědců, kteří budou na Masarykově univerzitě v Brně jednat o výměně vědeckých poznatků.