Dvacet procent Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2 tisíc korun. Šedesát devět procent dotazovaných přebývají v průměru čtyři tisíce korun. Zjistil to průzkum NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
Po zaplacení všech nezbytných výdajů se pětině Čechů nedostává na konci měsíce peněz. Nejčastěji chybí peníze ženám a lidem do 35 let s nižším vzděláním a příjmem do 40 000 korun, ale také Čechům žijícím ve městech s 20 – 99 tisíci obyvateli.
Více než třetina těch, kterým na konci měsíce chybí finance, postrádá do 2 000, pětině chybí 2 001 – 4 000 a sedmnáct procent více než 4 000 korun. Každý desátý Čech vychází „tak akorát“, i zde se častěji jedná o ženy a Čechy s nižším vzděláním.
„Každý pátý Čech se potýká s nedostatkem peněz před výplatou. A s rostoucí inflací a aktuálními rekordními cenami za řadu zboží i služeb se mohou tito lidé dostat do ještě složitější situace,” říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank. “Zvláště v tomto období je důležité nepodcenit situaci a věnovat osobním financím pozornost. Banky dokážou pomoct například se sloučením a refinancováním půjček, případně s úpravou splátkového kalendáře tak, aby nedošlo k dalšímu zatížení rozpočtu,” radí Kopecká.
Zdroj: Raiffeisenbank
Naopak šedesát devět procent Čechů na konci měsíce alespoň občas něco zbývá. Častěji to jsou muži, Češi starší 35 let se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním a čistým měsíčním příjmem nad 40 000 korun.
U čtvrtiny těch, kterým na konci měsíce přebývají finanční prostředky, je to částka do 2 000 korun. Jedenáct procent zbývá od 2001 do 4 000 korun a třetině více než 4 000 korun.
Zdroj: Raiffeisenbank
Průzkum pro Raiffeisenbank byl realizován agenturou NMS Market Research v srpnu 2021 v Českém národním panelu online dotazováním na reprezentativním vzorku 1031 lidí z obecné populace ve věku 18 – 64 let.
Foto: redakce e-news
Zdroj: ShrtCut Studio s.r.o