Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se loni v prosinci zlepšovaly, když index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 59,1 bodu z listopadových 57,1 bodu. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit.
Data přitom ukazují na největší zlepšení podmínek od loňského srpna, ke kterému přispělo především rychlejší rozšíření výroby, růst nových zakázek a zaměstnanosti. Úroveň padesáti bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
Z průzkumu vyplývá, že produkce českých výrobců v prosinci vzrostla nejvyšším tempem za čtyři měsíce, což firmy spojovaly se silnější poptávkou. Podobně i příjem nových zakázek vzrostl nejprudším tempem od srpna i přes nedostatek materiálu a opožděné dodávky vstupů. Nové exportní zakázky se zvýšily nejrychleji za tři měsíce.
„Růst českého zpracovatelského sektoru na konci roku 2021 dál nabíral na tempu, vzhledem k nejrychlejšímu zvýšení objemů výroby a nových zakázek od srpna. Povzbudivé bylo i to, že některé firmy zaregistrovaly zmírnění problémů v dodavatelském řetězci a zhoršení výkonu prodejců bylo nejmenší za deset měsíců,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones. Dále uvedla, že firmy si začaly vytvářet zásoby vstupů potřebných pro výrobu a začaly nabírat nové pracovníky. „Tempo růstu zaměstnanosti bylo dokonce nejvyšší od října 2017,“ dodala.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera tak předstihové indikátory z průmyslu z konce roku vyzněly v mírně optimistickém duchu. Podobně podle něj vyznělo šetření také z Německa nebo eurozóny. „Firmy byly v prosinci poměrně optimistické ohledně dalšího vývoje a vlivu nákazy covid-19 na budoucí poptávku a výrobu. V tomto ohledu je však potřeba zmínit, že šetření probíhalo v první polovině prosince, nereflektuje tak poslední nepříliš příznivý pandemický vývoj v zahraničí z konce roku. Určitý optimismus výrobního sektoru koncem roku tak mohl být do jisté předčasný, což se ukáže v následujících měsících,“ upozornil.
Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude klíčovým faktorem pro situaci v tuzemském průmyslu i v dalších měsících uspokojivé fungování dodávek potřebných komponent a zejména polovodičů pro automobilky. „Stabilizace na straně zásobování zároveň povede ke zmírnění cenových tlaků, jimž tuzemský zpracovatelský průmysl čelí,“ uvedl.
Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské prosincový výsledek PMI je nadějí pro rok 2022, ve kterém očekává postupné oživení produkce a vývozu, a tedy i růstu celé české ekonomiky. „Vyhlídky ale přesto zůstávají alespoň pro začátek roku velmi nejisté. I když se cenové tlaky zmírňují, tempo růstu nákladů zůstane ještě nějakou dobu vysoké. Také dodávky, a to nejen čipů, mohou být vrtkavé a nestabilní,“ upozornila.
Zdroj: ČTK
Foto: pixabay.com