Počet padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn loni v České republice meziročně klesl o dvaadvacet procent.
Celkový počet padělků se blížil třem tisícovkám kusů. I vlivem poklesu padělků české měny o více než osm stovek kusů připadalo více padělaných mincí a bankovek na zahraniční měny. Co se týká koruny, dlouhodobě jsou nejčastěji odhalenými padělky tisícikoruny, dvoutisícikoruny a pětisetkoruny. Na tiskové konferenci o tom včera informoval člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.
V minulém roce bylo u nás zadrženo 2 850 padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí všech měn. Padělků českých bankovek a mincí bylo meziročně o 814 méně, celkem šlo o 1 318 kusů. Počet padělků v zahraničních měnách se loni zvýšil o 18 kusů na 1 532. Zadrženo bylo 697 kusů tisícikorun, 194 dvoutisícikorun a 152 pětisetkorun. Nejčastěji byly padělky odhaleny v Praze, Brně a Plzni. Padělaných mincí bylo zadrženo 13, zatímco předloni šlo pouze o jediný kus. Nejčastěji byly padělané české bankovky vytištěny na inkoustových tiskárnách (celkem 1 019) a na pětistupňové škále nebezpečnosti byly většinou hodnoceny čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy coby méně zdařilé.
Co se týká padělaných bankovek cizích měn, v eurech bylo zadrženo 1 108 padělků, přičemž nejčastěji šlo o padesátieurovky. V dolarech bylo zadrženo 211 padělků a nejvíce byly padělány stodolarové bankovky. Padělky eur i dolarů vykazují vyšší kvalitu než padělky české měny. Většina padělaných eur byla hodnocena třetím stupněm nebezpečnosti, tedy jako zdařilé. Padělky dolarů jsou většinou hodnoceny druhým stupněm nebezpečnosti, jako nebezpečné. Z ostatních měn byly v ČR například zadrženy padělky japonského jenu nebo švýcarského franku.
V České republice hrozí za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení, v případě organizované skupiny či většího rozsahu trestné činnosti může být trest až desetiletý.