e-news.cz - kurzy
Reklama

Jeden formulář místo pětadvaceti. Poslanci podpořili jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele

26.04.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jeden formulář místo pětadvaceti. Poslanci podpořili jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele

Zjednodušení administrativy pro zaměstnavatele si od nového zákona o tzv. jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ) slibuje vláda. Ve středu ho podpořili poslanci v prvním čtení. Zaměstnavatelé by dle zákona již nepodávali cca 25 různých hlášení, ale jen jedno souhrnné a pouze jednomu úřadu. Změna by měla nastat již od počátku příštího roku. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

„Jedná se o zásadní projekt v rámci digitalizace státní správy. Zaměstnavatelé by měli do budoucna namísto zasílání různých formulářů, různým úřadům, v odlišných lhůtách, podávat jeden formulář měsíčně, měl by se snížit počet vystavovaných potvrzení apod. Zároveň získá státní správa individualizované údaje o zaměstnancích a jejich závislé činnosti. To je významný rozdíl od současných většinou souhrnných údajů hlášených za zaměstnavatele. Velké množství údajů, které si nyní zaměstnavatelé povinně evidují interně, budou v rámci JMHZ poskytovat přímo příslušným úřadům, které se k nim doposud dostaly pouze při kontrolní činnosti na vyžádání,“ uvozuje Monika Lodrová z BDO.

Zatímco v současné době musí zaměstnavatelé posílat dvě desítky formulářů několika různým úřadům, nově by zůstalo pouze u jednoho. Každý měsíc by údaje obdržela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) pod Ministerstvem práce a sociálních věcí. A právě ministerstvo by dále bylo zodpovědné za předávání příslušných údajů dalším orgánům státní správy.

Státní správa získá až 400 údajů v jednom formuláři

„Kromě MPSV a ČSSZ se projektu jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele v prvotní fázi účastní také Úřad práce, Český statistický úřad a Finanční správa. Každý z úřadů si nadefinoval údaje, které potřebuje pro výkon státní správy v dané oblasti. Celkem se může jednat až o přibližně 400 údajů,“ potvrzuje Monika Lodrová. Státní správa tak bude mít nově k dispozici individualizované údaje o zaměstnancích, a to na měsíční bázi.

Zejména by se mělo jednat o informaci o příjmech zaměstnanců, sražených zálohách na daň, uplatněných slevách, pojistném, provedených opravách odvodů, výsledků ročního zúčtování záloh na daň apod. Zároveň by mělo JMHZ obsahovat souhrnné údaje za zaměstnavatele jako je celkové pojistné, celkové sražené zálohy či počet zaměstnanců, a to opět na měsíční bázi. Formát a obsahová struktura JMHZ bude stanovena nařízením Vlády ČR. ČSSZ pak zveřejní datovou strukturu hlášení.

Zavedení JMHZ bude vyžadovat zásadní zásahy do mzdových softwarů

„Zaměstnavatelé by měli podávat JMHZ do 20. dne po skončení daného měsíce, poprvé za leden 2026 do 20. února 2027,“ říká Monika Lodrová z BDO. JMHZ se má podávat povinně elektronicky, bude tedy třeba zásadních úprav mzdových softwarů. „Pro menší zaměstnavatele, kteří nebudou chtít investovat do úprav mzdového softwaru, bude dostupná možnost využít elektronickou aplikaci portálu ČSSZ. Ruční vyplnění však může být poměrně náročné,“ doplňuje daňová poradkyně. Data pak budou automaticky zpracována a sdělována orgánu, který si údaje definoval. Tím by se měly eliminovat duplicity sdělování obdobných údajů různým úřadům prostřednictvím velkého množství formulářů s různými termíny.

Do projektu však nejsou zapojeny zdravotní pojišťovny, povinnosti vůči nim tedy zřejmě zaměstnavatelům (přihlášení, oznámení změn, přehled pojistného) zůstanou zachovány nad rámec JMHZ.

Finanční správa zároveň v návaznosti na JMHZ chystá aplikaci předvyplnění daňových přiznání údaji získaných z JMHZ, či možnost průběžného nahlížení na osobní daňový účet na portálu MOJE daně zaměstnanci.

Zaměstnavatele čeká evidence a případně sankce za nesplnění povinností

Aby mohli zaměstnavatelé údaje prostřednictvím JMHZ sdělovat, budou muset být evidováni jako zaměstnavatelé na ČSSZ (evidence zaměstnavatelů). Zaměstnavatelé budou povinni přihlásit všechny své zaměstnance (i z nepojištěných činností) do evidence zaměstnanců vedené ČSSZ. „Zaměstnanci bude po jeho přihlášení do evidence zaměstnanců přiděleno číslo sociálního pojištění, které bude pro každého zaměstnance unikátní a neměnné i pro další zaměstnání. Na každé zaměstnání pak bude přidělován identifikátor zaměstnání,“ vysvětluje Monika Lodrová z BDO.

Za přestupky ve formě neplnění povinností stanovených zákonem o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele bude ČSSZ oprávněna ukládat poměrně významné pokuty.

Zákon počítá se zrušením srážkové daně

V souvislosti se zavedení JMHZ zákonodárce navrhuje změny souvisejících zákonů. Některé z těchto změn logicky vyplývají ze zavedení JMHZ (zrušení různých typů oznámení, hlášení a vyúčtování, zavedení nových evidencí, zrušení povinnosti registrace plátce daně, posun lhůty pro žádost o roční zúčtování apod.)

Navrhovaná novela však obsahuje také jednu zásadní změnu zákona o daních z příjmů, a to zrušení srážkové daně z příjmů ze závislé činnosti. „Konkrétně se 15% srážková daň na příjmy ze závislé činnosti v současné době aplikuje v případě, kdy zaměstnanec neučiní prohlášení poplatníka, na příjmy ze závislé činnosti malého rozsahu (příjmy nižší než 4 500 Kč měsíčně) či příjmy z dohod o provedení práce (DPP, příjmy nižší než 11 500 Kč měsíčně). 15% srážková daň je také uplatňována na příjmy fyzických osob, členů orgánů právnických osob (např. jednatel) – českých daňových nerezidentů,“ přibližuje Monika Lodrová z BDO. Jmenované příjmy by měly nově být součástí běžného základu daně, a tedy podléhat progresivním sazbám daně.

Daňové přiznání by muselo podávat více osob

Novela počítá se zrušením srážkové daně pro DPP a zaměstnání malého rozsahu od 1. 1. 2027. „Tím může dojít k zásadnějšímu rozšíření okruhu zaměstnanců, kteří jsou povinni podávat daňové přiznání,“ komentuje daňová poradkyně z BDO. Pokud totiž nebudou obdobné příjmy podrobeny srážkové dani, ale dani zálohové, může zaměstnancům z důvodu drobných přivýdělků vzniknout povinnost podávat daňové přiznání.

U zrušení srážkové daně z příjmů členů orgánů právnických osob, českých daňových nerezidentů se počítá se změnou již od 1. 1. 2026. Velmi podstatný dopad bude v tom, že takové příjmy budou podléhat progresivnímu zdanění (sazba daně 15 % do 36násobku průměrné mzdy a 23 % nad tuto hranici). Při překročení hranice progresivního zdanění za daný rok by měli tito daňoví nerezidenti povinnost podat daňové přiznání.

Návrh týkající se srážkové daně nicméně chce ANO do konce volebního období blokovat. Zůstává tedy otázkou, v jakém znění a zdali zákon nakonec projde Sněmovnou.

Foto: Pixabay

Zdroj: EPIC PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Jeden formulář místo pětadvaceti. Poslanci podpořili jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele

26.04.2025, Autor: Z blogosféry

Zjednodušení administrativy pro zaměstnavatele si od nového zákona o tzv. jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ) slibuje vláda. Ve středu ho podpořili poslanci v prvním čtení. Zaměstnavatelé by dle zákona již nepodávali cca 25 různých hlášení, ale jen jedno souhrnné a pouze jednomu úřadu. Změna by měla nastat již od počátku příštího roku. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v ČR – březen 2025 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu stejně jako v únoru, tedy o 2,7 %. Meziměsíční tempo růstu cen zpomalilo na 0,1 %. I když to vypadá proti únoru jako téměř neznatelné změny, určité rozdíly jsou v tom, které ceny rostly a které naopak klesaly. Březnový vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, které tuto tendenci vykazují již delší dobu. 

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama