Česká národní banka nechala sazby kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika pěti největším tuzemským bankám na stejné úrovni.
I pro období od 1. ledna 2021 tak bude pro Českou spořitelnu, ČSOB a Komerční banku platit sazba tři procenta, pro UniCredit Bank dvě procenta a pro Raiffeisenbank jedno procento. V tiskové zprávě o tom dnes informovala centrální banka.
Účelem kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika je potlačovat riziko plynoucí z možné destabilizace příslušných bank. Destabilizace kterékoli z těchto bank by mohla poškodit důvěru ve schopnost bankovního sektoru poskytovat efektivně své služby, což by mohlo mít závažné nepříznivé dopady na finanční systém a celou českou ekonomiku.
Základem pro rozhodnutí ČNB o tom, u které banky bude požadavek na udržování rezervy vyhlášen a v jaké výši, je odhad takzvané systémové významnosti dané banky. Stanoví se pomocí řady indikátorů popisujících čtyři klíčové parametry banky: velikost, složitost, nenahraditelnost pro ekonomiku a propojenost s dalšími finančními institucemi. ČNB zavedla nenulovou rezervu poprvé v roce 2014.
Stanovení kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika umožňuje od roku 2014 směrnice EU (CRD IV). Vedle toho stanovuje další dva typy rezerv, a to bezpečnostní rezervu a proticyklickou kapitálovou rezervu. Tu banka dnes ponechala na stávající úrovni 0,5 procenta.
Sazby pro krytí systémového rizika jsou uvedeny v procentech z celkového objemu rizikové expozice dané banky a musí být tvořeny kmenovým kapitálem banky.
ČTK