„Česká advokátní komora vzala na vědomí informaci o výsledku šetření Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v kauze odposlechů v brněnské vazební věznici. Komora kvituje, že NSZ věc prověřilo, zjistilo pochybení a učinilo opatření systémově bránící opakování nezákonných odposlechů porad mezi obhájci a jejich klienty. Předpokládá současně, že NSZ vyvodí i důsledky vůči osobám, které v dané věci pochybily,“ konstatuje se úvodem vyjádření.
Jak dále uvádí, Komora očekává, že závěry NSZ bude reflektovat i Stálá komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, před kterou prezentovali příslušní zástupci Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci závěry odlišné od zjištění NSZ.
Předseda ČAK obdržel informaci o přezkoumání, které nejvyšší státní zástupce Igor Stříž provedl na její podnět, jakož i z vlastní iniciativy. „Podle zjištění NSZ bylo systémově zabráněno nezákonným odposlechům porad mezi obhájci a jejich klienty, a zejména že mediálně zjištěný případ odposlechu mezi advokátem a jeho klientem, který se stal součástí spisu, byl tedy výjimečný exces, který ovšem bude NSZ dále řešit,“ okomentoval reakci nejvyššího státního zástupce předseda ČAK Robert Němec.
S ohledem na význam důvěrnosti vztahu mezi advokátem a klientem, jakožto nedílné součásti práva na právní pomoc, bude Česká advokátní komora tento případ nadále sledovat. A nadále bude prosazovat takovou zákonnou úpravu, v jejímž rámci bude důvěrnost vztahu mezi klientem a advokátem důsledně chráněna, pokračuje vyjádření s tím, že je třeba připomenout, že v souvislosti s kauzou odposlechů deseti výslechových cel ve Vazební věznici Brno-Bohunice, kde měly probíhat i porady obhájců s jejich klienty, a v souvislosti s informacemi, které zazněly na jednání Stálé komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, na jejímž jednání zástupci SZ a GIBS výslovně vyloučili, že by při sledování, byla byť jen zaznamenána komunikace jakýchkoliv třetích osob, které jsou ale v rozporu s mediálními informacemi následně zveřejněnými. Z nich pro změnu vyplývá, že komunikace obhájce a klienta zaznamenána byla, a navíc že s těmito záznamy bylo následně procesně nakládáno.
Česká advokátní komora také podá podnět ministru spravedlnosti k prošetření věci a případnému zahájení kárného řízení s dotčenými představiteli justice, kteří namísto toho, aby zákon sami hájili a dodržovali, se mohli dopustit vědomě nelegálního postupu.
ČAK v této souvislosti písemně požádala ředitele Vazební věznice v Brně – Bohunicích o informaci, kolik takových jednání mezi advokáty a klienty proběhlo a vyzvala i advokátky a advokáty, kteří se zde v dotčeném období, tedy od 7. 11. 2018 do 7. 5. 2019 účastnili porad s klienty, aby o této skutečnosti ČAK informovali,“ říká Němec, s tím, že představenstvo ČAK bude advokátní i neadvokátní veřejnost o dalším svém postupu a průběhu šetření informovat. Ředitel věznice odmítl požadované údaje ČAK předat. Jak ale vyplývá z informací Advokátního deníku, členové představenstva se dosud seznámili s téměř desítkou přípisů od advokátů, kteří jednali ve výslechových místnostech věznice v rozhodné době a kteří na výzvu vedení Komory reagovali.
Foto: Pixabay
Zdroj: Dušan Šrámek
ČAK žádá vyvození odpovědnosti kvůli odposlechům v brněnské věznici
23.04.2022, Autor: Laura Feketeová