Dotýká se to více než osmi set tisíc lidí starších patnácti let, přičemž v posledním roce jejich počet vzrostl přibližně
o jednatřicet tisíc. Zhoršení situace v tomto ohledu nastalo ve dvanácti ze čtrnácti krajů. Informace vycházejí z aktualizované mapy exekucí, kterou sestavila nezisková organizace Otevřená společnost.
V České republice čelí exekuci celkem 863 tisíc občanů. Zhruba 151 tisíc osob má na krku více než deset exekucí. Polovina občanů je přitom zatížena dluhem nepřesahujícím 10 tisíc korun. Podle autora mapy exekucí Radka Hábla většinu vymáhané sumy činí hlavně náklady. Průměrná jistina dosahuje 65 tisíc korun. Tři a více exekucí je uvaleno na zhruba půl milionu lidí. Celkem 151 tisíc osob starších 15 let se potýká s deseti exekucemi. Podle Hábla je devět z deseti exekucí nevymahatelných.
Autor mapy exekucí Radek Hábl uvedl, že přestože máme rekordně nízkou nezaměstnanost a rostou mzdy, počet osob v exekuci narostl za rok o 3,4 procenta. Ani vyšší platy a fakt, že lidé mají zaměstnání, jim podle něj nepomůže se z dluhové pasti dostat. Neustále platí jen úroky a sankce.
Co se týká jednotlivých krajů, je v tomto ohledu nejlepší situace na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde je exekuce uvalena na zhruba šest procent lidí. Počet exekucí se za poslední rok nejvýrazněji zvýšil v Karlovarském kraji, konkrétně o deset procent na 17 procent lidí. Ústecký kraj evidoval nárůst zhruba o devět procent a celkem je tam v exekuci 18 procent lidí. Nejvyšší podíl dlužníků zatížených více exekucemi je v Ostravě, a to tři čtvrtiny z tamních zadlužených. Nejlepší je pak situace v Mladé Boleslavi, kde vícenásobní dlužníci tvoří 57 procent z celkového počtu.
Soudní exekutoři na konci minulého roku evidovali 4,67 milionu exekucí a v součtu vymáhali skoro 238,71 miliardy korun.