Počet českých firem řízených z daňových rájů je nejnižší za posledních pět let.
V minulém roce poklesl o více než sto padesát firem, přičemž o tři desítky přesahoval třináct tisíc. Nejvíce českých podniků přesunulo loni sídlo své matky z Nizozemska. Z daňových rájů je kontrolováno bez tří desetin tři procenta všech českých podniků. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode.
V roce 2017 počet českých společností řízených z daňových rájů, často jen formálně, klesl o 154 na 13 031 firem, do jejichž základního kapitálu majitelé investovali přes 409 miliard korun. Podle analytičky Bisnode Petry Štěpánové zájem podnikatelů o daňové ráje dosáhl svého vrcholu v roce 2015. Od té doby jejich počet klesá. Aktuálně má podle Štěpánové matku v daňovém ráji nejméně firem za posledních pět let. Bisnode evidoval odliv u dvou třetin z 22 sledovaných zemí, přičemž nejvíce ztrácely tradiční destinace, například Nizozemsko nebo Seychely. Dařilo se naopak méně známým lokalitám, jako jsou Hongkong nebo Spojené arabské emiráty.
Objem kapitálu investovaného z daňových rájů do základního kapitálu tuzemských podniků se v průběhu posledních let pohybuje okolo 400 miliard korun. Ze 417 miliard korun v roce 2015 klesl tento objem v roce 2016 na 377 miliard korun. Koncem minulého roku však vzrostl na 409 miliard korun.
Co se ústupu z daňových rájů týká, nejvíce tuzemských firem loni přesunulo sídlo své matky z Nizozemska, čímž pokračovaly v trendu nastoleném již od roku 2010, kdy z Nizozemska bylo vlastněno 4 519 tuzemských podniků. V roce 2016 se jednalo o 3 912 a v loňském roce o 3 755 firem. Čeští podnikatelé se stahují rovněž ze Seychel, kde se počet firem se seychelským vlastníkem začal snižovat v roce 2015 a v minulém roce klesl o 70 na 803 podniků.
Za daňové ráje jsou považovány země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Podle analytiků přichází Česká republika kvůli daňovým únikům až o desítky miliard korun ročně.