Technologická transformace přináší změny na trhu práce. AI zaměstnanci se už dnes objevují jako částečné zastoupení lidské pracovní síly, nejčastěji v administrativních rolích. Strach, že nástup umělé inteligence bude znamenat dlouhodobý nárůst nezaměstnanosti, je ale zbytečný. „Stejně jako účetní nepřišli o práci s masivním nástupem výpočetní techniky nebo bankovní úředníci neskončili na ulici s příchodem internetového bankovnictví v mobilu, ani v případě umělé inteligence nejsou obavy na místě,“ píše ve svém komentáři Vojtěch Komenda, zakladatel společnosti AI Excellence.
Novinky v oblasti AI každý týden překvapují celosvětový trh. V současnosti se na trhu práce intenzivně mluví o tzv. agentech, kteří jsou označovaní jako třetí vlna a další vývojový krok umělé inteligence. Ve zkratce jde o autonomní systémy postavené na velkých jazykových modelech. Rád srovnávám složitost AI s matematikou – pokud jste si právě otevřeli ChatGPT, tak se zrovna učíte sčítat. Poté se pokoušíte strukturovat prompt a dostáváte se tak k násobení. A když se přesunete k tvorbě AI asistentů, operujete v oblasti mocnin.
Agenti se v tomto přirovnání pohybují někde na úrovni diferenciálního počtu. Pomáhají řešit komplexnější problémy, firmám již dnes přinášejí velkou hodnotu. A to je rozsah jejich využití ještě stále v plenkách. Výsledky již dokáží splňovat požadavky, které se kladou na některé pracovníky, tudíž takový systém můžeme směle nazvat AI zaměstnancem. Jak to funguje? Podle složitosti požadavku se jeden případně více instancí modelů umělé inteligence samostatně rozhoduje a realizuje kroky nebo změny uvnitř vnitropodnikového systému. Prohlídne email, zaúčtuje fakturu, eviduje informace k proplacení a připraví vedoucímu platební soubor.
AI zaměstnanec dokáže vyřešit úlohy, které dnes svěřujeme konkrétním zaměstnancům v rámci firmy. Ve všech aspektech člověka nedokáže nahradit, ale to není jeho cílem. Cílem je, aby dokázal realizovat činnost, kterou lidé dělají opakovaně, i když má řadu neobvyklostí a výjimek. Na trhu přetrvává dlouhodobá snaha tyto činnosti automatizovat, ale zatím k tomu ve firmách nedošlo – ať už z finančních nebo procesních důvodů. Umělá inteligence bude postupně zakomponována do každého kroku našeho pracovního života, v zásadě při každém využití počítače bude součástí integrace s umělou inteligencí.
Potenciál AI? Levnější výrobky i zajištění důchodu
Pokrok je součástí lidské činnosti po staletí a každá velká revoluce přináší strach lidí o zaměstnání. Stejně jako účetní nepřišli o práci s masivním nástupem výpočetní techniky nebo bankovní úředníci neskončili na ulici s příchodem internetového bankovnictví v mobilu, ani v případě umělé inteligence nejsou obavy na místě. Není to tak dávno, kdy mzdové účetní počítali do obálek výplaty a sekretářky a sekretáři vyřizovali obchodní korespondenci poštou. Ano, AI transformace bude znamenat částečnou redefinici v profesní hierarchii. Dojde k přesunu pracovní síly do jiných segmentů trhu, které bezpochyby vzniknou. Otevřou se cesty ve vědě, technice i v oblastech, které jsme doteď neřešili nebo nebyli schopní řešit.
Nový pracovní trh bude jiný než ten stávající. AI ale dává naději k tomu, abychom jako společnost dokázali svět posouvat dopředu – třeba zvyšovat schopnost ovládat nové technologie, které se stále snažíme zkrotit, nebo ukázat cestu k lepším materiálům i levnějším výrobkům každodenní spotřeby.
Umělá inteligence má také potenciál v řešení populační krize. Demografické predikce pro Evropu i celý svět jsou kritické, za dvacet let bude k dispozici výrazně méně práceschopných lidí než v současnosti. Predikce Českého statického úřadu předpovídají výrazné stárnutí obyvatelstva – do půlky 21. století může počet lidí nad 65 let vzrůst z 2,2 na 3,1 milionu. Podíl seniorů se tak dostane z pětiny na 30 procent a přibýt by mělo hlavně osob nad 85 let.
Dnes na jednoho důchodce u nás připadají dva pracující, za třicet let se jejich počty srovnají. Za předpokladu, že počet seniorů nadále poroste, bude se o ně muset někdo postarat a na jejich důchody vydělat. A budou to systémy, které sice budou řídit lidé, ale práci odvede umělá inteligence. Způsobů, kterými se bude využití umělé inteligence propisovat do portfolia lidské pracovní činnosti, je spousta. To ale neznamená, že ji uvidíme všude, jen role člověka se bude postupně posouvat jinam. Protože společnost nechce umělou inteligenci, která za člověka bude psát romány nebo malovat umělecky hodnotné obrazy. Společnost chce AI, která za ni získá obchod, otestuje mobilní aplikaci, nakoupí potraviny a v budoucnu snad i umyje nádobí a vypere prádlo.
Vojtěch Komenda, CEO společnosti AI Excellence
Foto: Pixabay
Zdroj: LESENSKY