e-news.cz - kurzy
Reklama

České domácnosti zůstávají ostražité

22.02.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
České domácnosti zůstávají ostražité

Podle únorového vydání konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se celkový indikátor tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 0,4 bodu a dosáhl tak hodnoty 97,8. Zlepšení sentimentu nastalo v podnikatelském sektoru (o 0,5 bodu na 98,0), zhoršení naopak u spotřebitelů (o 0,5 bodu na 96,6).

Nepatrně lepší náladu hlásí průmysl, kde vzrostlo hodnocení současné i očekávané poptávky a také předpokládané výrobní aktivity.

Směrem nahoru zamířilo i stavebnictví, kde se taktéž zvyšuje poptávka i očekávaná míra zaměstnanosti. Na rozdíl od průmyslu ovšem stavebníci zhoršili svá očekávání od příštích několik a měsíců.

Poměrně svižně se zvýšil optimismus v obchodu a to díky pozitivnějšímu hodnocení nedávné i očekávané budoucí celkové ekonomické situace.

Stagnoval sektor služeb, kde se sice zhoršil dojem z poptávky v uplynulých měsících, ovšem tento pohyb byl vyvážen lepším výhledem na poptávku budoucí.

Pokles spotřebitelské důvěry byl tažen primárně zhoršujícími se očekáváními ohledně budoucí ekonomické situace. Domácnosti sice reportují zlepšení stavu svých osobních financí, ovšem nemají momentálně příliš náladu tyto dodatečné prostředky využívat pro nákupy.

Čekání na přesvědčivé a udržitelné oživení spotřebitelské aktivity se zřejmě opět prodlužuje. Navzdory svižně rostoucím mzdám, nízké nezaměstnanosti a relativně krotké inflaci zůstávají Češi opatrní a z ekonomické situace mají spíše horší nežli lepší pocit. Svou roli v tom patrně sehrává nekonečná série varovných signálů ze zahraničí, ať už se jedná o nadále neutěšenou hospodářskou situaci v Německu, hrozbu obchodního konfliktu mezi USA a zbytkem světa či nepříliš nadějně se vyvíjející válku na Ukrajině. Spíše než objektivní momentální nesnáze tak české domácnosti zatěžují obavy z možného nepříznivého budoucího vývoje. Vzhledem k významným turbulencím, kterými momentálně prochází euroatlantický ekonomický prostor, pak lze očekávat, že domácnosti zůstanou ostražité i v nejbližší budoucnosti. Jejich útraty tak sice v letošním roce potáhnou ekonomiku směrem k růstu, nicméně nebude se jednat o nic oslnivého.

Foto: Pixabay

Zdroj: CYRRUS


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Co pro spotřebitele znamená obrat v úrokových sazbách v USA? 

22.09.2025, Autor: red

Americká centrální banka (Fed) nedávno snížila úrokové sazby, poprvé v roce 2025, a otevřela tak novou kapitolu měnové politiky. Jak tento krok ovlivní nás, české spotřebitele? Od levnějšího dovozu z USA po možné změny v úvěrech – pojďme se podívat, co tento obrat přináší.

Německo se pravděpodobně vyhne technické recesi, tvrdí centrální banka

21.09.2025, Autor: Marek Hájek

Německá ekonomika se ocitá na křižovatce. I když ve druhém čtvrtletí 2025 zaznamenala pokles HDP o 0,3 %, nové údaje o růstu průmyslové výroby a optimismus centrální banky naznačují, že technická recese – tedy dva po sobě jdoucí poklesy – nemusí přijít. Jaké jsou skutečné vyhlídky a co to znamená pro nás v Česku, kde na německém trhu stojí a padá velká část našeho exportu?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Big Mac mluví jasně: Euro je vůči dolaru nadhodnoceno o 15 %

21.09.2025, Autor: red

Je možné změřit hodnotu měny pomocí hamburgeru? Podle Big Mac Indexu, který vydává časopis The Economist, je to nejen možné, ale i překvapivě výmluvné. K červenci 2025 je euro vůči americkému dolaru nadhodnoceno o 15,2 %, což má dopady nejen na globální trhy, ale i na české firmy a domácnosti. 

Generace Z jako učitelé AI: Jak mladí mění firmy a sbližují generace

18.09.2025, Autor: Marek Hájek

Když si představíte mentora, vidíte zkušeného veterána, který radí nováčkovi? Zapomeňte na to. Podle nového průzkumu společnosti IWG z roku 2025 se role obracejí – 59 % zaměstnanců generace Z učí své starší kolegy, jak ovládnout umělou inteligenci (AI), a přitom mění celou firemní kulturu.

Evropské technologické sny ožívají: Klarna na burze a sázka ASML na Mistral

17.09.2025, Autor: red

Evropa má důvod k optimismu. Září přineslo dvě události, které mohou být zlomem pro technologický sektor starého kontinentu – úspěšné IPO švédské fintech hvězdy Klarna a strategické partnerství nizozemského gigantu ASML s francouzským AI startupem Mistral. Jsou to jen izolované úspěchy, nebo skutečný začátek nové éry evropské technologické suverenity?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Teď je správný čas, věří některé domácnosti a fixují ceny energií

17.09.2025, Autor: Marek Hájek

V září se české domácnosti znovu ocitají na rozcestí – fixovat ceny energií a chránit rodinný rozpočet před výkyvy trhu, nebo riskovat a čekat na možné další poklesy? Po dramatických letech zdražování a následné stabilizaci cen se fixace jeví jako bezpečné útočiště. Je ale opravdu teď ten správný čas?

Snížení úrokových sazeb na dosah? Američtí investoři čekají na tah Fedu

15.09.2025, Autor: Marek Hájek

Americké finanční trhy jsou v očekávání. Na zasedání 16.–17. září by mohl Federální rezervní systém (Fed) snížit úrokové sazby, což by mohlo být prvním krokem k uvolnění měnové politiky po letech zpřísňování. Jaké jsou důvody tohoto očekávaného obratu a co to znamená pro nás v Česku?

Von der Leyenová slíbila silnější Evropu: Jsme na dobré cestě, nebo ve slepé uličce?

15.09.2025, Autor: Josef Neštický

Ursula von der Leyenová na začátku roku 2025 představila ambiciózní plán „Kompas konkurenceschopnosti“, který má Evropu posunout na špičku globální ekonomiky. V září však výsledky vyvolávají otázky – zatímco některé kroky slibují pokrok, jiné narážejí na politické rozepře a byrokratické překážky. Jak si tedy Evropa vede v závodě s USA a Čínou?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

AI: Amerika a Čína zrychluje, Evropa reguluje

14.09.2025, Autor: Josef Neštický

Umělá inteligence (AI) se v roce 2025 stala klíčovým bojištěm globální konkurence. Zatímco USA sází na rychlost a deregulaci, Čína buduje technologickou soběstačnost a Evropa, včetně Česka, hledá rovnováhu mezi inovacemi a regulací. Jaké jsou strategie velmocí a co to znamená pro naše firmy a budoucnost práce?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama