e-news.cz - kurzy
Reklama

Britská ekonomika narostla po Brexitu dvakrát více než česká. A z mezinárodního pohledu rostla rychleji než eurozóna

03.02.2025, Autor: Z blogosféry

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Britská ekonomika narostla po Brexitu dvakrát více než česká. A z mezinárodního pohledu rostla rychleji než eurozóna

Srovnání vývoje velikosti ekonomik vždy naráží na to, jestli se zohlední vývoj jejich měn (směnného kurzu). Pokud jej ignorujeme, pak ze srovnatelných EU zemí od Brexitu narostl HDP Británie (3 %) o něco méně než Francie (4 %), ale více než Německa (0 %).

Méně než celé eurozóny, ale dvakrát více než Česka. Žádná ekonomika ale není uzavřená. Moderní ekonomika prodává svoje výrobky do zahraničí, a z něho si zase jiné věci kupuje. Po zohlednění kurzu (což je přesně to, jak se ilustruje zaostávání EU za USA) ale naopak vzrostla britská ekonomika od Brexitu více než eurozóna. A v Česku Brexit snížil konkurenci na klíčovém trhu potravin a přispěl tak ke snížení jejich průměrné kvality v Česku.

Dnešních pět let od Brexitu nutí k bilancování. Vývoj britské ekonomiky od té doby není ani zdaleka tak katastrofický, jak jí bylo předvídáno. Přesto ale dnes mnozí tvrdí, že je na tom hůř, než by byla bez Brexitu. To bohužel nelze na datech rozhodnout ani tak, ani tak. Co by bylo kdyby nebylo… Co ale rozhodnout můžeme je, jaký byl skutečný vývoj HDP oproti ostatním zemím.

Rozdíl UK vs. CZ

Poslední údaje o výšce (reálného) HDP před Brexitem jsou za poslední čtvrtletí roku 2019. Nejnovější (spolehlivé) za třetí kvartál roku 2024 (navzdory dnešním prvním odhadům čtvrtého kvartálu pro CZ). Když si velikost obou ekonomik srovnáme na stejnou úroveň na startovní čáře, vidíme, že od Brexitu narostl (kumulativně) HDP o 1,5 %, zatímco britský téměř dvojnásobně, o 2,9 % HDP. 

Zdroj: ČSÚ A ONS: národní indexy bez přepočítání kurzem 

A to přitom britská ekonomika uzavřela svou ekonomiku za Covidu ještě více než česká. V podstatě nejvíce (a nejdéle) na kontinentu. I po druhé vlně otevírala zařízení v Česku a zbytku Evropy mnohem dříve než v Británii. O to je celkový lepší výsledek zásadnější.

Rozdíl UK vs. G7

Zdroj: OECD 

Spojené království, zejména po odchodu z EU, samo sebe srovnává především se zeměmi G7. V tomto srovnání kumulativní růst není, pravda nijak oslnivý.

Toto však není jediné možné srovnání. Otázkou při porovnávání různých zemí vždy je, v jaké měně HDP srovnáváme. Například všechna ta slavná srovnání o tom, jak ekonomika EU či EZ (eurozóny) zaostává v růstu za USA převádějí HDP na nějakou stejnou měnu, buď dolar, nebo euro. To můžeme udělat také. 

Rozdíl UK vs. EZ

Zdroj: Světová banka, v dolárech 

Srovnání HDP v nějaké stejné měně dovoluje srovnat, jak se proměnil mezinárodní význam ekonomiky. Je to něco jako „kolik si toho ekonomika může dovolit mezinárodně”. A to je pro ekonomiku UK mnohem důležitější ukazatel než třeba pro ekonomiku EZ. UK je mezinárodně mnohem otevřenější ekonomikou než EZ, nejen v důležitosti vývozu a dovozu ale i v jiných parametrech. (Obchod v rámci eurozóny o mezinárodní otevřenosti nic neříká, stejně jako obchod mezi Anglií a Skotskem, kupříkladu.) 

Pokud srovnáme (například podle dat Světové banky) vývoj HDP v UK a Eurozóně ve stejné měně, zjistíme, že navzdory hlubšímu poklesu za Covidu narostla do roku 2023 ekonomika UK více než ekonomika EZ. (Přepočítaná data za rok 2024 ještě nejsou k dispozici, ale vývoj se podle předběžných propočtů nijak nezmění.)

Shrnutí

Britská ekonomika samozřejmě čelí významným problémům (možno ilustrovat na vyžádání).  Stejně jako EU nebo EZ. Ale tvrzení, že bude po odchodu z EU paralyzována, protože přijde o obchodní vztahy, se nepotvrdila. Ani nemohla. Cla mezi EU a UK neznamenají zastavení vzájemného obchodu. Jen jej prodražují o několik procent. Pokud na obchodu vývozce vydělá 20 procent, pak ani 10% clo jej nezastaví.

Na českém trhu se tak nakonec Brexit projevil možná hlavně tím, že obchody M&S a Iceland přestaly dovážet britské potraviny (prvně jmenovaný zatím jen čerstvé). To znamená, že to pro ně (celkem pochopitelně, vzhledem k vysokým transportním nákladům) nebyl moc výhodný obchod ani před Brexitem. 

Hlavně to ale znamená, že v Česku je nyní, kvůli tomu, že EU zavedla po Brexitu proti Británii cla, se teď snížila průměrná kvalita potravin v Česku (ty britské patřily k těm jednoznačně kvalitnější). A to zrovna pro Česko, které je v tomto na štíru ve srovnání s ostatními, je velkou nevýhodou. I Brexit tak ukazuje, že cla nakonec působí proti těm, kteří je zavádějí, ne nutně proti těm, na které jsou uvalena. Podle všeho tomuto začímá rozumět i prezident Trump, jehož cel se nyní Evropa obává. 

Petr Bartoň, datový ekonom, Datarun

Foto: Pixabay

Autor: Petr Bartoň 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Průmyslový pesimismus pozvolna vyprchává, Trump jej ale hrozí oživit

03.02.2025, Autor: Z blogosféry

Index nákupních manažerů z tuzemského zpracovatelského sektoru vykázal v lednu nárůst z předchozích 44,8 na aktuálních 46,6 bodu, čímž poměrně výrazně překonal tržní očekávání (45,7 b.). I přes toto zlepšení ovšem index i nadále zůstává bezpečně v pásmu kontrakce (<50 b.) a pro nadcházející období tak indikuje další ochlazování průmyslové aktivity, což platí nepřetržitě již od června roku 2022.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nejčastější platební metody? Hotovost už to není. Čím vším se dá v obchodech platit? 

28.01.2025, Autor: Z blogosféry

České obchody nabízejí zákazníkům pestrou paletu platebních metod. K platbě kartou sáhnou tři ze čtyř Čechů raději než po hotovosti. Mladší generace už dává přednost mobilním platbám. Starší věkové skupiny zůstávají věrné klasické plastové kartě, jak ukazují statistiky platebního stylu České národní banky a také Index prosperity, zpracovávaný Českou spořitelnou, ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR. 

Polovina firem systematicky buduje svoji značku zaměstnavatele

28.01.2025, Autor: Z blogosféry

Employer branding je v Česku mezi zaměstnavateli poměrně nová disciplína. Systematicky se mu věnuje už 53 % firem, déle než pět let ale jen 35 %. Vyplývá to z online průzkumu personální agentury Předvýběr.CZ mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů a šéfů firem.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Po měsících stagnace objem DDoS útoků na české firmy vzrostl

24.01.2025, Autor: Z blogosféry

Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita po několika měsících stagnace v posledním měsíci roku 2024 mírně narostly. Sice jsou stále pouze na třetině objemu z loňského jara, hrozby a způsobené škody jsou přesto pořád vysoké. V oblibě jsou totiž stále kvalitnější a intenzivnější útoky, které se soustředí přímo na aplikační služby a stále častěji útočí ze serverů v datových centrech.

Výdaje na domácnost máme jedny z nejvyšších v EU

24.01.2025, Autor: Z blogosféry

Snižování energetické náročnosti budov může ušetřit až polovinu nákladů domácností na energie, tedy úsporu až 90 miliard korun ročně. Výdaje na domácnost, v nichž právě energie hrají výrazný podíl, jsou u nás jedny z nejvyšších v EU – Česká republika se v unii řadí až na 22. místo. Pro energeticky efektivní rekonstrukce je třeba vytvořit prostředí, které bude motivovat a zrychlí tempo renovací. S tím může pomoci mapování budov, reforma poradenského systému a kontinuita státní finanční podpory.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Bankovní identitu používá 70 % lidí

23.01.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní identitu v Česku poskytují už všechny retailové banky. Meziročně přibylo 650 000 uživatelů. Česká republika patří ke špičce Evropy ve využívání digitální identity. Bankovní identitu používá 70 % lidí v produktivním věku, kteří se s její pomocí identifikují v průměru sedmkrát ročně.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama