Apogeo
Reklama

Petr Kusý: Sdílení elektřiny a komunitní energetika zároveň otevírá dveře k dalším prvkům moderní energetiky

09.11.2024, Autor: Renáta Lucková

2 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 5
Petr Kusý: Sdílení elektřiny a komunitní energetika zároveň otevírá dveře k dalším prvkům moderní energetiky

Rozhovor s Petrem Kusým, předsedou představenstva Elektroenergetického datového centra.

Petr Kusý je předsedou představenstva Elektroenergetického datového centra (EDC). Jde se o novou společnost, která vznikla podle energetického zákona s cílem umožnit efektivní transformaci tuzemské energetiky. Zajišťovat bude sběr dat v energetice, jejich standardizaci a sdílení. 

„Sdílení elektřiny i s ohledem na kolektivní spotřebu vnímám pozitivně. Je to nový trend, který rezonuje napříč Evropou, a energetické komunity představují pouhý začátek v nástupu moderní energetiky. Předpokladem pro sdílení jsou stabilní elektroenergetické sítě. S tím souvisí masivní investice, které si vyžádá další rozvoj fotovoltaik a nástup nových zdrojů energie. Do posílení a modernizace sítí včetně jejich digitalizace má jít v příštích deseti letech v Česku téměř půl bilionu korun,“ říká Petr Kusý.

Co má za úkol vaše datové centrum?

EDC bude shromažďovat a vyhodnocovat data o tocích elektřiny či chování zákazníků a poskytovat je především obchodníkům, distributorům a provozovateli přenosové soustavy. Už jen přechod elektroměrů na měření po čtvrthodinách generuje výrazně více informací o průběhu spotřeby u zákazníků, i o tom, jak funguje soustava. Hodně se mluví o sdílení elektřiny, ale to je jen začátek. Jsem přesvědčen, že budoucí energetika bude kompletně o výměně dat a EDC se stane klíčovým prvkem pro řízení soustavy.

Z jakých zdrojů přicházejí data do EDC?

Elektroenergetické datové centrum vzniklo jako digitální technické řešení, které má České republice umožnit přechod k moderní decentralizované elektroenergetice. Domácnostem a firmám poskytne každých 15 minut informace o jejich spotřebě a jejich členění podle času, tarifu a v některých případech v budoucnosti i podle typu spotřebiče. Data sbírají takzvané chytré elektroměry, které jsou v ČR průběžně instalovány a jsou rovněž nezbytným technickým předpokladem pro sdílení elektřiny. S informacemi bude EDC dále pracovat a mimo jiné zajišťovat například tok dat o sdílení elektřiny tak, aby bylo jasné, kolik elektřiny jednotliví samovýrobci vyrábějí a kolik jí dají k dispozici pro sdílení ostatním účastníkům trhu.

Jaký je váš názor na komunitní energetiku? Udrží to přenosová soustava?

Sdílení elektřiny i s ohledem na kolektivní spotřebu vnímám pozitivně. Je to nový trend, který rezonuje napříč Evropou, a energetické komunity představují pouhý začátek v nástupu moderní energetiky. Předpokladem pro sdílení jsou stabilní elektroenergetické sítě. S tím souvisí masivní investice, které si vyžádá další rozvoj fotovoltaik a nástup nových zdrojů energie. Do posílení a modernizace sítí včetně jejich digitalizace má jít v příštích deseti letech v Česku téměř půl bilionu korun.

Jsou zde ještě další možné výzvy?

Zastřešující výzvou je proměna celé energetiky. Počínaje změnou zdrojové základny přes masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie až po všudypřítomnou digitalizaci. Technologický pokrok nelze zastavit a my musíme, bez ohledu na to, jak bude energetika v budoucnosti vypadat, udržet bezpečné a stabilní dodávky elektřiny.

Kdo bude u sdílené energie určovat ceny?

Ceny sdílené elektřiny neurčuje EDC, ale vycházejí ze smluv, které mají zákazníci se svým obchodníkem a které si zájemci o sdílení nastaví mezi sebou v rámci sdílejících společenství.

Jaké může být využití sdílené energie?

Například v bytových domech nabídne komunitní energetika lidem možnost využít elektřinu z obnovitelných zdrojů. Tito zákazníci byli dosud odkázáni především na její dálkové dodávky. Nyní si ji budou moci vyrobit sami a nasdílet si ji mezi jednotlivými byty. Stejný efekt nabídne také městům a obcím v rámci jejich objektů. Z pohledu celé energetiky může komunitní energetika přispět k lepšímu využití elektřiny z obnovitelných zdrojů tím, že umožní lépe sladit spotřebu s výrobou. 

Sdílení elektřiny a komunitní energetika zároveň otevírá dveře k dalším prvkům moderní energetiky, jako je akumulace, flexibilita nebo agregace. Očekáváme, že právě tyto možnosti přispějí k dalšímu zvýšení stability sítí a bezpečnosti dodávek elektřiny v ČR.

Jaké jsou plány a výhledy do budoucna?

EDC aktuálně funguje v tzv. dočasném řešení. Ve druhé polovině 2026 se počítá se zahájením jeho plného provozu. Kromě zmíněné akumulace, flexibility nebo agregace, nabídne EDC v té době i další služby související s daty. Za zmínku stojí například tzv. síťový semafor, který pomůže distributorům a provozovateli přenosové sítě k efektivnějšímu řízení elektroenergetické soustavy.  

Děkuji za rozhovor. 

Foto: Poskytnuto Petrem Kusým

Autor: Renáta Lucková 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama