e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o platu představitelů státní moci

27.10.2024, Autor: red

2 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 5
Recenze novely zákona o platu představitelů státní moci

Člověk nemusí být zrovna geniální stratég, aby věděl, že zvýšením vlastních platů si politici u veřejnosti nešplhnou a rok před volbami je to přímo politická pitomost.

Autor: vláda

Datum předložení do PSP: 18. 10. 2024

Hodnocení EM: 30%

 Fialova vláda se však nebojí, neboť na strategickou komunikaci má patent stejně jako svého času Zelení na biomasu. Trik je v tom, že nejprve nastaví laťku tak vysoko, aby všechny šokovala, pak ji sníží o polovinu, a věří, že ji lidé pochválí. 

Celé to vláda dělá údajně proto, aby vyhověla rozhodnutí Ústavního soudu, který zase jednou zrušil platové omezení soudců. Oč vlastně Ústavnímu soudu při obhajobě soudcovských platů jde? Aby soudní moc mohla nezávisle fungovat, vyžaduje to podle Ústavního soudu dvě věci. Za prvé přiměřené materiálně zajištění, za druhé: vyloučit možnost nátlaku moci zákonodárné a výkonné na rozhodování soudců. 

Pokaždé, když se politici rozhodnou šetřit, jako solidární gesto zmrazí platy sobě, a když už jsou v tom, i soudcům. Ústavní soud pak hodnotí, zda jsou časy skutečně tak zlé a zda ono snížení nebude mít za následek jejich strádání. Co už ale Ústavní soud nezkoumá, je otázka, zda platová restrikce měla za cíl nějak ovlivnit soudní rozhodování. Má se za to, že takovou možnost není vůbec možné připustit. 

Až na pár výjimek Ústavní soud drtivou většinu úprav soudcovských platů odmítne. Nálezy se pak liší pouze v tom, zda současně přikáže jejich zpětné doplacení či nikoli. Ve věci platů soudců rozhodoval Ústavní soud už třináctkrát, nezdá se však, že by se vláda nechala jakkoli poučit. Zmrazení platů politiků i soudců, které koalice protlačila v rámci konsolidačního balíčku, bude vláda mimochodem doplácet. 

Můžeme sice namítat, že ústavní soudci rozhodují i o vlastních platech a tím porušují zásadu, že nikdo nemůže být soudcem ve vlastní věci, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Pokud už politici chtějí dělat platové restrikce představitelů státní moci, nic jim nebrání snižovat platy pouze sobě. Není totiž pravda, že jsou jejich platy s platy soudců svázány. Ve skutečnosti jde hlavně o to, aby soudce neměl víc než ministr. 

Při poslední úpravě soudcovských platů navíc došlo k jejich zmrazení způsobem, který ústavní soudce doslova vytočil. Platová základna pro soudce se snížila z 3násobku průměrné měsíční hrubé mzdy v národním hospodářství na 2,822násobek, což sice pro letošní rok znamenalo zmrazení platů, ale v příštích letech logicky nižší růst. Vláda se přesto pokoušela soudu namluvit, že jde o pouhé zmrazení. 

Dopadlo to, jak muselo, Ústavní soud úpravu soudcovských platů zrušil a kromě zpětného doplacení také fakticky nařídil, aby se jejich platová základna vrátila na 3násobek. O platech dalších představitelů přitom nijak nerozhodoval, neb to není ústavou chráněná veličina. Když ministr Jurečka tvrdil, že jen plní zadání Ústavního soudu, nemluvil jednoduše pravdu. 

Vládní návrh soudcům vrací jejich trojnásobek, současně je zde však přechodné ustanovení, které růst platů rozdělí do dvou let. Platy soudců i představitelů jsou pro příští rok stanoveny pevnou částkou, která je o cca 7 % vyšší než letos. V roce 2026 tenhle paragraf zmizí, a platy tak povyskočí o dalších 7 %. Nález Ústavního soudu to sice ignoruje, ale podle ministra Blažka je to v pohodě, protože je protiústavní. 

Nechme stranou otázku, zda se ministr náhodou zase v nějaké restauraci neschovával před bouřkou. Celou tuhle maškarádu si vláda mohla ušetřit, kdyby do úsporného balíčku nedala zmrazení platů. K dýchání platů se společností úplně postačí, že jsou navázány na výši mezd v soukromém sektoru. Chyba možná je, že kopírují mzdy za předminulý rok, kdy už je společnost často někde jinde. Ale to je věc jiná. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama