e-news.cz - kurzy
Reklama

Česká ekonomika stále nemůže nabrat dech

30.08.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Česká ekonomika stále nemůže nabrat dech

Dnes publikovaná data ČSÚ potvrdila mírný růst tuzemského hrubého domácího produktu, a to jak v mezičtvrtletním srovnání, tak i ve srovnání meziročním. Podle zpřesněného odhadu vzrostl HDP očištěný o cenové vlivy a sezónnost ve 2. čtvrtletí o 0,3 % v porovnání s prvním kvartálem, meziročně si pak polepšil o 0,6 %.

Česká ekonomika tak dál pokračovala ve velmi mírném růstu, který započala už v posledním čtvrtletí loňského roku. Bohužel však ve skutečnosti stále nemůže „nabrat dech“ a pohybuje se nebezpečně blízko hranice stagnace. Vývoj německé ekonomiky, na které je ta česká silně závislá, přitom nedává pozitivní výhled ani na zbytek roku 2024.

Pozitivně růst HDP podpořily zejména vyšší výdaje na konečnou spotřebu, které narostly meziročně o 2,0 % a mezičtvrtletně o 0,6 %. Významněji se však zvýšily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, které se mezičtvrtletně narostly o 1,5 % a meziročně dokonce o 4,3 %. Výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně zvýšily o 0,2 % a meziročně o 1,0 %. Potvrzují se tak výsledky posledních konjunkturálních průzkumů; Češi jsou ohledně výdajů opatrnější a na budoucnost české ekonomiky pohlížejí s nedůvěrou. Čeští spotřebitelé očekávají zhoršení ekonomiky, v červenci navíc stoupl počet domácností, které hodnotily svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích dvanácti měsících.

Hrubá přidaná hodnota ve 2. čtvrtletí vzrostla v porovnání s prvním kvartálem o 0,5 %, meziročně pak o 0,1 %. Do tohoto růstu se promítl zejména výsledek ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, který dosáhl navýšení o 2,3 %. Podpořilo ho také peněžnictví a pojišťovnictví spolu s profesními, vědeckými, technickými a administrativními činnostmi, naopak zpracovatelský průmysl zaznamenal pokles o 1,7 %. Tyto údaje oprávněně vzbuzují obavy o další vývoj české ekonomiky. To je zřejmé i z Indikátoru důvěry podnikatelů, který v červenci poklesl o 2,9 bodu na hodnotu 94,5, přičemž zhoršení ekonomického sentimentu mezi podnikateli nejvíce ovlivnilo právě odvětví průmyslu.

Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic

Foto: Pixabay

Zdroj: Insighters


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Před 30 lety výplata stačila: Dnes je nájem luxusem

04.08.2025, Autor: Marek Hájek

Před třemi desetiletími jste za průměrnou výplatu zvládli uživit rodinu, zaplatit bydlení a ještě si něco odložit. Dnes se mnozí Češi potýkají s tím, že ani na základní potřeby, jako je nájem, jejich příjem nestačí. Co se změnilo?

BMW klesl zisk o 29 %

03.08.2025, Autor: Marek Hájek

Automobilka BMW zažívá těžké časy – za první pololetí klesl její čistý zisk o 29 % na 4 miliardy eur. Předseda představenstva Oliver Zipse však zůstává optimistou a zdůrazňuje „robustní obchodní model“.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Microsoft na vrcholu: Cloud a AI přinášejí rekordní zisky

03.08.2025, Autor: red

Microsoft ohlásil na konci července rekordní finanční výsledky, které překonaly očekávání analytiků. Hlavními tahouny jsou cloudové služby a umělá inteligence, díky nimž tržby rostou o desítky procent a akcionáři jásají nad cenou akcií přes 553 dolarů.

Je Zuckerbergova superinteligence na dohled?

02.08.2025, Autor: Marek Hájek

Mark Zuckerberg věří, že superinteligence, tedy umělá inteligence překonávající lidské schopnosti, je na dosah. Jeho společnost Meta do tohoto snu pumpuje miliardy dolarů, ale zároveň přiznává rostoucí rizika.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Čeští důchodci vs. Evropa: Jsme opravdu chudí příbuzní?

26.07.2025, Autor: Marek Hájek

Průměrný důchod v Česku činí 21 080 korun měsíčně. Na první pohled to není špatné, ale když ho porovnáme s důchody ve Švýcarsku nebo Rakousku, rozdíl je značný. Jsme tedy v Evropě chudými příbuznými, nebo je situace složitější?

Španělsko pod palbou kritiky: Huawei a citlivá data soudních odposlechů

22.07.2025, Autor: Josef Neštický

Španělsko čelí ostré kritice za to, že svěřilo čínské společnosti Huawei správu a ukládání dat ze soudních odposlechů. Kontrakt za 12,3 milionu eur vyvolává obavy o národní bezpečnost nejen doma, ale i v USA a EU. Je to strategická chyba, nebo jen pragmatické rozhodnutí?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama