Finanční trhy dlouho čekají na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit úrokové sazby. Pomalé zpomalování inflace a pečlivé prověřování ekonomického vývoje eurozóny to bance zatím nedovoluje. Hlavní depozitní sazba zůstává od posledního hlasování, které proběhlo 7.3.2024, nezměněna na úrovni 4 %, což je stav od srpna 2023.
Toto rozhodnutí reflektuje opatrnost před nebezpečím opětovného růstu inflace. Podle prezidentky ECB Christine Lagardeové by ideální stav nastal, kdyby inflace klesla pod úroveň inflačního cíle 2 %. Lagardeová zároveň zdůraznila význam dalších ekonomických dat pro budoucí rozhodování, přičemž stěžejní informace (zejména růstu mezd) se očekávají v květnu.
Vývoj mezd je klíčový, jelikož jejich rychlý růst může značit, že inflační tlaky zůstanou i nadále významné, což by mohlo ohrozit návrat tempa růstu cen k cílovému rozpětí. Růst mezd by signalizoval silnou domácí poptávku, která by přispěla k vyšším cenám, čímž by se komplikovalo snižování tempa inflace. Proto je vydání dat o mzdách za první čtvrtletí klíčové pro další kroky ECB.
Nicméně mezitím co inflace pomalu směřuje k cíli ECB, hospodářský růst v eurozóně zůstává v ohrožení. To vytváří pro ECB komplikovanou situaci, kdy se musí snažit podpořit oživení ekonomiky prostřednictvím měnové politiky, aniž by přitom zvýšila inflaci nad rámec jejího cíle. Skupina předních ekonomických think-tanků ve středu zveřejnila svou půlroční „kolektivní diagnózu“ německé ekonomiky. Růst německého HDP se podle zprávy očekává v roce 2024 pouze o 0,1 %, což se odrazí se v ekonomice celé eurozóny.
Stejný trend centrálního bankovnictví můžeme pozorovat jak v Americe, tak i Velké Británii. FED i Bank of England taktéž drží sazby nezměněny od srpna 2023 a tamní finanční trhy také očekávají změny nejdříve v červnu. Tento přístup největších centrálních bank světa vyvolává dojem přehnané opatrnosti, která by globální ekonomice nemusela pomoct, přičemž se zdá, že v otázce sazeb Spojené státy udávají tempo.
Zdroj: CETA
Graf představuje vývoj hodnot sazeb ECB, které aktuálně jsou na hodnotách: zápůjční sazba: 4,75 %, refinanční sazba: 4,50 %, depozitní sazba: 4,0 %
Jakub Dostál, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA