e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o platebním styku

29.03.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze novely zákona o platebním styku

Podle výroční zprávy společnosti Chainalysis, dlouhodobě agregující data o kryptoměnách, bylo v roce 2023 prostřednictvím kryptoměn vypráno 22,2 miliardy dolarů. Tatáž společnost zároveň tvrdí, že pouze 0,15 procenta veškerého objemu kryptoměn se dá prokazatelně spojit s kriminální činností.

Autor: skupina poslanců ODS, Piráti, TOP09, ANO

Datum předložení: 14. 2. 2024

Stanovisko vlády: neutrální

Hodnocení EM: 60%

Každopádně platí, že kryptoměny jsou jednou z oblastí, kde se peníze perou, a proto jim patřičnou pozornost věnuje směrnice proti praní špinavých peněz AML, která se promítá do našeho AML zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Od roku 2017 zákon obchodníky s kryptoměnami zařadil mezi povinné osoby. Za účelem zajištění výnosů z trestné činnosti mají mimo jiné za povinnost identifikovat klienta, zjišťovat jeho skutečného majitele, ověřit, zda nepodléhá mezinárodním sankcím, odložit a předem oznámit podezřelé obchody FAÚ atd.  Novela zákona zavedla od roku 2021 nový obor volné živnosti: Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem. Osoby nakládající s virtuálním aktivem si tak musí zaevidovat volnou živnost k tomuto oboru činnosti. 

Směrnice ani zákon proti praní špinavých peněz se nesnaží virtuální měny nijak omezovat, jako se to děje například v Číně, ale dostat jejich obchodníky pod větší kontrolu, což je rozhodně lepší, než se pokoušet o něco, co v dnešním světě stejně není reálné. Kryptoměny už nejsou jen virtuálními penězi, ale virtuálními aktivy, které umožňují plnit vedle platební také investiční funkci. Běžně s nimi obchodují investoři, kteří se dříve orientovali převážně na akciové trhy, a to navzdory tomu, že jejich ceny jsou vysoce volatilní a investice do nich patří mezi ty rizikovější.

Dalšímu šíření kryptoměn nahrává i klesající význam hotovosti. Bezhotovostní platby už nerealizují pouze banky. Často se jedná o technologické platformy, jako například Google Pay, Apple Pay nebo PayPal, které ve svých aplikacích zprostředkovávají obrovské množství plateb. Není divu, že to bankám leží v žaludku, neboť tím přicházejí o část svého byznysu. Ohrožena je také moc centrálních bank, kterým logicky vadí, že velké technologické firmy fakticky přebírají kontrolu nad penězi. Některé proto pracují na vytvoření vlastních digitálních měn (CBDC), ale to už je jiný příběh.

Zmíněná novela zákona proti praní špinavých peněz z roku 2021 sice zavedla lepší identifikaci osob poskytujících služby související s virtuálními aktivy, měla však jeden neočekávaný efekt. Banky, spořitelní a úvěrní družstva jim začaly plošně odepírat poskytování služeb. O poslední šanci na bankovní účet přišly kryptofirmy v polovině loňského roku. Equa bank, poslední z bankovních ústavů, kde jim poskytovali služby, koupila Raiffeisenbank a účty jim zavřela. Oficiální zdůvodnění je vždy takové, že kryptopodnikatelé představují pro bankovní instituce zvýšené AML riziko.

Jak ale upozorňuje řada odborníků, kryptoaktiva jsou při použití monitoringu blockchainových transakcí hůře zneužitelná k páchání trestné činnosti, než je tomu u anonymní hotovosti nebo běžného bezhotovostního platebního styku. Za blokováním účtů je tedy nejspíš něco jiného. Že by se banky bály další konkurence? Možné to je. Směna, úschova a převody virtuálních aktiv, včetně zprostředkování investic do virtuálních aktiv, a služby s tím spojené se pro mnoho uživatelů stává alternativou k tradičnímu bankovnictví. 

Kryptoměnové směnárny a burzy se bez bankovních účtů sice obejdou, jak ale samy přiznávají, komplikuje to podnikání. Platí také, že absence bankovního účtu rizika spojená s virtuálními aktivy a jejich obchodováním zvyšuje. Skupina poslanců proto podává návrh novely zákona o platebním styku, který bankám a spořitelním a úvěrním družstvům současný přístup zakáže, respektive zavede právo na otevření platebního účtu kryptobochodníkům.  Odmítnout založení nebo uzavřít jim účet by bylo možné pouze z důvodů, které jsou objektivní, nediskriminační a přiměřené. 

Zákon poměrně důkladně definuje, co za takové důvody lze označit, mezi jinými například skutečnost, že majitel účtu poruší podstatným způsobem smlouvu o vedení platebního účtu, nebo fakt, že by tím banka porušila ustanovení zvláštního právního předpisu. Pokud banka kryptoobchodníkovi účet odmítne založit, nebo mu ho zruší, oznámí to s patřičným odůvodněním neprodleně ČNB, která její krok přezkoumá.  Vláda k návrhu vydala neutrální stanovisko, a protože se jedná o převážně vládní poslance, jde vlastně o nesouhlas. 

Samotný účel zákona vládě nevadí, jde spíše o provedení. Kromě běžných legislativních nedostatků je podstatná námitka, že od prosince 2024 bude další nařízení EU, které zavádí povinnost získat specifické oprávnění pro poskytování služeb spojených s vybranými virtuálními aktivy. Volná živnost už evidentně nebude stačit. Okruh osob z kryptobyznysu s právem na platební účet by podle vlády měl být omezen na pouze na ty, které získají povolení k činnosti podle nového nařízení. To dává celkem smysl, ale není třeba kvůli tomu hned celý návrh hodit do koše. 

Foto: Pixabay

Autor: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama