Během topné sezóny 2022/2023 patřilo Česko k zemím s největším zdražením energií ve střední Evropě. Pro 15 % z nich účty za energie vzrostly o více než 101 % ve srovnání s minulými obdobími. Hlouběji do kapsy však museli sáhnout i obyvatelé ostatních zemí, kde výrazné zdražení zaznamenala nadpoloviční většina obyvatelstva. Téměř všichni Češi (85 %), které zdražení postihlo, se uchýlili k úsporným opatřením a utáhli si opasky primárně ve spotřebě energie a vody, výrazně ale také omezili výdaje na zábavu. Přesto letošní topnou sezónu lidé tolik neřeší, nákladů na vytápění se spíše nebo určitě obává méně než polovina lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Resideo provedeném v zemích střední a východní Evropy.
Většina obyvatel tohoto regionu – Česká republika (68 %), Maďarsko (55 %), Polsko (77 %), Rumunsko (74 %) a Slovensko (60 %) – musela během topné sezóny 2022/2023 za energie zaplatit výrazně více než je u nich standardem. Česká republika přitom ve srovnání s ostatními zeměmi skončila s vůbec největším podílem maximálního zdražení (15 % Čechů uvedlo zdražení o 101 % a více). Nejčastěji nicméně docházelo ke zvýšení v rozmezí 20-60 %.
Změna životních standardů: šetření i omezení zábavy
Aby byli schopni platit své účty, změnili téměř všichni dotázaní obyvatelé České republiky některé své návyky (např. méně utrácejí za potraviny (41 %), zábavu (51 %) nebo cestování (41 %). Nejčastěji ale lidé snižují své náklady tím, že šetří vodou (53 %) a zejména elektřinou (88 %) a topením (68 %). Podobně na tom byl celý region střední a východní Evropy.
Nákladů na energie během letošní topné sezóny se více či méně obává necelá polovina Čechů, tedy výrazně méně než těch, kteří zaznamenali razantní zdražení.
Podle Stanislava Prokeše ze společnosti Resideo, se dnes domácnosti mnohem více zajímají o možnosti úsporných řešení, která jim mohou výrazně snížit náklady a neplýtvat energií. „Češi mají sice podle průzkumu stále tendenci šetřit energii třeba tím, že si na sebe vezmou více oblečení, ale jde to i jinak. Stále více lidí to řeší modernizací stávajícího systému vytápění, tedy jeho efektivní regulací. Ta umožňuje efektivnější provoz topného systému a snižuje spotřebu energie,“ komentuje narůstající trend s tím, že například výměna ručních radiátorových ventilů a mechanického termostatu za termostatické radiátorové ventily a chytrý zónový termostat může ročně ušetřit přes 30 % nákladů na energie.
Příklady řešení, která pomohou ušetřit energii:
Změna | Úspora |
Výměna mechanického termostatu za digitální programovatelný termostat, např.Honeywell home TR3. | Roční úspory až 10 % |
Instalace chytrého termostatu s Opentherm namísto mechanického termostatu, např. Honeywell home T6R. | Roční úspory až 12 % |
Výměna stávajicich ručních radiátorových ventilů za termostatické ventily a hlavice, např. Honeywell home Thera 6 a V2000SX. | Roční úspory až 18 % |
Modernizace ručních radiátorových ventilů a mechanického termostatu na termostatické radiátorové ventily a chytrý zónový systém s elektronickými hlavicemi Honeywell home evohome. | Roční úspory až 32 % |
Na nejoblíbenější výrobky pro regulaci vytápění Honeywell Home a vodní produkty Resideo Braukmann poskytována pětiletá záruka. Další podporu nabízí Resideo Academy, která poskytuje řadu online školení a kurzů, které pomohou se správnou instalaci a nastavením produktů Honeywell Home.
Foto: Pixabay
Zdroj: Best Communications