Zářijový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují, přičemž v září se tempo zhoršování dokonce zrychlilo.
Celkový PMI indikátor klesl v září ze svého pětiměsíčního maxima 42,9 na úroveň 41,7, což představuje třetí nejslabší výsledek v letošním roce.
V září se sice dále zmírnilo tempo propadu nových objednávek i výroby, obojí dle průzkumu PMI ale stále výrazně klesá. Co se cenového vývoj ve zpracovatelském sektoru týče, zářijový průzkum hlásí další zmírnění cenových tlaků. Snaha snižovat náklady je patrná i v tom, že zaměstnanost v tuzemském zpracovatelském průmyslu letos v září klesla nejvýrazněji od června 2020.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v září klesl ze srpnové úrovně 42,9 na úroveň 41,7. Finanční trh očekával zhoršení celkového indikátoru PMI na úroveň 42,3. Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již šestnáctý měsíc v řadě.
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v září zmírnilo tempo poklesu nových zakázek i výroby, pokles v obou případech nicméně zůstává výrazný. Nové objednávky dle průzkumu PMI klesají již devatenáctý měsíc v řadě. Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou a tuzemské firmy v průzkumu hlásí, že jejich klienti své objednávky rostoucí měrou ruší.
Pokles výroby ve zpracovatelském sektoru byl v září sice nejmírnější od letošního května, i tak byl ale výrazný: na nepříznivé situaci ve výrobě se podepisují klesající nové zakázky. Výrobci mají v situaci klesající výroby a slabších objednávek volné kapacity, což je vede ke snižování zaměstnanosti. Zaměstnanost ve zpracovatelském průmyslu v září klesla dvanáctý měsíc v řadě, přičemž šlo o nejvýraznější pokles od června 2020.
V září se dle průzkumu PMI zhoršilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců a optimismus byl v tomto ohledu nejslabší od počátku letošního roku.
Vzhledem k poklesu nových objednávek včetně prudkého poklesu exportního objednávek není zhoršení výhledu výroby ve zpracovatelském sektoru překvapivé.
Pozitivní zprávou PMI průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu jsou již řadu měsíců signály ohledně vývoje cenových tlaků v tomto sektoru ekonomiky. Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v září sedmý meziměsíční pokles v řadě. Popáté v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, letos v září byl pokles prodejních cen nejvýraznější od dubna 2010. Přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by mělo vést k zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky i v dalších měsících. Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflace v české ekonomice.
Zářijový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Vývoj nových zakázek a výhledu výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu přináší i nadále pochmurné signály, jakkoliv se v samotném září tempo poklesu výroby i nových objednávek dle průzkumu zmírnilo. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující útlum výroby a objednávek.
Slabé objednávky ústí do zhoršujícího se výhledu výroby pro příštích dvanáct měsíců.
Povzbudivou zprávou je odeznívání cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském průmyslu: dle průzkumu PMI klesají jak náklady, tak prodejní ceny, což zapadá do celkového obrázku zmírňující se inflace v české ekonomice. Za zmínku stojí, že tempo poklesu prodejních cen vykázalo letos v září dle PMI průzkumu mnohaletý rekord: pokles byl nejsilnější od jara 2010.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor