Konec EET spustil exodus obchodníků zpět k hotovostním platbám. Ač se důvody různí a EET není jediným důvodem, potřeba hotovosti roste. To potvrdil také průzkum společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet. Bankomatová síť v Česku ovšem stále chybí, jejich dostupnost se nezlepšila.
Průzkum ukázal, že denně využívá hotovost třetina lidí, loni to byla čtvrtina. Přičemž dokonce alespoň jednou týdně využívá hotovost, až 94 procent lidí. Hlavní důvod, proč lidé platí hotově, zůstává stejný – obchodník nebere karty. Mezi další důvody patří potřeba rozměnit si, ze zvyku či větší kontrola svých financí. Nejčastěji spontánně uvedeným důvodem je platba drobné částky.
„Průzkum jsme letos zopakovali a ve srovnání s minulým rokem se zvýšil počet lidí, kteří používají hotovost často, a to o 11 procent. Celkově se jedná o necelou polovinu respondentů (42 %). Časté používání hotovosti deklarovali především obyvatelé Moravy,“ komentuje výsledky průzkumu Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet.
Problém s omezenou bankomatovou sítí zůstává
První volbou pro obstarávání hotovosti je pro Čechy výběr z bankomatu. K tomu si alespoň jednou měsíčně stoupne 66 % lidí. Častější výběry jsou vlastní zejména mužům a obyvatelům větších měst.
Kozák říká: „Stále se setkáváme se špatnou dostupností bankomatů především v malých obcích, kde jsou nejvíce potřeba. Necelá třetina respondentů uvedla, že má bankomat velmi daleko od svého bydliště. Nejhorší dostupnost mají obyvatelé obcí do tisíce obyvatel, kde má bankomat v pěší vzdálenosti pouze 22 procent z nich. Na druhou stranu obyvatelé Prahy uvádějí dostupnost bankomatů jako rozhodně dostatečnou.“
Oproti loňskému roku by stále necelá polovina lidí (45 %) uvítala více bankomatů v místech, kde se během dne pohybují. Největší zájem (52 %) je v obcích do jednoho tisíce obyvatel. Ve srovnání s šetřením z roku 2022 se dostupnost bankomatů ve velké míře nezlepšila.
„Dostupnost bankomatů v Česku je stále velice omezená. Když to srovnám například s Velkou Británií, kde zavádí právo na přístup k bankomatům bez poplatků. Téměř každý Brit bude muset mít v dosahu tří mil bankomat, který nebude účtovat poplatky. Toto rozhodnutí ministerstva financí potvrzuje, že hotovost má důležitou a trvalou funkci, i například co se týče ochrany soukromí. Zároveň to dává obchodníkům svobodu výběru, zda chtějí platby přijímat pouze hotově, či přijímat také karty, ale s nimi i řadu poplatků třetích stran,“ dodává Kozák.
Čtvrtina Čechů se setkala se situací, že obchodníci přestali přijímat karty
Za nárůst používání hotovosti může také menší ochota obchodníků karty přijímat. Celkem 59 procent dotázaných chce alespoň občas nakoupit v obchodě nebo službách, kde berou pouze hotovost. Oproti loňskému roku se jedná o nárůst o šest procent. Problém s obchody, které nepřijímají karty, mají častěji lidé z menších měst. Pokud to chtějí vyřešit tím, že si vyberou hotovost, tak celkem 37 % lidí si alespoň občas potřebuje vybrat, ale v okolí nemá kde. V obcích do tisíce obyvatel se do takové situace alespoň občas dostává necelá polovina (44 %) lidí.
„Celkem čtvrtina lidí se setkala s případem, kdy v obchodě přestali přijímat karty. Problém s obchody, které najednou nepřijímají karty, uvádějí častěji obyvatelé Moravy, a to ve 32 %. Téměř polovina lidí, kteří uvedli tento problém v posledním roce, deklarují, že u sebe obvykle nosí dostatek hotovosti, 34 % se snaží najít bankomat, aby si mohli hotovost obstarat a pouze 20 % jde jinam, kde karty přijímají,“ říká Kozák.
Poplatky jsou pro Čechy stejné u Euronetu jako u jakékoliv banky
Součástí průzkumu bylo také zjištění povědomí o značce Euronet. Tu znalo 32 procent respondentů, většina z nich má, ale mylné informace.
„80 procent lidí, kteří znají bankomaty Euronet, nemá povědomí o poplatcích za výběr z našeho bankomatu. Dalších 11 procent si myslí, že poplatky za lokální výběr jsou vyšší, než výběry z bankomatu cizí banky. To není pravda. Bohužel mnoho lidí má tuto mylnou představu, ale bankomaty Euronet jsou z hlediska lokálních výběrů stejné, jako kterýkoliv jiný tuzemský bankomat. Pokud máte účet s výběry z bankomatů zdarma, i z něj vyberete zdarma. Pokud takový účet nemáte, je poplatek za výběr u Euronetu identický, jako v kterémkoliv jiném bankomatu cizí banky. A ač žijeme v digitální době, i dnes by měl mít každý právo na hotovost,“ uzavírá Kozák.
Foto: Pixabay
Zdroj: ABBBA Consulting PR