e-news.cz - kurzy
Reklama

Jakub Kozák: S trochou nadsázky – datová analytika měla být pro práci lékaře stejně důležitá jako skalpel

02.09.2023, Autor: Renáta Lucková

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Jakub Kozák: S trochou nadsázky – datová analytika měla být pro práci lékaře stejně důležitá jako skalpel

Rozhovor s Jakubem Kozákem, spoluzakladatelem a ředitelem Datlowe.

 

Jakub Kozák je spoluzakladatel a CEO společnosti Datlowe. Zaměřuje se na pokročilou analýzu dat v nemocnicích. Díky technologii HAIDI je zde nástroj, který analyzuje data a interpretuje do podoby přehledu rizik, ke kterým mohou lékaři při nastavování opatření přihlédnout. Není to nástroj, který by sám opatření doporučoval.

„Smyslem technologie není, aby odborníky nahrazovala, ale zbavovala je každodenní rutiny a poskytovala jim úhly pohledu, které by člověk přes své odborné kompetence nacházel jen velmi obtížně, především pro své omezené časové možnosti. Posláním lékaře není, aby četl 3 000 normostran textu, které středně velká česká nemocnice každý den vyprodukuje. Konečné rozhodnutí leží vždy na odborníkovi, který k doporučení technologie může přihlédnout“, říká Jakub Kozák.


Jak vás napadlo, že budete dělat software pro nemocnice? 

Medicíně jsem se částečně věnoval už při studiu matematiky na vysoké škole. Tehdy jsme se s kolegy zabývali například matematickým modelováním růstu umělé chrupavky nebo propojováním a zpřístupňováním informačních zdrojů o léčivech z Česka a zahraničí. Od lékařů ve svém okolí jsem se také dozvěděl, že by při své práci ocenili lépe strukturovaná data. Konkrétní „use case”, za který by zdravotnictví zaplatilo, však stále chyběl. Časem jsme jej s kolegy našli v oblasti prevence nemocničních infekcí, tedy takových, kterými se člověk může nakazit v průběhu poskytování zdravotní péče. 

Zavedli jste pro nemocniční personál nástroj HAIDI, který shromažďuje data z veškeré zdravotnické dokumentace. Co váš software umí? 

HAIDI pomáhá nemocnicím efektivněji bojovat s nemocničními infekcemi a zlepšovat péči o pacienty. Toho dosahuje analýzou a interpretací zdravotnické dokumentace za pomoci metod zpracování přirozeného jazyka a strojového učení. HAIDI shromažďuje data z klinických informačních systémů nemocnice a přehledně zobrazuje získané informace související s potenciálními nemocničními infekcemi a souvisejícími rizikovými faktory. HAIDI tak zjednodušuje lékařům práci, jelikož je při hledání rizik zbavuje manuální rutiny, maximalizuje schopnost účinně zacílit preventivní opatření a v konečném důsledku šetří nemocnici náklady. 

Nástroj HAIDI interpretuje data do podoby přehledu možných rizik, způsobených infekcemi běhemposkytování zdravotní péče. Jak se dají data využít dál?

S trochou nadsázky by se dalo říct, že by datová analytika měla být pro práci lékaře stejně důležitá jako skalpel. Ve využívání zdravotnických dat vidíme v Datlowe obecně velký potenciál. V současné době například pracujeme na nové technologii, která má za pomoci umělé inteligence pomáhat klinickým farmaceutům identifikovat rizika spojená s podáváním léčiv hospitalizovaným pacientům. Jsem však přesvědčen, že existuje mnoho dalších způsobů, jak s pomocí datové analýzy usnadnit lékařům práci.

Jsou data dostatečně chráněna?

HAIDI implementujeme přímo do IT infrastruktury nemocnic, data tedy nejsou nikam odesílána. Zjednodušeně řečeno se s nimi neděje nic nového – jediný rozdíl spočívá v tom, že dokumentaci čte místo člověka software.

Proč se jmenuje právě HAIDI?

Název vychází z anglického termínu „healthcare-associated infections” používaným pro infekce spojené s poskytováním zdravotní péče. Naši klienti často mluví o HAIDI jako o plnohodnotném členovi svého týmu.

Zdravotní péče je postavena na lidech, jejich odborných znalostech a empatii. Platí to stále?

S tím rozhodně souhlasím. Smyslem technologie není, aby odborníky nahrazovala, ale zbavovala je každodenní rutiny a poskytovala jim úhly pohledu, které by člověk přes své odborné kompetence nacházel jen velmi obtížně, především pro své omezené časové možnosti. Posláním lékaře není, aby četl 3 000 normostran textu, které středně velká česká nemocnice každý den vyprodukuje. Konečné rozhodnutí leží vždy na odborníkovi, který k doporučení technologie může přihlédnout.

Chcete využít zkušenosti Tomáše Koláře se zdravotnickými technologiemi a světovými trhy, které vám pomohou překročit další hranici. V čem spočívá a co to přinese? 

Tomáš Kolář přináší našemu týmu coby soukromý investor zkušenosti ze zahraničních trhů, které získal při budování světově úspěšné společnosti Linet Group. Věříme, že nám jeho globální přehled ve zdravotnictví, pomůže v expanzi našich produktů do dalších zemí.

Využívají služby umělé inteligence a vašeho softwaru v zahraničí?

V současné době je HAIDI nasazena v jedné rakouské nemocnici a dvou slovenských. Připravujeme další implementace jak v Rakousku a na Slovensku, tak i v dalších zemích jako je např. Německo.

Nahradí někdy datová analytika zdravotnický personál?  

Jsem přesvědčen o tom, že technologie ve zdravotnictví nikdy lékaře nenahradí. Ani to není jejich smyslem. Zdravotnické technologie nemají odborníky zastupovat, nýbrž zjednodušovat práci a poskytovat cenná doporučení.

Věříte v transformaci zdravotní péče s použitím klinicky orientovaného přístupu. Z čeho váš optimismus vychází? 

Věřím tomu, že pomáhat se má s reálnými problémy lidí, kteří se v klinické praxi pohybují. Z naší zkušenosti vyplývá, že když přijdete za odborníky s řešením, které má prokazatelně pozitivní vliv na kvalitu a efektivitu poskytované péče a které jim zjednoduší práci, tak nemají problém s jeho adopcí.

Jak vidíte digitalizaci zdravotnictví?

Zdravotnictví prochází stejně jako v zásadě všechna odvětví procesem digitalizace a tento trend nelze zvrátit. Potenciál digitalizace je obrovský a já jsem přesvědčený, že dříve nebo později ho zdravotnictví využije ve svůj prospěch. Koneckonců už dnes vidíme, že data se pořizují ve velké míře primárně v digitální podobě. Teď je potřeba na to navázat a data pouze nepořizovat, ale také dobře využít.

A jak vidíte vliv umělé inteligence ve zdravotnictví?

Umělá inteligence je bezpochyby silným motorem modernizace současného zdravotnictví. Vidíme totiž, že má mimořádný potenciál usnadnit lékařům práci, ušetřit čas i finance a umožnit jim, aby věnovali více svého času pacientům. Příkladem nemusí být jen HAIDI, ale mnoho dalších technologií, které pomáhají zdravotnictví – například nástroje, které dokážou včas detekovat nebezpečné nálezy, které by lidské oko snáze přehlédlo. Na mnoha webových stránkách ordinací se dnes setkáte s inteligentními chatboty, kteří vám poskytnou základní informace o různých onemocněních a předají praktické rady. Podobných technologií dnes vzniká mnoho a já v jejich vývoji vidím velký smysl.

Jakým směrem chcete dál postupovat? Co je váš cíl?

Naším cílem je přinášet zdravotníkům takové nástroje, které jim pomohou dělat jejich práci lépe a efektivněji a využívat přitom maximální potenciál zdravotnických dat. Tyto technologie chceme rozšiřovat i do dalších zemí. 

Děkuji za rozhovor.

Foto: Poskytnuto Jakubem Kozákem

Autor: Renáta Lucková


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama