e-news.cz - kurzy
Reklama

Čtvrtina evropské elektřiny pochází z jaderných zdrojů

30.12.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Čtvrtina evropské elektřiny pochází z jaderných zdrojů

V roce 2021 vyrobilo 13 členských států EU s jadernou výrobou elektřiny 731 701 gigawatthodin (GWh) jaderné elektřiny (+7 % oproti roku 2020; +48 189 GWh). To představuje více než 25 % celkové výroby elektřiny v EU.

Jaderná energie tak zůstává klíčovou součástí evropského energetického mixu, navzdory dlouhodobým plánům Evropské komise.

Největším výrobcem jaderné energie v EU v roce 2021 byla Francie (52 % celkové výroby jaderné energie v EU; 379 361 GWh), následovaná Německem (9 %; 69 130 GWh), Španělskem (8 %; 56 564 GWh), Švédskem (7 %; 52 965 GWh) a Belgií (7 %; 50 326 GWh). Na těchto pět zemí připadá dohromady více než 83 % celkového množství elektřiny vyrobené v jaderných zařízeních v EU.

V roce 2021 bylo ve 13 členských státech EU s výrobou elektřiny z jádra v provozu celkem 106 jaderných reaktorů, což je méně než 109 na začátku roku 2020. 

Graf: Produkce jaderné elektřiny (2017–2021)

                                                           Zdroj: Eurostat

Francie zůstala členským státem EU nejvíce závislým na jaderné elektřině, která v roce 2021 představovala 69 % veškeré elektřiny vyrobené v této zemi. Dalšími dvěma členskými státy EU s více než polovinou elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách byly Slovensko (52 %) a Belgie (51 %). Na opačném konci spektra se nacházelo Nizozemsko (3 %), Německo (12 %) a Rumunsko (19 %). 

Bezjaderná budoucnost?

Navzdory svému velkému podílu na evropském energetickém mixu se s jadernou energií v budoucnosti spíše nepočítá. Alespoň ne v energetické taxonomii, která slouží jako návod pro investory v tomto odvětví a určuje, které zdroje lze počítat mezi udržitelné.

Tento trend lze mimo jiné pozorovat i na výše uvedených statistikách, které ukazují klesající počet jaderných reaktorů. Důvod k optimismu jistě nepřidává ani skutečnost, že druhým největším producentem jaderné elektřiny je Německo, které dlouhodobě deklaruje svůj záměr opustit tento zdroj energie.

Trend by však mohl zvrátit rozvoj malých modulárních reaktorů, které by umožnily rychlejší budování jaderné infrastruktury, a i snížení variabilních nákladů v případě budování nových bloků. Průkopníkem v této technologii je pak kromě Francie i Česká republika.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace v Česku – březen 2024

16.05.2024, Autor: Martin Švehla

Údaje o inflaci v ČR za březen potvrzují optimistický výhled: stejně, jako v únoru, i v březnu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2 %. Aktuálně je tedy inflace v ČR na úrovni inflačního cíle ČNB. Otázkou je, zda je tak inflace plně pod kontrolou. To se bohužel v návaznosti na vývoj v předcházejících dvou letech s určitostí říci nedá.   

Spoření na důchod v daňově podporovaných produktech

16.05.2024, Autor: Z blogosféry

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace skokově narostla, důvod k panice to ale zatím není

14.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu dubna oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,9 %. Jedná se o citelně vyšší hodnotu, než očekával trh (2,4 %) i Česká národní banka (2,5 %). V bezprostřední reakci posiluje kurz české koruny z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,84, což odráží přehodnocení tržního názoru směrem k vyšším tuzemským úrokovým sazbám.

Na českém trhu práce klid

12.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Maloobchod se utěšeně zotavuje

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých maloobchodů v průběhu března vykázaly meziměsíční nárůst o 1,3 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 6,1 %. Oproti tržnímu očekávání (2,8 %) se jedná o příjemné překvapení. Zároveň došlo k revizi únorového údaje směrem nahoru, a ten tak nově činí 2,5 namísto původně udávaných 1,6 %.

O práci při rodičovské dovolené je v Česku zájem. Alespoň částečný úvazek umožňuje méně než polovina zaměstnavatelů

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte z loňského září. Podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob.

Investování do kryptoměn: Vše, co potřebujete vědět

09.05.2024, Autor: red

Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) , Bitcoin Cash (BCH) , Litecoin (LTC) , Monero (XMR) , IOTA (MIOTA) — Kryptoměny jsou všude v médiích. Byly hlášeny velkolepé úspěchy a zisky sahající do milionů, ne-li miliard – ale je vhodné investovat do virtuálních peněz a jsou digitální měny novým finančním nástrojem?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

CETA: Dilema zdanění tichého vína

09.05.2024, Autor: red

V České republice se dlouhodobě vede diskuse o možnosti zdanění tichého vína. Tato problematika je zvláště aktuální v době ekonomické krize, kdy stát hledá možnosti jak zvýšit daňové příjmy. Jakékoliv zavádění nových daní by se však mělo opírat o podrobnou analýzu dopadů a zohlednit poznatky a zájmy všech přítomných stakeholderů, tak aby daň nebyla zbytečně nákladná nebo neefektivní.

Inflace v ČR

06.05.2024, Autor: Martin Švehla

Nebezpečný fenomén soustavného zdražování a nestability cen se jeví jako zvládnutý. Spotřebitelské ceny v ČR rostly dva měsíce po sobě tempem pouhá 2 %, což je inflace na úrovni cíle ČNB. Ta také zahájila již v prosinci 2023 snižování svých základních úrokových sazeb. Jsou to opatrné kroky, podporují však naději na brzké oživení české ekonomiky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama