e-news.cz - kurzy
Reklama

Budinský: Kdy začnou klesat úrokové sazby v ČR?

20.12.2022, Autor: red

2 votes, average: 3,50 out of 52 votes, average: 3,50 out of 52 votes, average: 3,50 out of 52 votes, average: 3,50 out of 52 votes, average: 3,50 out of 5
Budinský: Kdy začnou klesat úrokové sazby v ČR?

Inflace možná ještě nedosáhla svého vrcholu, rozhodne leden nebo únor. Sazby nezačnou klesat dříve než ve druhé polovině příštího roku. Nutným předpokladem k tomu je i silná koruna.

Prvním a nejdůležitějším předpokladem snižování úrokových sazeb bankovní radou ČNB je pokles míry inflace. Zdálo se, že míra inflace vyvrcholila v září, kdy dosáhla hodnoty 18,0 %. V říjnu totiž klesla na 15,1 % a v listopadu to bylo 16,2 %. Zdání poklesu míry inflace ovšem může klamat. Poslední tři měsíce v roce totiž inflaci snižuje úsporný tarif schválený vládou, který kompenzuje domácnostem a podnikům vysoké ceny energií. Pokud by toto plošné opatření neexistovalo, byla by říjnová i listopadová inflace vyšší než ta zářijová. Pro výši úrokových sazeb v budoucnosti bude tedy důležitá prosincová inflace, ale hlavně inflace v lednu příštího roku. Pokud bude totiž prosincová míra inflace vyšší než ta listopadová, bude to znamenat, že inflace v ČR dále roste, navíc zářijových 18,0 % nemusí nutně být její maximální hodnotou. Od ledna 2023 už totiž nebude uplatňován úsporný tarif, a navíc začne fungovat zastropování energií schválené vládou jak pro domácnosti, tak pro malé a střední podniky, veřejné instituce a nově i pro velké podniky. Stropy byly vládou schváleny ve výši 6000 Kč za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu včetně DPH. Zvolený způsob zastropování cen energií ovšem nijak nemotivuje distributory, aby prodávali energii za nižší ceny. Právě naopak. Můžeme očekávat, že ceny energií budou konvergovat k nastaveným stropům, což může výrazným způsobem zvýšit právě lednovou, případně únorovou inflaci. Naopak proti zvyšování inflace v lednu příštího roku může hovořit vyšší srovnávací základna z ledna tohoto roku, protože nulová DPH na energie schválená předchozí vládou platila pouze v listopadu a prosinci 2021, takže meziroční míra inflace v lednu 2021 vzrostla na 9,9 % z prosincových 6,6 %. Přesto lze očekávat, že inflace bude právě v lednu nebo únoru příštího roku kulminovat.

Druhým předpokladem snižování úrokových sazeb v ČR je zastavení zvyšování úrokových sazeb v USA a v Evropě. To nastane dříve v USA vzhledem k tomu, že míra inflace již několik měsíců klesá ze svého maxima 9,1 % na listopadových 7,1 %. FED ale stále uplatňuje „jestřábí“ politiku – i při klesající inflaci zvyšuje úrokové sazby. Jestřábí zůstává i rétorika FED hovořící o dalším možném zvyšování úrokových sazeb. Přesto se domnívám, že se zvyšování úrokových sazeb v USA blíží ke svému konci. Oproti tomu Evropská centrální banka, která začala zvyšovat úrokové sazby až v posledních měsících, hovoří poměrně jasně o několikerém zvyšování úroků v příštích měsících, což bude snižovat úrokový diferenciál mezi korunou a eurem a tlačit tak na oslabování koruny.

Silná koruna je přitom třetím předpokladem případného snižování úrokových sazeb bankovní radou ČNB. Guvernér ČNB Aleš Michl se nedávno vyjádřil na půdě Masarykovy univerzity, že právě silná koruna je prioritou ČNB. Působí totiž protiinflačně, protože zlevňuje ceny energií placené v cizích měnách. Přestože vysoká míra inflace v ČR implikuje budoucí oslabení koruny, nemyslím si, že k jejímu výraznému oslabení dojde v nejbližších měsících. Výše devizových rezerv je totiž v poměru k velikosti ekonomiky jedna z nejvyšších na světě a jejich případným odprodejem může ČNB dále posilovat korunu tak, jako tomu bylo v uplynulých měsících. Pokud by měnové intervence pokračovaly stejným tempem jako dosud, mohla by ČNB intervenovat ještě přibližně dva roky. 

Z výše uvedeného vyplývá, že prostor pro případné snižování úrokových sazeb nevznikne dříve než ve druhé polovině příštího roku. A to pouze za předpokladu, že míra inflace v ČR klesne pod 10 %. Nelze ani vyloučit scénář, kdy by bankovní rada mohla na začátku příštího roku ještě dokonce úrokové sazby zvýšit, pokud by míra inflace v lednu 2023 překročila znovu 18 %.

Doc. RNDr. Petr Budinský, CSc., prorektor pro strategii a mezinárodní vztahy, VŠFS

Foto: Pixabay

Zdroj: Petr Budinský


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace služeb zůstává poněkud problematická

05.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vykázaly tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu března meziměsíční nárůst o 0,1 %, což by odpovídalo meziroční inflaci v tempu 2,7 %, tedy stejně jako v únoru. Jedná se o mírně vyšší výsledek, než očekával trh (2,5 %) i Česká národní banka (2,6 %). Za celé letošní první čtvrtletí tak průměrná inflace dosáhla hodnoty 2,7 %. Česká koruna sice vykazuje oslabení, nicméně jelikož stejný pohyb předvádí například i polský zlotý, nejedná se patrně o reakci na českou inflaci.

Skupina DHL a Temu podepsaly memorandum o porozumění na podporu místních podniků

04.04.2025, Autor: red

Skupina DHL, přední světová logistická společnost, podepsala memorandum o porozumění s e-commerce tržištěm Temu, aby prohloubila spolupráci a dále rozšířila své úspěšné partnerství. Cílem dohody je posílit spolupráci a lépe podpořit místní malé a střední podniky (MSP) na zavedených trzích i na trzích, které rostou, jako je východní Evropa a Blízký východ. Obě strany se zavázaly podporovat obchodování v souladu s předpisy a udržitelné postupy.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Cena mědi zbořila strop

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívá měď investiční horečku, která nemá obdoby.  Cenný kov nedávno překonal významnou úroveň hranici 5 USD za libru, a to na pozadí pokračující hrozby vysokých dovozních cel do USA. Kov tak potvrzuje svou důležitou roli v mezinárodním obchodě a dodavatelských řetězcích, které se právem obávají negativních dopadů této obchodní politiky. Může hodnota mědi na trzích dále růst? Jaké klíčové faktory ovlivňují krátkodobě i dlouhodobě vývoj ceny u tohoto kovu? 

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Havárie vodovodního řadu v Praze 5

21.03.2025, Autor: red

V oblasti Prahy 5 - Hlubočepy, Košíře, Radlice a Smíchov je kvůli havárii na vodovodním řadu nyní bez vody a nebo s nízkým tlakem vody přes 22 000 odběratelů.

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Sazka reklama
Reklama

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

e-news.cz - kurzy
Reklama