Apogeo
Reklama

Fanta: Jaké změny přinesla pandemie v oblasti spotřeby návykových látek?

29.09.2022, Autor: red

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Fanta: Jaké změny přinesla pandemie v oblasti spotřeby návykových látek?

Pandemie na jednu stranu prohloubila některé problémy v oblasti závislostního chování a na druhou stranu také poukázala na řadu nových. Jaké nové závislosti budou muset nyní adiktologové řešit?

Alkohol

Ačkoliv dle dat Českého statistického úřadu se průměrná konzumace alkoholu v České republice v roce 2020 snížila, nestalo se tak napříč všemi konzumními kategoriemi. Vládní bezpečnostní opatření ve zkratce zapříčinila omezení konzumace alkoholu v méně rizikových kategoriích spotřebitelů, ale naopak stimulovala spotřebu u těch nejrizikovějších pijáků. To je však v pořadí teprve první poměrně závažná změna v této oblasti, kterou pandemie přinesla.

Drogy

S omezením sociálních kontaktů či uzavřením barů, hospod, restaurací a klubů přišlo v první řadě zejména omezení poptávky po některých typech návykových látek. V důsledku uzavřených hranic a omezení pohybu osob došlo také k přerušení stávajících distribučních cest a obchod s drogami se v počátku roku 2020 mírně ochladil. Jednalo se však pouze o dočasný stav a nyní jsou drogy v téměř celé Evropské unii ještě dostupnější než před pandemií.

Stejně jako jsme totiž přesunuli do on-line prostředí řadu pracovních aktivit, také na trhu s drogami došlo k určité digitalizaci. Kupující se s prodejcem v mnohých případech naučili namísto běžných osobních setkání pravidelně používat šifrované komunikační platformy, což nyní činní obchod jednodušší a jeho dopadení naopak výrazně komplikuje. Dle Evropského monitorovacího střediska pro drogy a závislosti navíc během uplynulého roku přišlo na nelegální trh 52 nových psychotropních látek. To je v průměru téměř jeden nový typ drogy týdně.

Nové závislosti

Nicméně vedle prohloubení řady stávajících problémů došlo ke stimulaci „nových“ závislostí. V médiích i vědeckých publikacích nejčastěji zaznívá zejména rostoucí spotřeba psychoaktivních léků a excesivní používání internetu a digitálních technologií.

Psychoaktivní léky jsou sice dostupné pouze na lékařský předpis, ale ani systém e-receptů nezabránil v době pandemie nechat si předepsat jednou osobou stejný lék od několika různých lékařů (ti totiž v náporu pacientů zkrátka neměli čas lustrovat historii receptů každého příchozího). Obstarat si tyto léky na černém trhu se také nezdá být příliš problémové. Ostatně jen prostým zadáním vyhledávacího hesla „prodám xanax“ Vám vyhledávač nabídne poměrně širokou nabídku inzerátů. 

Až příliš času tráveného hraním her nebo na sociálních sítích je pak doménou zejména dospívající populace ve věku do 17 let. Dle výzkumu Masarykovy univerzity (2021) se během pandemie téměř zdvojnásobila prevalence dospívajících, kteří na internetu trávili 7 a více hodin denně a celkově přibývá žáků a studentů, kteří vykazují známky excesivního používaní digitálních technologií.

Už tak přeplněná adiktologická pracoviště či kontaktní centra budou mít zřejmě na pilno. Problémů v této oblasti je totiž daleko víc – za zmínku pak stojí především špatná kondice duševního zdraví napříč celou společností a nedostatek psychologů. Velmi důležité bude však všechny nastávající problémy zachytit včas a nehasit je až ve chvíli kdy to skutečně hoří. 

To bude ale v rámci této silně podfinancované kapitoly státního rozpočtu velmi obtížné.

MICHAEL FANTA, senior analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sdílená auta stále více používají i lidé ve věku 40 – 60 let

30.04.2024, Autor: Z blogosféry

Carsharing se v posledních letech stává stále populárnější alternativou ke klasickému vlastnictví automobilu. A to nejen ve světových metropolích, ale i v České republice. Není překvapivé, že nejčastějšími uživateli jsou zástupci mladší generace, pro které je sdílená ekonomika součástí životního stylu.

Rozdělený dluhopisový trh

29.04.2024, Autor: Z blogosféry

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a dluhopisy změn: začaly se mezi nimi rozevírat výkonnostní nůžky. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama