e-news.cz - kurzy
Reklama

Platy rostly loni nejrychleji vojákům a policistům

31.07.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Platy rostly loni nejrychleji vojákům a policistům

Nejvyšší nárůst mezd zaznamenali loni zaměstnanci v ozbrojených silách a pracovníci s podprůměrnými výdělky.

Vojákům a policistům v průměru vzrostla v minulém roce mzda více než za předchozí čtyři roky dohromady. O více než sedm procent vzrostla mzda pracovníkům v oblasti služeb a prodeje. Třetí nejrychlejší růst platů zaznamenali pomocní dělníci, kteří jsou však i tak hodnoceni platově podprůměrně. Nejvyšší platy jsou v Praze, nejnižší v Karlovarském kraji.
Vojáci a policisté dosáhli v loňském roce v průměru na 31 584 korun měsíčně. Druhý nejvyšší meziroční nárůst mezd měli pracovníci ve službách a prodeji. Těm jejich podprůměrná mzda vzrostla o 7,1 procenta na 18 924 korun. I tak ale za průměrem v České republice zaostávali o více než 10 tisíc korun. Vyplývá to z publikace Českého statistického úřadu o loňské struktuře mezd zaměstnanců. Třetí nejrychlejší mzdový nárůst zaznamenali pomocní dělníci, již jsou odměňováni vůbec nejhůře. Výdělek jim v minulém roce vzrostl o 6,7 procenta na 16 874 korun. Naopak nejpomaleji se zvyšovaly mzdy řídících pracovníků s růstem 2,3 procenta, kteří si však vydělali i tak v ČR v loňském roce nejvíce, a to 62 246 korun za měsíc.
Průměrný měsíční plat se v minulém roce zvýšil na 29 061 korun z 27 811 korun v roce předchozím. Zvyšování mezd souvisí s růstem minimální mzdy i s rostoucí poptávkou po pracovních silách na středně kvalifikovaných pozicích, uvedla vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ Jitka Erhartová.
Různorodost mezd je dána i odvětvími. V ubytování, stravování a pohostinství se mzdy pohybovaly pod hranicí 16 tisíc korun u dvou třetin zaměstnanců, v administrativních a podpůrných činnostech pak skoro u poloviny lidí. Mezi zaměstnání s nízkými výdělky patří číšníci a servírky, pracovníci ostrahy, uklízeči, pouliční prodejci, pomocníci v kuchyni, švadleny, dělníci v oblasti výstavby budov nebo pomocní nekvalifikovaní pracovníci ve službách. Naopak v oblasti informačních a komunikačních technologií, ve finančnictví a pojišťovnictví pobírala více než třetina zaměstnanců mzdy vyšší než 50 tisíc korun.
V rámci krajů si přišli k nejvyšším výdělkům zaměstnanci v Praze. Průměrná mzda v hlavním městě meziročně rostla o 4,3 procenta na 37 931 korun. Nadprůměrné platy měli také zaměstnanci ve Středočeském kraji, průměrně 29 338 korun. Ostatní kraje za průměrem zaostaly. Nejnižší mzdy, navíc s nejnižším meziročním nárůstem, zůstávají v Karlovarském kraji. Mzdy v tomto regionu meziročně vzrostly o 3,7 procenta a přehouply se přes hranici 25 tisíc korun. Nejrychlejší tempo růstu výdělků zaznamenal s 6,9 procenta Zlínský kraj.
Z hlediska věku a pohlaví dosahují nejvyšších mezd muži mezi 40 a 44 lety, a to v průměru 35 964 korun. Ženy pobírají nejvyšší výdělky po šedesátce, kdy v průměru dosáhnou na 28 609 korun. Rozptyl výdělků uvnitř věkových kategorií je rovněž výrazný. Zatímco muž či žena na manažerské pozici dosáhnou po čtyřiceti letech věku průměrně na 71 070 korun měsíčně, pomocný dělník před dosažením šedesáti let pobírá průměrně 15 768 korun. Nejvíce zaměstnanců je však v Česku zařazeno do statistické třídy technických a odborných pracovníků, jejichž průměrná mzda přesahuje 32 tisíc korun hrubého.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sdílená auta stále více používají i lidé ve věku 40 – 60 let

30.04.2024, Autor: Z blogosféry

Carsharing se v posledních letech stává stále populárnější alternativou ke klasickému vlastnictví automobilu. A to nejen ve světových metropolích, ale i v České republice. Není překvapivé, že nejčastějšími uživateli jsou zástupci mladší generace, pro které je sdílená ekonomika součástí životního stylu.

Rozdělený dluhopisový trh

29.04.2024, Autor: Z blogosféry

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a dluhopisy změn: začaly se mezi nimi rozevírat výkonnostní nůžky. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama