e-news.cz - kurzy
Reklama

Proč se kybernetická bezpečnost týká každého z nás?

14.06.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Proč se kybernetická bezpečnost týká každého z nás?

Kybernetická bezpečnost nebyla nikdy tak důležitá jako nyní. Jak trávíme více času online, často vytváříme a sdílíme více svých osobních údajů, než si někdy možná uvědomujeme. Pokud se osobní údaje dostanou do nesprávných rukou, mohou být ohroženy. Pro podniky i jednotlivce je tedy ochrana citlivých údajů zásadní.


Co je kybernetická bezpečnostní hrozba?
Kybernetickou bezpečnostní hrozbou se rozumí jakýkoli možný škodlivý útok, jehož cílem je neoprávněný přístup k datům, narušení digitálních operací nebo poškození informací. Kybernetické hrozby mohou pocházet od různých subjektů, včetně firemních špionů, teroristických skupin, nepřátelských národních států, zločineckých organizací, hackerů ale i nespokojených zaměstnanců.
Kybernetičtí útočníci mohou citlivé údaje jednotlivce nebo společnosti využít mimo jiné ke krádeži informací nebo získání přístupu k finančním účtům, což je jeden z důvodů, proč je ochrana těchto informací tak důležitá.
Kybernetické útoky se netýkají pouze velkých organizací
Je chybou domnívat se, že o vás kybernetičtí útočníci nemají zájem. Každý, kdo je připojen k internetu, potřebuje mít své systémy zabezpečeny. Je to proto, že většina útoků je automatizovaná a jejich cílem je spíše zneužít známé zranitelnosti než konkrétní webové stránky nebo organizace.
„Když se zločinci dostanou k dostatečnému množství informací, mohou mít úniky dat přímý dopad i na jednotlivce. Klíčovým způsobem, jak zabránit tomuto druhu trestné činnosti, je dodržovat i osvědčených postupů. Například právě pravidelná změna hesel může hackerům výrazně komplikuje práci,“ doporučuje Cirkva.
Různé formy kybernetických bezpečnostních hrozeb
Typů kybernetických hrozeb stále přibývá. Existují některé z nejběžnějších a nejrozšířenějších kybernetických hrozeb, na které byste si měli dávat pozor. Některé z nich jsou:
Malware – je „škodlivý software“, který zahrnuje viry, červy, trojské koně, spyware a ransomware.      Je nejčastějším typem kybernetického útoku. Malware proniká do systému obvykle prostřednictvím odkazu v e-mailu nebo nechtěným stažením softwaru. Nasadí se do cílového systému a shromažďuje citlivé údaje. Manipuluje a blokuje přístup k síťovým komponentám. Může zničit data nebo úplně vypnout systém.
Phishing – tento útok spadá do útoků sociálního inženýrství. Provádí se prostřednictvím e-mailu. Celé to tedy spočívá v podvedení příjemce e-mailu, aby prozradil důvěrné informace nebo si stáhl škodlivý software kliknutím na hypertextový odkaz ve zprávě. Typicky jde o podvodné emaily s požadavkem na změnu vašeho hesla k bankovnímu účtu.
Útok „Man in the Middle“ (MitM) – útok MitM se provádí tak, že se program nebo hrozba umístí mezi vás a zamýšlenou webovou stránku, ke které se oběť snaží získat přístup. Pokud se například uživatel snaží přihlásit ke svému účtu Google a mezi ně je umístěn program pro útok MitM, pak uživatel omylem zadá své přihlašovací údaje Google do škodlivého programu. Takový program pak získá přístup k jeho účtu.
Jak vypadá dobrá kybernetická bezpečnost?
Když jsme se seznámili s některými hrozbami kybernetické bezpečnosti, můžeme shrnout osvědčené postupy kybernetické bezpečnosti. Ty vám pomohou předcházet potenciálním hrozbám, vypořádat se s nimi. Ať už jste domácí uživatel nebo zaměstnanec organizace, mohou vám pomoci zůstat v bezpečí.
Používejte antivirový software – jde o bezpečnostní řešení, jako je Avast, Norton nebo McAfee. Antivirový software vám odhalí a odstraní viry. Pro dosažení nejlepší úrovně ochrany udržujte svůj software aktualizovaný.
Používejte silná hesla – i vy patříte do skupiny lidí, kteří mají jako výchozí heslo „heslo“? V tom případě je čas ho změnit! Zajistěte, aby vaše hesla nebyla snadno uhodnutelná. Můžete napadení předejít i tím, že svá hesla budete pravidelně aktualizovat. Nespoléhejte na jedno stejné heslo, které budete používat pro všechny své účty.
Neotevírejte přílohy e-mailů od neznámých odesílatelů – mohou být infikovány malwarem. Neklikejte ani na odkazy v e-mailech od neznámých odesílatelů nebo na neznámé webové stránky.
Pozor na veřejné sítě Wifi – nezabezpečené sítě vás činí zranitelnými vůči útokům typu MitM. Při připojování k síti, ať už doma nebo v práci, byste měli zajistit, abyste používali zabezpečené připojení. Využívejte šifrované připojení pomocí VPN, aktivní brány firewall a bezpečné sítě Wi-Fi.
LUKÁŠ CIRKVA, partner a ředitel BCV solutions s.r.o.
Foto: Pixabay
Zdroj: Kašpar PR
 
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

07.04.2025, Autor: Z blogosféry

Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence (AI) dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením?

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kyberbezpečnost: Celosvětový problém i výzva, která ovlivní naši budoucnost nejen v roce 2025

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Kyberbezpečnost nepochybně patří mezi klíčová témata současnosti. To potvrzuje i nadcházející světová výstava EXPO 2025, kde bude kybernetická bezpečnost jedním z témat, která budou v Ósace nepochybně rezonovat. Kyberprostor, jehož význam v každodenním životě neustále roste, je stále častěji cílem nejrůznějších útoků a hrozeb.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Globální průzkum: 197% nárůst e-mailových útoků a personalizované taktiky řízené AI 

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Společnost Acronis, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, vydala svou pololetní zprávu Acronis Cyberthreats Report, H2 2024: The rise of AI-driven threats. Ta odhaluje výrazný nárůst kybernetických e-mailových útoků – ve druhé polovině roku 2024 byl zjištěn ohromující nárůst o téměř 200 % v porovnání se stejným obdobím roku 2023.

Až 68 % datových ředitelů při nasazování AI bojuje s kvalitou dat. Pouze třetina firem ji využívá efektivně

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Řada firem investovala do platforem s umělou inteligencí v domnění, že jejich data jsou na inovace připravena. Realita je však jiná – až 41 % organizací přiznává, že má problém s udržením konzistentní kvality dat. Často za to mohou zastaralé systémy, které nezvládají zpracovávat rostoucí objemy dat v reálném čase.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama