Až do konce června probíhá v Centru architektury a městského plánování unikátní výstava. Představuje konkrétní podobu nového územního plánu Prahy. Tzv. Metropolitní plán se konečně dostal do druhého kola veřejného projednávání.
Jeden z nejdůležitějších dokumentů rozvoje hlavního města Prahy se přímo dotýká všech Pražanů, aktuálně doslova. Obyvatelé Prahy mají nyní možnost se k němu vyjádřit a ještě tak zasáhnout do jeho podoby.
Platnost již od příštího roku, výstavba již běží
Přestože mají občané dobu pro připomínkování plánu dvojnásobnou oproti zákonem dané lhůtě, v platnost by měl vstoupit již v roce 2023. Zásadně by měl pomoct rozvoji Prahy a zjednodušit také výstavbu nových bytů. Nová výstavba při stávajícím nastavení totiž vždy narazí na problém, že ve starém územním plánu není místo pro nové byty, kanceláře ani obchody. Většina pozemků v Praze je zastavěná, a tak veškerá výstavba začíná změnou územního plánu, která trvá i několik let.
Přesto se každým okamžikem Praha proměňuje a již nyní je v přípravě mnoho velkých stavebních projektů. Již odstartovala stavba metra D, reálnou má podobu má také Vltavská filharmonie, proměna čeká areál bývalého nákladového nádraží Žižkov, která dle IPR představuje jednu z nejvýznamnějších transformačních ploch širšího centra Prahy.
Nákladové nádraží Žižkov, ale také Bubny, Letňany nebo Vysočany
Multifunkční čtvrť s kancelářskými, obchodními a rezidenčními objekty jako Žižkov City buduje Sekyra Group ve spolupráci s Pentou a Central Group. Chybět tady nebude ani veřejný park nebo pěší zóna. Funkcionalistické nádraží má zůstat zachováno, sídlo by v něm měl mj. najít Národní filmový archiv.
Další výstavba je v plánu v Bubnech, Letňanech, Vysočanech nebo v Modřanech.
Proměna dominanty Modřan a vršovická Drážní promenáda
Již nyní se ve čtvrti proslavené svým cukrovarem v režii developerské společnosti PSN proměňuje modřanská dominanta, známá jako Microna. Z původní továrny na letecké přístroje se stává Vanguard Prague, luxusní loftové bydlení s autovýtahem uprostřed budovy, který je unikátem v celé střední Evropě.
Unikátní je také proměna opuštěného železničního koridoru benešovské trati v Drážní promenádu s liniovým parkem. Stane se novou zelenou páteří Vršovic a Strašnic a nabídne příjemné místo pro trávení volného času a sportování. Naváže na stávající síť stezek kolem Botiče, ale i ulice nebo nové veřejné prostranství spojené s novým bytovým komplexem, který nahradí zchátralý Kulturní dům Eden. Dvojice obytných budov, průchodem spojeným se sídlištěm, bude mít podobu dle návrhu studia ohboy. To vedle nájemních bytů počítá v objektu také s komunitním centrem a podzemním společenským sálem. Průchozí parter se otevře veřejnosti, také prostřednictvím restaurací, kaváren a obchodů.
Vršovický Eden, industriální styl a nové byty
Revitalizace čeká i vršovickou radnici, administrativní budovu Vlasta, stejně jako protější industriální komplex Koh-i-noor. I tady staví společnost PSN, na bezmála dvouhektarovém areálu dle studie Jakub Cigler architekti buduje novou obytnou zónu v industriálním stylu. Jenom v tomto projektu by s PSN mělo vyrůst 580 nových bytů, spolu se čtyřmi tisíci metrů čtverečních komerčních ploch pro obchody a služby. Přijdou vhod nejenom novým rezidentům, ale i stávajícím obyvatelům.
Ambiciózní developer plánuje na nejbližších pět let po celé Praze bezmála tři desítky projektů, ve kterých vznikne až 3 tisíce nových bytů. Akviziční tým PSN přitom dlouhodobě deklaruje chuť investovat další miliardy. Díky dostatku kapitálu a letitým zkušenostem z trhu realit může jako investor nabídnout majitelům příležitost zajistit svým nemovitostem budoucnost. Právě o budoucnost totiž nyní jde, zvláště v Praze.
Foto: Pixabay
Zdroje: IPR, Sekyra Group, Praha 10, PSN