e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k dnes zveřejněným údajům o inflaci v ČR za letošní únor

11.03.2022, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k dnes zveřejněným údajům o inflaci v ČR za letošní únor

Meziroční růst spotřebitelských cen v české ekonomice v únoru akceleroval výrazně nad očekávání a na úrovni 11,1 procenta je inflace nejvýše od července 1998.

Ke zrychlení cenového růstu došlo u naprosté většiny položek spotřebního koše, výraznými tahouny zrychlení celkové inflace byly ceny potravin, energií pro domácnosti a řada položek spadajících do jádrové inflace. Meziroční inflace na úrovni 11,1 procenta je bezmála o dva procentní body nad prognózou ČNB, viditelně byl překonán také odhad finančního trhu.
Meziroční inflace v únoru vzrostla z 9,9 % na 11,1 %, což pro tento ukazatel meziročního cenového vývoje představuje nejvyšší úroveň od června 1998. Finanční trh očekával inflaci na úrovni 10,4 %, ČNB ve své prognóze z počátku února odhadovala meziroční inflaci pro letošní únor na úrovni 9,2 %.
Inflace však prognózu centrální banky výrazně překonala již v lednu, kdy meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl 9,9 % oproti odhadu centrální banky na úrovni 8,9 %. Stále platí předpoklad, že nejpozději od 3. čtvrtletí začne meziroční inflace klesat, nicméně počátek jara bude bohužel ve znamení další růstu cenových tlaků, kdy významnou roli sehrají ceny energií a pohonných hmot, jež rostou v návaznosti na geopolitické faktory.
Nárůst celkové meziroční inflace byl v únoru tažen naprostou většinou hlavních položek spotřebního koše: zejména cenami potravin, cenami energií, pohonných hmot a položkami spadajícími do tzv. jádrové inflace, jako jsou ceny stravování a ubytování či volnočasových aktivit (rekreace a kultura).
Jádrová meziroční inflace vykáže za únor nepochybně výrazný nárůst z lednové úrovně, jež činila 9,7 %.Únorová data o jádrové inflaci ČNB teprve zveřejní v průběhu dneška.
Jádrová inflace je ukazatel, jenž nejlépe mapuje domácí cenové tlaky. Počátkem února zveřejněná prognóza ČNB očekávala, že jádrová inflace v prvním čtvrtletí 2022 bude činit 10,1 % poté, co v loňském závěrečném čtvrtletí dosáhla úroveň 7,7 %. Lednový údaj o meziroční jádrové inflaci na úrovni 9,7 % odpovídal očekávání centrální banky.
Inflace v české ekonomice měla pro první měsíce letošního roku našlápnuto k růstu s tím, jak se do statistiky promítaly cenové tlaky naakumulované na straně energií pro domácnosti. Data o celkové inflaci za leden a zejména za únor ale překonala očekávání a válečný konflikt na Ukrajině a s ním související dění včetně tlaku na růst cen minerálních paliv bohužel povede k tlaku na růst inflace i v nejbližších měsících. Za celý rok 2022 bude průměrná inflace s veškerou pravděpodobností dvouciferná, tedy nad úrovní 10 %, a to i při předpokládaném zmírnění meziroční inflace v letošním druhém pololetí. Nejen pro českou ekonomiku, ale i pro Evropu obecně se rýsuje stagflační scénář, kdy vysoké ceny energií a zřejmě i potravin potáhnou inflaci nahoru, zároveň ale budou mít nepříznivý vliv na reálné disponibilní příjmy v ekonomice a tím i negativní vliv na poptávku a na celkový výkon HDP.
Z hlediska měnové politiky představují stagflační tendence vždy těžkou otázku, jak nejlépe reagovat, tedy zda se zaměřit na bezprostřední růst cenových tlaků anebo na perspektivu zpomalení růstu ekonomiky. V případě české ekonomiky toho centrální banka ve smyslu zpřísňování měnové politiky již hodně odpracovala v uplynulých měsících a čtvrtletích a nyní dává najevo, že případné další zvyšování hlavní úrokové sazby ze stávající úrovně 4,50 % bude mít spíše jen kosmetický charakter, tedy bude mírné. Přesto ale lze předpokládat, že bankovní rada ČNB bude na svém měnově-politickém zasedání koncem března vážně debatovat další zvýšení úrokových sazeb, byť nyní spíše již jen v rozsahu čtvrt anebo půl procentního bodu.
Ve stávající situaci bude spíše než nějaké další výrazné zvyšování z již poměrně vysokých úrovní důležité, aby centrální banka vůči veřejnosti srozumitelně komunikovala podstatu stávajících cenových tlaků a zabránila tomu, aby se aktuální vývoj přetavil do vyšších dlouhodobých inflačních očekávání. ČNB také dává najevo, že je připravena bránit korunu před oslabením: pomyslný arzenál české centrální banky v podobě vysoké úrovně devizových rezerv je silný a stabilizace anebo i posílení kurzu koruny může být důležitým nástrojem ve snaze zamezit dlouhodobějšímu nárůstu inflačních očekávání v tuzemské ekonomice.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace v Česku – březen 2024

16.05.2024, Autor: Martin Švehla

Údaje o inflaci v ČR za březen potvrzují optimistický výhled: stejně, jako v únoru, i v březnu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2 %. Aktuálně je tedy inflace v ČR na úrovni inflačního cíle ČNB. Otázkou je, zda je tak inflace plně pod kontrolou. To se bohužel v návaznosti na vývoj v předcházejících dvou letech s určitostí říci nedá.   

Spoření na důchod v daňově podporovaných produktech

16.05.2024, Autor: Z blogosféry

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace skokově narostla, důvod k panice to ale zatím není

14.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu dubna oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,9 %. Jedná se o citelně vyšší hodnotu, než očekával trh (2,4 %) i Česká národní banka (2,5 %). V bezprostřední reakci posiluje kurz české koruny z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,84, což odráží přehodnocení tržního názoru směrem k vyšším tuzemským úrokovým sazbám.

Na českém trhu práce klid

12.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Maloobchod se utěšeně zotavuje

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých maloobchodů v průběhu března vykázaly meziměsíční nárůst o 1,3 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 6,1 %. Oproti tržnímu očekávání (2,8 %) se jedná o příjemné překvapení. Zároveň došlo k revizi únorového údaje směrem nahoru, a ten tak nově činí 2,5 namísto původně udávaných 1,6 %.

O práci při rodičovské dovolené je v Česku zájem. Alespoň částečný úvazek umožňuje méně než polovina zaměstnavatelů

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte z loňského září. Podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob.

Investování do kryptoměn: Vše, co potřebujete vědět

09.05.2024, Autor: red

Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) , Bitcoin Cash (BCH) , Litecoin (LTC) , Monero (XMR) , IOTA (MIOTA) — Kryptoměny jsou všude v médiích. Byly hlášeny velkolepé úspěchy a zisky sahající do milionů, ne-li miliard – ale je vhodné investovat do virtuálních peněz a jsou digitální měny novým finančním nástrojem?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Dilema zdanění tichého vína

09.05.2024, Autor: red

V České republice se dlouhodobě vede diskuse o možnosti zdanění tichého vína. Tato problematika je zvláště aktuální v době ekonomické krize, kdy stát hledá možnosti jak zvýšit daňové příjmy. Jakékoliv zavádění nových daní by se však mělo opírat o podrobnou analýzu dopadů a zohlednit poznatky a zájmy všech přítomných stakeholderů, tak aby daň nebyla zbytečně nákladná nebo neefektivní.

Inflace v ČR

06.05.2024, Autor: Martin Švehla

Nebezpečný fenomén soustavného zdražování a nestability cen se jeví jako zvládnutý. Spotřebitelské ceny v ČR rostly dva měsíce po sobě tempem pouhá 2 %, což je inflace na úrovni cíle ČNB. Ta také zahájila již v prosinci 2023 snižování svých základních úrokových sazeb. Jsou to opatrné kroky, podporují však naději na brzké oživení české ekonomiky.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama