e-news.cz - kurzy
Reklama

Češi spoří, ale skoro polovina přiznává slabší finanční gramotnost

12.02.2022, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Češi spoří, ale skoro polovina přiznává slabší finanční gramotnost

Každý druhý Čech si v posledním roce pravidelně odkládal finance stranou. Nejčastěji šetří mladí (25–34 let) a starší (45–64 let). Naopak sebejistota ve finanční gramotnosti Čechů je v mezinárodním srovnání horší. Přes čtyřicet procent občanů si není jisto, že se vyzná v nabídce finančních služeb a produktů na trhu.

Přes čtyřicet dva procent spoluobčanů se zároveň muselo za svůj život potýkat s tíživou finanční situací. Vyplývá to z online průzkumu společnosti IPSOS MORI, který si nechala zpracovat britská skupina International Personal Finance (IPF), jež v České republice působí pod značkou Provident Financial.
Více než polovina Čechů šetří pravidelně
Když byli respondenti dotazováni na úspory v posledních 12 měsících, více než polovina (padesát dva procent) dotázaných v České republice uvedla, že spořila každý měsíc nebo většinu měsíců. Kromě Čechů patří mezi pravidelně spořící také Estonci (padesát jedna procent). Mezi věkové skupiny, které si nejčastěji peníze odkládají pravidelně, patří v České republice mladí dospělí do 25 let a skupina 45–64 let (padesát osm procent). „Většina mladé generace přistupuje ke svým financím velmi zodpovědně a je zvyklá si část financí odkládat. Téměř šedesát pět procent mladých uvádí, že se o svých financích radí s rodiči, ” uvádí Kateřina Jarošová, tisková mluvčí Providentu a manažerka projektu Neviditelní. Pro porovnání – úplnou absenci úspor uvedlo jen sedm procent mladých dospělých (18–24 let).
Kromě věku má na pravidelné ukládání peněz také značný vliv dosažené vzdělání. Téměř tři čtvrtiny respondentů s vysokoškolským vzděláním uvádí, že spoří každý měsíc/většinu měsíců. To stejné uvádí jen třicet devět procent respondentů s nižším vzděláním.
Kolik procent populace si bylo schopno odkládat si finanční prostředky stranou většinu měsíců v roce:

Austrálie 56 %
Česko 52 %
Estonsko 51 %
Litva 46 %
Lotyšsko 37 %
Maďarsko 35 %
Polsko 47 %
Rumunsko 35 %
Španělsko 46 %

 
Finanční gramotnost Čechů se s nástupem mladších generací zlepšuje
Z průzkumu vyplývá, že více než polovina (padesát čtyři procent) Čechů si myslí, že má poměrně dobré nebo dobré znalosti finančních produktů a služeb. Na druhou stranu, dvě pětiny (čtyřicet jedna procent) respondentů uvedly, že si jistí nejsou. Litevští (sedmdesát procent) a australští (šedesát sedm procent) respondenti častěji uvádějí, že si jsou finančními produkty a službami jisti. I v případě orientace mezi finančními produkty platí, že svou roli hraje vzdělání. „Lze ovšem vypozorovat jasný trend, kdy mladší generace od 18 do 34 let má už mnohem větší znalosti finančních produktů a služeb. Překvapilo nás, že mnohem více sledují specializované weby a zpravodajství ze světa financí, než generace jejich rodičů,“ doplňuje Kateřina Jarošová, tisková mluvčí Providentu a manažerka projektu Neviditelní.
Čeští účastníci průzkumu s vysokoškolským vzděláním častěji uvádějí, že jsou si jisti svými znalostmi o finančních produktech a službách a častěji to potvrzovali muži (šedesát procent) než ženy (čtyřicet sedm procent).
Třetina starší populace se potýkala s dlouhodobou pracovní neschopností
Více než polovina (padesát čtyři procent) dotázaných v České republice uvedla, že se nikdy nedostala do tíživé životní situace, mezi které patří nedostatek finančních prostředků na běžný chod domácnosti, dlouhodobá nezaměstnanost, pracovní neschopnost, nebo zamítnutí žádosti o půjčku bankou či jiným věřitelem.
Na druhou stranu, čtyřicet dva procent českých účastníků průzkumu se alespoň v jedné z následujících situací ocitlo: nedostatek finančních prostředků na běžný chod domácnosti (dvacet dva procent), dlouhodobá pracovní neschopnost (dvacet procent), dlouhodobá nezaměstnanost (dvanáct procent), žádost o úvěr zamítnutý bankou (dvanáct procent), žádost o úvěr zamítnutý jiným věřitelem (šest procent). „Zjištění, že třetina lidí, kterým je mezi 45-64 lety se potýkala s dlouhodobou pracovní neschopností, může být překvapivé. Tyto situace jsou způsobeny nejen nemocí respondenta, ale často také péčí o blízkého příbuzného či přímo člena rodiny. Předpokládáme, že tento trend bude dále narůstat a bude klást zvýšené finanční nároky nejen na jednotlivce, kteří poskytují neformální péči, ale i na zdravotní a sociální systém,” uvádí Kateřina Jarošová, tisková mluvčí a manažerka projektu Neviditelní.
Zatímco dvacet devět procent účastníků ve středním věku (35-44 let) častěji uvádí, že měli problémy s nedostatkem finančních prostředků na chod domácnosti, starší lidé (45-64 let) častěji uvádějí dlouhodobou pracovní neschopnost (třicet dva procent). Lidé s nižším vzděláním ve větším množství případů uvádějí, že jim banka zamítla žádost o úvěr (sedmnáct procent).
Foto: Pixabay
Zdroj: AMI Communications


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Češi vydávají za zdraví 500 Kč měsíčně, jsou ochotni platit dvojnásobek

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrné měsíční výdaje Čechů na zdraví se pohybují okolo 500 Kč, tuto částku jsou ochotni zvýšit až na 1 000 Kč. Ukázal to průzkum Ipsos, který mapoval postoje Čechů k našemu zdravotnictví. Z něj dále vyplynulo, že si lidé uvědomují vysokou úroveň české zdravotní péče.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Česko platí obří účet za alkohol: Náklady přesáhly 43 miliard ročně, ukázala nová studie

28.03.2025, Autor: Z blogosféry

Konzumace alkoholu představuje významné zdravotní riziko, negativně dopadá ale i na státní rozpočet a ekonomiku. Náklady spojené s užíváním alkoholu dosáhly v roce 2021 podle expertních odhadů 43,4 miliard korun, tedy 0,69 % HDP. Ukázala to nová studie think tanku Ministr zdraví na portále Data o zdraví, která jako jediná pracuje s nejaktuálnějšími dostupnými údaji. Největší výdaje se pojily s poklesem pracovní produktivity, zátěží zdravotního systému, kriminalitou a nutností sociální podpory.

Stereotyp odmítání seniorních zaměstnanců je typičtější pro ženy

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

Nejde o propastný rozdíl, ale odlišné vnímání starších zaměstnanců podle pohlaví respondenta je znát: že jsou lidé ve věku 50-65 let méně výkonní než mladí si myslí 23 % mužů, ale 29 % žen. Ukázal to reprezentativní průzkum personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sbírala agentura Talk Online Panel.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Češi začínají větřit ekonomické jaro

21.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle březnové edice konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu se index celkové tuzemské ekonomické důvěry oproti předchozímu měsíci zvýšil o 1,7 bodu a dosáhl tak hodnoty 99,5. Ke

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily

18.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ceny zemědělských výrobců mírně zrychlily svůj meziroční růst. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu byly ceny meziročně vyšší o 9,1 %, v únoru to bylo dokonce o 9,3 %. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama