Podle informací Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v souvislosti s pandemií covid-19 vzrostl výskyt duševních onemocnění u dospělé populace ČR téměř na třicet procent. Pro srovnání, v roce 2017 to bylo přibližně dvacet procent. Odborníci na psychické zdraví jsou tak vytížení, že lidé na jejich pomoc čekají někde i měsíce. Psychické problémy často dosahují až takové míry, že lidé musí omezit práci a přicházejí o dostatečný příjem pro pokrytí svých životních nákladů.
Co se týče duševních onemocnění, nejčastěji jde o rozvíjející se deprese, úzkosti, poruchy spánku, ale lidi trápí třeba i zmatenost nebo sebevražedné myšlenky. Stupňování psychických problémů přicházelo také v souvislosti s omezováním sociálních kontaktů v lockdownech. Pomáhající profesionálové hlásí enormní nápor pacientů, a sami jsou pak přetížení. V některých lokalitách nebo pro určité specializace jsou pak pacienti nuceni čekat, než na ně přijde řada, i měsíce.
Národní ústav duševního zdraví letos varoval, že v důsledku pandemie má duševní potíže každý třetí z nás. „Moje kolegyně a kolegové zaznamenali nebývalý nárůst žádostí o pomoc. Ale z kapacitních důvodů je nestačili uspokojovat. Stát se příliš nepostaral, ale naštěstí odborná veřejnost nebývale rychle zorganizovala online či telefonickou podporu,“ říká psycholog a psychoterapeut Martin Jára.
„Jestli nám covid přinesl i něco dobrého, pak je to zvýšený zájem o duševní zdraví u lidí i institucí a také nové možnosti, jak na tento zájem, alespoň v online prostoru, reagovat. Byl to velký psychický tlak, pocítil jsem jej sám na sobě, na své rodině i ve své praxi. Covid nám všem zmáčkl duši i tělo. Snad nezapomeneme, jak křehcí jsme, a nebudeme se i v době po pandemii zdráhat říct si o pomoc,“ dodává Martin Jára.
Pokud psychické problémy zasáhnou člověku do života, často se stane, že ovlivní i jeho pracovní život. „Pokud musí člověk omezit práci, aby se zotavil z psychických problémů, přichází rodina často o důležitý příjem, který potřebuje ke krytí běžných výdajů,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif.
„Nelze přehlédnout, co se v České republice poslední měsíce děje. Vidíme, jak psychické problémy komplikují našim klientům život, a proto naše pomoc prostřednictvím pojištění schopnosti splácet narůstá na významu. Kryjeme totiž i rizika duševních nemocí, jako jsou deprese či syndrom vyhoření. Pokud tyto problémy zabrání člověku v práci a dostane se do potíží se splácením svých závazků, uhradíme jeho splátky úvěru,“ dodává Martin Steiner.
Foto + Zdroj: ASPEN.PR