Pandemie koronaviru se markantně podepsala na cestovních ruchu. Podle ČSÚ uskutečnili Češi za celý rok 2020 pouze 2,4 milionu cest. To je o šedesát sedm procent méně než v roce 2019.
Nejvíce lidí vycestovalo tradičně do Chorvatska. Další příčky obsadilo Slovensko a Rakousko, tedy destinace, do kterých se nejčastěji jezdí autem. Letecká doprava se v roce 2020 totiž ve srovnání s předchozími lety téměř zastavila. S preferovanými destinacemi souvisí i kratší délka pobytů a jejich individuální organizace.
V porovnání s rokem 2019 vycestovala v loňském roce do zahraničí jen třetina lidí. Podle ČSÚ vloni do Chorvatska vyrazilo 412 tisíc Čechů, tedy o čtyřicet čtyři procent méně než v roce 2019. Na Slovensko vycestovalo 353 tisíc Čechů a do Rakouska, které zaznamenalo nejnižší meziroční propad jen třicet dva procent, 275 tisíc. Relativní úspěch Rakouska byl způsoben téměř kompletní zimní sezonou 2019/2020 a také větší preferencí Čechů pro cesty autem do sousedních zemí.
Z pohledu délky cest se pobyty Čechů v zahraničí zkrátily. Průměrná delší cesta, tedy na čtyři a více nocí, trvala jen 7,8 nocí, což je nejméně za posledních pět let. Jejich podíl pak klesl z 69,5 na 68,3 procenta. Naopak kratší cesty se lehce prodloužily z 2,3 na 2,4 noci a vzrostl i jejich podíl z 22,7 na 24,4 procenta.
V pandemii do zahraničí bez cestovky
Vzhledem k omezením letecké dopravy, která odkázala lidi cestovat autem, autobusem, či vlakem do okolních zemí, velmi vzrostl podíl individuálně organizovaných cest, tedy bez cestovní kanceláře. Zatímco v roce 2019 bylo na vlastní pěst organizováno padesát pět procent všech cest, vloni to bylo už sedmdesát procent.
Význam cestovního pojištění vzrostl
Pandemie logicky zasáhla i na trh cestovního pojištění. S tím od ERV Evropské vloni cestovalo do zahraničí 408 tisíc osob, což je meziročně o šedesát čtyři procent méně. Naopak ale vzrostla průměrná výše škod, a to o výrazných dvacet jedna procent na 12,9 tis. korun. Naprosto se také změnil podíl hlavních druhů škod. Zatímco v předchozích letech tvořily léčebné výlohy průměrně šedesát pět procent všech škod z cestovního pojištění, vloni to bylo jen čtyřicet dva procent a naopak podíl storen vzrostl na více než polovinu. Loňský rok tak potvrdil, že význam cestovního pojištění je nyní ještě vyšší než dříve, proto by lidé měli spoléhat na specialisty, kteří i v době pandemie umí pojistit rizika spojená s COVID-19.
Vlastimil Divoký, Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny
Foto: Pixabay
Zdroj: CZembassy