e-news.cz - kurzy
Reklama

Hybridní model práce: Pandemie postavila zaměstnavatele před velké rozhodování

18.07.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Hybridní model práce: Pandemie postavila zaměstnavatele před velké rozhodování

Už před bezprecedentním rokem 2020 umožňovaly některé firmy svým zaměstnancům kombinaci práce z kanceláře a z domova, ale většinou pouze ve velmi omezené míře ve prospěch domu. Pandemie COVID-19 tento poměr obrátila.
Nyní, když se situace pozvolna normalizuje, firmy čelí mnoha otázkám, jak se k hybridnímu modelu práce postavit do budoucna.
Z průzkumu společnosti EY vyplývá, že s hybridní formou většina počítá. Sedmdesát dva procent zaměstnavatelů totiž plánuje zredukovat kancelářské prostory a zbylé primárně využívat ve chvílích, kdy zaměstnanci potřebují spolupracovat ve skupině anebo se setkat s klientem. Osmdesát čtyři procent zaměstnavatelů pak počítá s tím, že budou pracovat s technologiemi a daty tak, aby byly prostory i energie využívány efektivně, a hlavně aby byli jejich zaměstnanci se zvoleným přístupem – ať už bude jakýkoliv – spokojení.
Už během června a července minulého roku  provedla EY rovněž průzkum mezi 4 000 zaměstnanci a zaměstnavateli, aby zjistila, jakým způsobem mění pandemie způsob práce napříč různými společnostmi. Obě strany – jak vedení (sedmdesát devět procent), tak jejich podřízení (osmdesát čtyři procent) – se shodly na tom, že digitální nástroje jsou zásadním prvkem nejen během pandemie, ale jsou také naprosto nezbytné i do budoucna.
Samotná EY se pro pokračování hybridního modelu i po odeznění pandemie rozhodla po velkém průzkumu mezi svými zaměstnanci.
„Zeptali jsme se všech našich zaměstnanců, do jaké míry se chtějí po pandemii vracet do kanceláří, a obvykle na to reagovali, že maximálně na dva až tři dny v týdnu,“ říká vedoucí partnerka EY Česká republika Magdalena Souček. „Trochu mě to osobně překvapilo. Myslela jsem, že jim bude kancelářské prostředí a tým víc chybět, ale každý z nás má jiné priority a my jako společnost to respektujeme.“

Zdroj: EY

Jaký je vlastně účel kanceláře jako prostoru? Potřebujeme ji pro získání pracovních výsledků naprosto nezbytně? Odpověď není a ani nemůže být jednoznačná. Vše se totiž odvíjí od oborového zaměření firmy a v dané struktuře záleží pak i na pracovní náplni jednotlivých týmů.
Zaměstnavatelé tak nyní stojí na křižovatce, ze které vedou tři cesty, a nezbývá jim nic jiného než si jednu z nich vybrat. Buď navrhnou plán, kterým by se do budoucna mohla firemní politika řídit, implementují jej a v průběhu času se vychytají všechny jeho mouchy, nebo budou experimentovat s tím, co funguje a co ne. Zkrátka budou zkoušet, co by do budoucna mohlo zaměstnancům vyhovovat nejlépe – zařadit nové modely práce, nové využití technologií, nové postupy v pilotních fázích apod. a počkat, co se ujme. Třetí možností je ponechat pracovní prostředí v „předcovidovém“ módu a na základě dopadu této volby na pracovní výkon zjistit, jestli je to ta správná cesta.
Spor o práci z domova
Otázku o budoucím nastavení pracovního modelu teď řeší firmy po celém světě, od těch nejmenších až po světoznámé giganty. Například kalifornský Apple se rozhodl, že by zaměstnanci měli být v kancelářích osobně přítomní každé pondělí, úterý a čtvrtek. Skupina zaměstnanců se ale proti dopisu generálního ředitele společnosti Tima Cooka ostře vymezila s tím, že ne všem návrat do kanceláří vyhovuje. V otevřené odpovědi tak mimo jiné požadují, aby si mohli zaměstnanci autonomně rozhodovat o tom, jestli budou pracovat v kanceláři nebo z domova a také si přejí nahlédnout do reportů o dopadu návratu do kanceláří na životní prostředí.
I to je totiž jeden z aspektů, kteří zaměstnavatelé při úvahách o hybridním modelu práce zvažují. Ve chvíli, kdy zaměstnanci omezí nutné cesty přímo do místa pracoviště, se totiž nejen snižuje množství produkovaných emisí oxidu uhličitého v dopravě, firmy ale zároveň ušetří na energiích nebo vodě na toaletách a v kuchyňkách.
Autonomie zaměstnanců
Šedesát procent zaměstnavatelů se domnívá, že by si měli zaměstnanci sami rozhodovat o tom, kdy a jak často chtějí chodit do kanceláře.
Home office jako podmínka
Sedmdesát devět procent zaměstnanců uvedlo, že možnost práce z domova (nebo vzdáleně) bude jedním z určujících faktorů při hledání nového zaměstnání.
S hybridním modelem počítá i EY
Vedení českých kanceláří EY poslalo všechny zaměstnance na home office hned, co pandemie odstartovala, a v hybridním módu funguje dodnes. „Zaměstnanci se postupně začínají vracet do kanceláří, samozřejmě za přísných hygienických podmínek včetně neustálého antigenního testování,“ popisuje aktuální situaci HR Director EY Česká republika Olga Lamačková. „Co se týče hybridního režimu v budoucnu, domníváme se, že ten už zůstane neoddělitelnou součástí naší práce. Samozřejmě záleží na tom, co všechno nám umožní moderní technologie a jaký dopad to bude mít na naší firemní kulturu.“
„V EY dokážeme s nastavením nového hybridního modelu našim klientům pomoci v pracovněprávní i daňové oblasti. S našimi klienty ale řešíme i další velmi důležité otázky, které s novým nastavením úzce souvisí – třeba motivaci zaměstnanců a jejich odměňování, změny v HR procesech nebo vzdělávání,“ představuje některé z celé řady nabízených služeb EY vedoucí partnerka týmu poradenství v oblasti HR Martina Kneiflová.
Možností hybridního modelu práce přispívá EY ke svému cíli dosáhnout letos uhlíkové negativity a do roku 2025 stavu tzv. „net zero“.
Kromě toho se EY rozhodla přesun čím dál většího množství lidí do on-line prostředí ulehčit i ostatním, a to skrze svou unikátní platformou Work Reimagined Leaders Forum. Ta podporuje virtuální spolupráci lidí napříč celým světem. Kdokoliv se tak nyní může připojit a přispět k vytváření lépe fungujícího světa.
Foto + Zdroj: Media:list


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Finanční dopady zvýšení minimální mzdy

22.11.2024, Autor: Z blogosféry

Minimální měsíční mzda se pro rok 2025 zvyšuje z 18 900 Kč na 20 800 Kč. Zvýšení minimální mzdy je příznivou zprávou pro zaměstnance pracující za minimální mzdu a nepříznivou zprávou pro zaměstnavatele nabízející práci za minimální mzdu. Jak se změní čistá mzda zaměstnance? O kolik stoupnou mzdové náklady zaměstnavatele? 

Vánoční tržby e-shopů budou zřejmě vyšší než loni

21.11.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých e-shopů z letošních předvánočních nákupů by mohly být asi o pět procent vyšší než loni. Nahrává tomu meziroční nárůst prodejů i příznivější ekonomická situace domácností. Nejčastěji Češi plánují utratit za dárky pod stromeček 5 až 10 tisíc korun.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Ceny nemovitostí ve vyloučených lokalitách vykazují neobvyklé trendy

15.11.2024, Autor: Z blogosféry

Ústecký kraj je dlouhodobě známý svým specifickým realitním trhem, který se vyznačuje nejnižšími cenami nemovitostí v České republice. Tento fenomén je zvlášť patrný ve vyloučených lokalitách, kde sociální a ekonomické faktory významně ovlivňují hodnotu realit. Průměrná cena bytu o velikosti 50 m² se zde pohybuje kolem 25 000 Kč za m², což je výrazně pod celorepublikovým průměrem, který dle posledních statistik přesahuje 60 000 Kč za m².

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Češi si všímají nedostatku řemeslníků. Chybí i plynaři, zájem o ně potvrzují delší čekací lhůty

13.11.2024, Autor: Z blogosféry

V České republice je málo řemeslníků. Na tom, že u nás chybí, se shodlo 87 % dotázaných. Nedostatek řemeslníků Češi pozorují zejména na růstu cen a prodlužování čekacích lhůt. Například na služby plynaře pečujícího o domácí spotřebiče si čtvrtina lidí počkala déle než měsíc. Češi současně považují kariéru řemeslníka za vysoce perspektivní.

Mírné ochlazování pracovního trhu pokračuje

09.11.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v říjnu oproti předchozímu měsíci klesla o 0,1 procentního bodu a dosáhla tak hodnoty 3,8 %. Tento výsledek byl v souladu s většinovým očekáváním.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nová exekuční pravidla mohou sebrat až dvě třetiny zbytku čisté mzdy

08.11.2024, Autor: Z blogosféry

Novela insolvenčního zákona přináší změny v oblasti srážek ze mzdy. Pokud je proti zaměstnanci vedeno čtyři a více exekucí, mohou mu být nově sraženy až dvě třetiny tzv. zbytku čisté mzdy. Výjimkou jsou lidé, kteří pobírají starobní, invalidní nebo sirotčí důchod.

Zotavování maloobchodu pokračuje pomalu ale jistě

08.11.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské reálné maloobchodní tržby vykázaly v průběhu září meziměsíční nárůst o 0,2 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 5,6 %. Jedná se o mírně lepší výsledek, než o měsíc dříve (5,0 %) a prakticky přesný zásah do hodnoty, kterou očekával trh. Meziměsíčně tržby narostly již počtvrté v řadě.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama