Apogeo
Reklama

Každý pátý Čech má naspořeno více než 300 tisíc korun

22.06.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Každý pátý Čech má naspořeno více než 300 tisíc korun

České domácnosti mají podle ČNB na svých účtech zhruba o 350 miliard korun více než před pandemií. Celkové vklady domácností u bank tak překročily hranici tří bilionů a jsou vůbec nejvyšší v historii.


Z průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit vyplynulo, že dvacet jedna procent Čechů má ušetřeno více než 300 tisíc korun, oproti tomu dvacet šest procent disponuje úsporou menší než 10 000 korun. Většina těchto finančních rezerv je držena na běžných nebo spořicích účtech.
Naspořenou částku větší než 300 tisíc korun uvedli ve svých odpovědích častěji muži, lidé s měsíčním příjmem nad 60 000 korun a také vysokoškoláci. Největší podíl obyvatel, jež mají úspory nad hranicí 300 tisíc, je ve Středočeském kraji (třicet procent), nejmenší procento je v kraji Olomouckém (deset procent).
Dalších dvacet sedm procent dotázaných disponuje finanční rezervou 100 – 300 tisíc korun. Pouhých 5 000 korun, nebo dokonce méně, má stranou na případné nenadálé výdaje sedmnáct procent respondentů. V Královehradeckém kraji dokonce necelých dvacet procent lidí uvedlo, že nemá úsporu vyšší než 1000 korun.
Výše úspor domácností

Průzkum ukázal, že většina lidí drží své úspory na svých účtech, buď běžném nebo spořicím. Muži více využívají investiční produkty, což uvedlo dvacet sedm procent z dotázaných, oproti tomu pouze sedmnáct procent žen vyhledává nástroje, které jim peníze zhodnotí. Penzijní spoření je pak ve větší oblibě ve Středočeském a Libereckém kraji.
Pokud se jedná čistě o rezervu, je lepší nechat si finanční prostředky skutečně na účtech, kde jsou snadno k dispozici. V případě, že je lidé nebudou několik let potřebovat, je vhodné se poohlédnout po investičních produktech, tak aby se jejich peníze také zhodnocovaly.  Na druhé straně existuje řada lidí, kteří nemají v podstatě žádnou rezervu. To znamená, pokud by jim vypadl měsíční příjem, dostali by se do velkých problémů. Jestliže se jejich příjmy a výdaje každý měsíc rovnají, nemohou ani počítat s tím, že by případný výpadek příjmu nebo nečekaný výdaj mohli vyřešit půjčkou, nedokázali by totiž pokrýt měsíční splátku.
Kde jsou uloženy úspory domácností

Rezervu menší než jeden měsíční plat uvádí necelých čtyřicet procent respondentů, 12,2 procenta má uspořenou částku právě ve výši jednoho měsíčního platu.
Řada lidí přišla během covidové pandemie o příjmy nebo se jí na určitou dobu snížily, ale počítají s tím, že se jejich situace bude s postupným otevíráním ekonomiky zlepšovat. Někteří využili odkladů splátek úvěrů, které umožňovalo vládní moratorium. Jiní zažádali svého poskytovatele úvěru o individuální řešení. Odklady nebyly jediným, a mnohdy tím nejlepším řešením, protože se splátky jenom odložily, nikoliv odpustily. Úvěr byl po dobu odkladu nadále úročený úrokovou sazbou dohodnutou v úvěrové smlouvě a v konečném důsledku došlo k navýšení celkové částky, kterou klient uhradí. I proto jsme našim klientům radili, aby tuto možnost zvážili. Někteří z nich mohli například zažádat o konsolidaci nebo v případě flexibilní půjčky si splátky snížit.
Společnost Home Credit poskytla více než 13 000 odkladů, ať již na základě vládního moratoria nebo nad jeho rámec. Zaznamenala také zvyšující se zájem o flexibilní půjčky, které nabízejí variabilní možnosti splácení. Klient si může zvolit každý měsíc jinou výši splátky nebo si splácení odložit.
Od začátku roku 2020 se nezměnily úspory u 41 % respondentů, třicet dva procent žen zaznamenalo snížení výše svých našetřených peněz, u mužů se jednalo jenom o dvacet dva procent.
Změna výše úspor od začátku roku 2020

Od začátku roku 2020 vzrostly u 18 % Čechů úspory o více než 100 000 korun, ale pouze šestnáct procent z nich uvedlo, že to bylo způsobeno uzavřením obchodů a služeb. Dalších dvacet osm procent si myslí, že to byl jeden z důvodů a padesát pět procent dotázaných uvedlo, že zavřené provozovny neměly na jejich výši úspor žádný nebo velmi okrajový vliv.
Vliv uzavření obchodů a služeb na úspory

Zajímavé je, že šedesát devět procent dotázaných se zatím nechystá našetřené peníze utratit. Více, jak osmdesát procent mladých lidí ve věku 18-29 let chtějí větší část úspor ušetřit.
Co s našetřenými penězi

 
Co s úsporami podniknout, se shodují muži i ženy: Stejné procento (šedesát devět procent) si prostředky nadále ponechá stranou,  třicet jedna procent žen i mužů si za našetřenou rezervu něco pořídí.
MIROSLAV ZBOROVSKÝ, ombudsman klientů Home Credit
Foto: Pixabay
Zdroj: Omnimedia s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sdílená auta stále více používají i lidé ve věku 40 – 60 let

30.04.2024, Autor: Z blogosféry

Carsharing se v posledních letech stává stále populárnější alternativou ke klasickému vlastnictví automobilu. A to nejen ve světových metropolích, ale i v České republice. Není překvapivé, že nejčastějšími uživateli jsou zástupci mladší generace, pro které je sdílená ekonomika součástí životního stylu.

Rozdělený dluhopisový trh

29.04.2024, Autor: Z blogosféry

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a dluhopisy změn: začaly se mezi nimi rozevírat výkonnostní nůžky. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama