S přihláškami k placení paušální daně to bylo trochu jako s americkými prezidentskými volbami: Termín sice vypršel v pondělí 11. ledna, na finančních úřadech – stejně jako ve volebním štábu Donalda Trumpa – ale ještě několik dní toužebně vyhlíželi pošťáky.
I s korespondenčními registracemi se nakonec pro tuhle novinku rozhodlo zhruba šedesát šest tisíc živnostníků.
Podle původních odhadů, které v médiích dávala k lepšímu ministryně Alena Schillerová, jich sice mělo být minimálně sto tisíc, ale budiž. Ostatní se třeba rozhoupou příští rok. Dřív totiž k „reparátu“ nebudou mít příležitost. Pokud se ovšem nechystají živnost teprve zahájit, nebo obnovit po přerušení.
Navíc budou mít jedinečnou možnost zeptat se kohokoli z těch šedesát šest tisícovek na jeho osobní zkušenosti. Ty by podle ministerstva měly být jen a jen pozitivní: úbytek administrativy, roční finanční úspora v řádu desetitisíců korun, kromě zadání trvalého příkazu na 5 469 korun měsíčně už žádné další starosti.
Ale ještě dřív, než si první z „pionýrů“ mohli paušální daň a její dopady vyzkoušet v praxi, objevilo se hned několik varování, podle kterých to s novinkou zase tak růžové nebude.
Bankéři upozornili, že problémy mohou nastat, když si takový živnostník třeba příští rok požádá o hypoteční úvěr. Normálně by doložil daňové přiznání, to ale nebude mít. Česká spořitelna už dala na vědomí, že proto nesjpíš bude vyžadovat více dokumentů než nyní.
Paušalisté si také budou muset pečlivě hlídat příjmy, v podstatě vést účetnictví, a kdyby snad překročili roční milionový limit, neprodleně to oznámit berňáku a s paušální daní se rozloučit.
Nesmějí také vést družstvo či společenství vlastníků jednotek, natož se nechat jakkoliv zaměstnat. Nebude jim dovoleno ani vydělat více než patnáct tisíc korun ročně na pronájmu či úrocích.
Není tedy divu, že řemeslníci s vlastním živnostenským listem příliš netruchlí nad tím, paušální daň není nic pro ně. Že budou dál komunikovat zvlášť s finančním úřadem, správou sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovnou a každé z těchto institucí zvlášť posílat peníze.
Paušální daň totiž od začátku nebyla nastavena pro ně. V daňovém přiznání mohou uplatňovat náklady ve výši osmdesát procent, o další odpisy se jim postará prostá skutečnost, že mají rodinu. Jsou prostě oporami státu, který se na ně opět vykašlal.
JOSEF JAROŠ, garant projektu Fandíme řemeslu AMSP ČR a většinový vlastník poradenské skupiny Apogeo
Foto + Zdroj: Spindoctors s.r.o.
Josef Jaroš: Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně
22.01.2021, Autor: Z blogosféry