Pokud odhlédneme od pozitivních zpráv z konce roku ohledně vakcín proti koronaviru, fundamentální zprávy ovlivňující globální finanční trhy byly v loňském roce vesměs extrémně negativní.
Měli bychom zmínit zejména následující:
- Globální pandemie koronaviru
- Nejhlubší globální ekonomická recese od 2. světové války; podle poslední prognózy Mezinárodního měnového fondu by mělo globální HDP v roce 2020 poklesnout přibližně o čtyři procenta, což je násobně více, než jeden procentní pokles při globální finanční krizi v roce 2009
- Meziroční pokles globálních korporátních zisků o třicet procent
- Rekordní množství snížených kreditních ratingů
- Rekordní rozpočtové deficity
- Rekordní státní zadluženost, měřeno poměrem vládního dluhu k nominálnímu HDP
Přesto byla výkonnost globálních finančních trhů vskutku fenomenální. Globální akciové trhy si připsaly zhodnocení 14,3 procenta a globální dluhopisové trhy 9,2 procenta.
Důvodem této výkonnost podle mého názoru není nic jiného než bezprecedentní tištění peněz hlavních centrálních bank. Například rozvaha amerického Fedu za celý loňský rok vzrostla o stěží uvěřitelných sedmdesát osm procent! Zároveň se domnívám, že bez tohoto masivního objemu kvantitativního uvolňování by mohla loňská výkonnost globálních finančních trhů připomínat krizový rok 2008. Konec konců v loňském březnu to na globálních finančních trzích skutečně vypadalo jako po pádu americké investiční banky Lehman Brothers na podzim roku 2008.
MICHAL STUPAVSKÝ, Investiční stratég, Conseq Investment Management
Foto: pixabay.com
Zdroj: Omnimedia s.r.o.