Takzvanou bankovní identitu, tedy digitální občanku, spustí pro klienty během následujících týdnů první české banky. ČTK to dnes sdělila Česká bankovní asociace.
Bankovní identita představuje identifikační metodu pro on-line komunikaci se státem i soukromými společnostmi. Banky, které získaly akreditace ministerstva vnitra, nyní dokončují přípravy a testování svých řešení.
Bankovní identita je metoda, pomocí níž se klienti bank budou moci v on-line prostředí identifikovat stejně jednoduše, jako se přihlašují do svého elektronického bankovnictví a čerpat tak e-služby na webových portálech státu, potažmo veřejné správy, a později i soukromých firem.
Nyní o udělení akreditace ministerstva vnitra k poskytování bankovní identity usiluje několik bank. Tři banky ji získaly již v minulém roce. „Proces akreditace je pouze prvním krokem. Po jejím udělení musí banky ještě vše technologicky připravit, což zahrnuje nejen složité softwarové úpravy bankovních informačních systémů, ale i vývoj a důkladné otestování technického řešení, vč. jeho napojení na státní Národní identitní autoritu,“ uvedl gestor komise digitalizace ČBA Pavel Kolář. Řešení jednotlivých bank se tak Portálu občana, který funguje jako vstupní brána k elektronickým službám státu, budou v nabídce s možnými způsoby přihlášení promítat postupně. Klienti prvních bank, které službu spouští, budou moci bankovní identitu jakožto metodu ověření při svém přihlašování na portál vyzkoušet během následujících týdnů. Další české banky službu plánují spustit v následujících měsících.
S pomocí své bankovní identity se občané budou moci v blízké době přihlásit nejen do Portálu občana, ale do budoucna také třeba na portál Moje daně. Portál občana již nyní nabízí široké spektrum elektronických služeb, které mohou občané využít, například lze zažádat o výpis z bodového hodnocení řidiče nebo o výpis z rejstříku trestů. V tomto roce budou mít občané prostřednictvím Portálu občana nově mimo jiné i možnost podat elektronickou žádost o nový řidičský průkaz.
Banky dále pracují na tom, aby jejich klienti mohli tuto identifikační metodu využít i při čerpání služeb na on-line portálech soukromých společností, tzv. soukromých poskytovatelů elektronických služeb, jako jsou například provozovatelé e-shopů, telefonní operátoři, společnosti nabízející prodej energií (voda, plyn, elektřina), ale i další subjekty.
ČTK