Investiční produkty používá pro zhodnocení úspor svých dětí jen 11,5 procenta rodičů, nejvyužívanější formou je stavební spoření. Informace vyplynuly z dotazování investičního robo-advisora Portu.
Šedesát procent dotázaných chce svým dětem spořit nebo investovat minimálně deset let. Většina, a to osm z deseti (osmdesát dva procent) z těch, kteří dětem spoří nebo investují, očekává maximálně tři procentní zhodnocení. S ohledem na inflaci se tak jejich úspory spíše tenčí.
Téměř sedm z deseti (šedesát sedm procent) rodičů svým dětem spoří nebo investují na lepší start do života. Nejvyužívanější formou je stavební spoření, které má pro své děti založeno šest z deseti (padesát devět procent) dotázaných. Dalším v pořadí je dětský spořicí účet, který dětem pořídili čtyři z deseti (třicet devět procent) rodičů. Investiční životní pojištění pro děti má zřízeno patnáct procent respondentů. Další spořicí a investiční produkty jsou využívány výrazně méně – podílové fondy má pro své děti 7,5 procenta rodičů, akcie či dluhopisy anebo alternativní investice jen něco kolem čtyři procent rodičů. V letošním roce, pod vlivem pandemie
Covid-19 a turbulentního vývoje na trzích, vzrostl významně zájem o investiční produkty ze strany retailových klientů. Řada lidí si uvědomila, že pouze se spořicími produkty si nevystačí a budou muset postoupit byť minimální riziko, pokud chtějí své úspory zhodnotit.
Z těch rodičů, kteří dětem spoří nebo investují, jich téměř čtyři z deseti (třicet osm procent) plánuje střádat více než patnáct let. Jsou mezi nimi především mladí rodiče do třicet pět let, žijící ve větších městech a s vysokoškolským vzděláním. Horizont deset až patnáct let chce dodržet asi pětina rodičů (dvacet dva procent), další čtvrtina (dvacet šest procent) bude spořit nebo investovat dětem alespoň pět až deset let, častěji rodiče z menších měst do 5 000 obyvatel. Maximálně pět let plánuje střádat čtrnáct procent rodičů. V případě investičních produktů je dětský dlouhodobý horizont ideální. I zde platí – čím dříve začnete, tím větší šance na slušné zhodnocení. Důležitá je také pravidelnost. I relativně nízké částky lze díky složenému úročení, kdy se zhodnocují i připsané úroky, slušně zhodnotit. Například pravidelná investice ve výši tisícikoruny se při průměrném sedm procentním výnosu za pět let zhodnotí na zhruba sedmdesát jedna tisíc korun, za deset let je to však výrazně více než dvojnásobek, a to 173 000 korun.
Graf 1 – Jak dlouho plánují rodiče svým dětem spořit nebo investovat
Když už spořím nebo investuji, tak ať z toho také něco mám a vydělám na tom. To by měla být mantra každého, kdo se snaží odkládat nějaké peníze stranou. Dotazování ale ukázalo, že téměř polovina rodičů (čtyřicet sedm procent) očekává průměrné roční zhodnocení 1,5 – tři procent, další více než třetina (třicet pět procent) dokonce úročení jen do 1,5 procenta. Roční zhodnocení někde mezi tři až pět procent očekává dvanáct procent rodičů a jen šest procent dotázaných má ambice zhodnotit úspory svých dětí více než pět procent úročením. Ambicióznější očekávání mají přitom častěji muži a mladší rodiče. To, že tak výrazný podíl dotazovaných Čechů neočekává od spořicích a investičních produktů zhodnocení vyšší než tři procent ročně, je zarážející a potvrzuje konzervativní přístup Čechů k financím. Při aktuální inflaci téměř tři procent tyto produkty nejen nic nevydělají, ale naopak z úspor zbytečně ukrajují. Dnes už existují jednoduché a bezpečné investiční nástroje, které mají potenciál zhodnocení na úrovni dvouciferného čísla. V případě dětských produktů jsou často nastaveny zvýhodněné podmínky, například investiční účet Portu pro děti má bezkonkurenční správcovský poplatek jen 0,25 procenta za rok.
Graf 2 – Očekávané zhodnocení dětského spořicího / investičního produktu
Foto: pixabay.com
Zdroj: ShrtCut Studio
Osm z deseti rodičů, kteří střádají dětem na budoucnost neočekává vyšší než tři procentní zhodnocení
14.12.2020, Autor: Laura Feketeová