Rostoucí ceny nemovitostí nutí Čechy sjednávat si vyšší hypotéky. Oproti roku 2010 vzrostla průměrná výše hypotéky o více než jeden milion korun.
Vysoký zájem o hypotéky na vlastní bydlení udržují velmi nízké úrokové sazby. Češi si chtějí výhodné sazby udržet co nejdéle a stále častěji volí delší dobu fixace hypotéky.
Ceny bytů za poslední roky rostly o šedesát procent
Před deseti lety si musel zájemce o sedmdesátimetrový byt v pražské novostavbě připravit na jeho koupi přibližně čtyři miliony korun. V současné době se srovnatelný byt běžně prodává o dva až tři miliony dráž. Ceny nových i starších bytů rostly nejen v Praze, ale i v ostatních koutech republiky. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostly za uplynulou dekádu nabídkové ceny bytů v České republice o více než procent. Mnohem více peněz si dnes musí připravit i ti, kteří uvažují o pořízení nebo výstavbě rodinného domu nebo nákupu stavebního pozemku.
Češi si berou vyšší hypotéky
V Česku dlouhodobě rostou nejen ceny nemovitostí, ale také průměrná výše sjednané hypotéky, kterou lidé financují vlastní bydlení. Zatímco v roce 2010 byla průměrná výše hypotečního úvěru přibližně 1,6 milionu korun, dnes je to již více než 2,6 milionu. Podle našich aktuálních statistik má zájem o hypotéku ve výši do dvou milionů korun čtyřicet tři procent žadatelů. Dalších čtyřicet jedna procent si sjedná hypotéku v rozmezí dvou až čtyř milionů korun a jen šestnáct procent lidí si neváhá půjčit na bydlení více než čtyři miliony.
Jeden příjem na získání hypotéky mnohdy nestačí
U každého zájemce o hypotéku se banky zajímají o výši a zdroj příjmu. I když průměrné mzdy v Česku dlouhodobě rostou, ceny nemovitostí rostou přeci jen o něco rychleji. Vlastní bydlení se tedy zejména pro jednotlivce s nižšími příjmy stává nedostupným luxusem. Vyšší šanci dosáhnout na potřebnou výši hypotéky mají lidé, kteří mají bonitního spolužadatele. Podle našich dat má polovina zájemců o hypotéku (padesát čtyři procent) jednoho nebo dokonce dva spolužadatele.
Banky požadují hotovost nebo další nemovitost do zástavy
Stoprocentním hypotékám již před několika lety definitivně odzvonilo. Kdo uvažuje o hypotéce na vlastní bydlení, musí mít vlastní úspory nebo další vhodnou nemovitost do zástavy. V případě zástavy více nemovitostí se jejich hodnoty sčítají a klient se obejde i bez vlastních úspor.
Nízké sazby udržují vysokou poptávku po hypotékách
Zájem o hypotéky je výrazně ovlivněn nastavením úrokových sazeb. Čím nižší jsou, tím ochotněji si lidé na vlastní bydlení půjčují. V současné době se úrokové sazby hypoték drží těsně nad hranicí dvou procent (pozn. srpen 2020). Zejména menší banky ovšem dokážou nabídnout hypotéku i za méně než dvě procenta. Statistiky potvrzují, že výhodné úrokové sazby si chtějí lidé udržet po co nejdelší dobu a roste podíl hypoték s delší dobou fixace. Většinou je doba fixace od šesti do deseti let.
VERONIKA HEGROVÁ, obchodní ředitelka online sjednavače hypoték hyponamiru.cz.
Foto 1: pixabay.com
Foto 2: archiv Veroniky Hegrové
Zdroj: Hypo na míru s.r.o.