Desetina říká, že na plánovanou dovolenou teď nemá peníze. Téměř polovina Čechů (čtyřicet pět procent) musela kvůli koronavirové pandemii přehodnotit své plány na letošní letní dovolenou.
Je to poměrně vysoké číslo, pokud si uvědomíme, že dalších třicet devět procent nemělo ani před pandemií v plánu nikam cestovat. Jak ukázal průzkum banky ING, pouze šestnáct procent dotázaných letos podnikne dovolenou tak, jak si ji naplánovali, samozřejmě při respektování různých hygienických a bezpečnostních opatření.
Nejčastějším důvodem pro změnu dovolenkových plánů Čechů byla obava z cesty do konkrétní destinace nebo z podmínek na místě (dvacet devět procent). Desetina (deset procent) dotázaných uvedla, že kvůli pandemii má méně peněz, a nemůže si tak zamýšlený pobyt dovolit. Zbylých šest procent dotázaných na plánovanou dovolenou vyrazí, ale s výraznými omezeními.
Když původní plán nevyšel, třetina Čechů se rozhodla nikam nejet, dvě třetiny zvolily alternativní variantu. Nejčastěji v tuzemsku (padesát jedna procent dotázaných), někam do zahraničí vyráží osm procent lidí. Pokud byl důvodem pro změnu plánů nedostatek financí, polovina takových se rozhodla nejet letos nikam. Více než třetina (třicet osm procent) těch, kteří bojovali s nedostatkem peněz, našla levnější alternativu v Česku, pět procent v zahraničí.
Je důležité mít finanční rezervu a vedle nenadálých životních situací je právě dovolená další příjemnou motivací, proč spořit. I z nižších částek, které si budete každý měsíc pravidelně ukládat, si můžete uspořit na pěknou dovolenou, třeba v Česku. A každý z nás potřebuje občas načerpat sílu.
Letošní dovolená bude jiná
Ještě v polovině července čtvrtina (dvacet čtyři procent) Čechů nevěděla, kam vlastně letos vyrazí. Celkem sedmnáct procent počítá, že peníze za letošní dovolenou ušetří, protože nikam nepojedou. Dalších šestnáct procent ušetří volbou levnější destinace. Uspořené peníze si sedmnáct procent dotázaných užije cestováním v příštím roce, dalších čtrnáct procent věří, že za ně budou cestovat ještě během tohoto léta, případně do konce roku (sedm procent). Necelá třetina dotázaných (dvacet devět procent) utratí peníze za běžné výdaje či pokrytí dluhů. Více než čtvrtina (dvacet šest procent) dá peníze na spoření, zatím bez konkrétního účelu.
Nutnost si kvalitně odpočinout potvrzuje i psycholožka Martina Viewegová: „Dovolená je rozhodně důležitá součást života a nezbytná prevence syndromu vyhoření. Je vhodné umět si dopřát nějakou formu odpočinku každý den, pomůže i pět minut relaxace a pohled z okna, nicméně na „vypnutí hlavy“ je potřeba delší čas. Není nutné za dovolenou utratit velkou částku, pro někoho dokonce ani opustit domov. Důležité je, aby si člověk opravdu odpočinul a nabral síly. Je důležité vědět, zda potřebujeme k nejlepšímu odpočinku přírodu, moře, vodu, lidi nebo naopak samotu. V dnešní době, navzdory opatřením, není problém ani s malými výdaji vytouženou dovolenou prožít.
Život by ale neměl být o přežívání od dovolené k dovolené. Naučme se „hrát si na turisty“ ve svém městě i v průběhu pracovních měsíců. Dopřávejme si drobné změny, abychom měli pocit, že je náš život pestrý a zajímavý i bez dovolené (navíc u toho protrénujeme mozek, což se nám v budoucnu vrátí). Naučme se hospodařit s penězi tak, že si budeme dávat na stranu část na „dovolenou“, kdy menší část utratíme v každodenním režimu za ony „mentální dovolené“, a tu větší naspoříme na tu opravdovou, delší dovolenou někde dál od našich všedních dní.
RADEK SEDLÁŘ, ředitel Retailové sekce banky ING ČR
Foto 1: pixabay.com
Foto 2 + Zdroj: Havas Worldwide Prague a.s.