Občanská iniciativa KoroNERV-20 navrhuje opatření pro snížení deficitu státního rozpočtu a chce otevřít debatu o efektivním spojování obcí. Česko má 6 253 obcí, což je vysoký počet, a s tím jsou spojeny vysoké náklady na řízení samospráv.
Platforma chce posílit příjmovou nezávislost samospráv a její decentralizaci, která je oproti mnoha evropským zemím zatím v ČR výrazně nižší. Obce by podle ní měly získat větší jistotu v tom, s jakými příjmy mohou výhledově počítat, a to na několik let dopředu. KoroNERV to uvedl v tiskové zprávě.
Členové KoroNERV-20 doporučují ohledně financování obcí zmapovat volné veřejné prostředky napříč obcemi, kraji a vládou po odečtení závazků a peněz účelově vázaných na rozpracované projekty. Toto číslo by mělo být zveřejněno. Celý veřejný sektor by měl peníze směřovat k investicím. Peníze, které nebudou utraceny či vázány na připravené, schválené a rozběhnuté investice do jednoho roku, by měly být vráceny vládě ke snížení deficitu státního rozpočtu.
Menšinový kabinet ANO a ČSSD navrhl kvůli dopadům šíření koronaviru nárůst deficitu na 500 miliard korun, nemá k tomu ale zatím podporu dalších sněmovních stran. Schodek měl být v době před rozšířením nákazy koronaviru 40 miliard korun, vláda ho se souhlasem Sněmovny postupně zvýšila na nynějších 300 miliard.
Příjmová nezávislost samospráv by se podle KoroNERV-20 měla posílit. „Zastupitelé i úředníci vždy lépe nakládají s veřejnými prostředky, pokud je rozhodování o nich blíže k občanům, tedy silnější veřejná kontrola,“ uvedl ekonom Radim Dohnal. Malé obce a jejich malé zakázky pro místní malé firmy mají největší podíl práce nad materiálem a dají se podle Dohnala rychle realizovat.
Obce by také měly získat větší jistotu v tom, s jakými příjmy mohou na několik let dopředu počítat. „To jim usnadní plánování a rozvoj. Předvídatelný vývoj jejich příjmů může posílit ochotu investovat a plánovat výdaje do vzdálenější budoucnosti,“ poznamenala ekonomka Helena Horská. Spektrum dotací by se podle KoroNERV nemělo rozšiřovat, ale spíš zužovat. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj byla řada programů pro venkov vyčerpána z poloviny, některé i jen na osm procent.
Iniciativa uvítala rozhodnutí podpořit obce příspěvkem 1 200 korun na obyvatele. Jednorázový příspěvek, který obce dostanou ze státního rozpočtu jako kompenzaci výpadků daňových příjmů, dnes schválila Sněmovna na popud Senátu. Vláda původně chtěla pomoci obcím zvláštním zákonem, Senát pomoc urychlil. Členové KoroNERV chtějí otevřít širší diskusi na téma udržitelného a spravedlivého financování obcí počínaje rokem 2021, ze které by vzešla pravidla pro příštích pět let. „Podstatné je, aby rozdělování příjmů mezi jednotlivé vrstvy veřejných rozpočtů zohledňovalo zájmy daňového poplatníka, který by rád, aby se vybrané daně utrácely co nejefektivněji a na místech nejvíce potřebných,“ uvedl člen iniciativy a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.
KoroNERV-20 vznikl jako neformální občanská iniciativa ve druhé polovině března. Primárním cílem skupiny je zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku. Mezi členy patří kromě Hampla také například ekonom a ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček, ekonom Michal Mejstřík nebo šéf státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka.
ČTK
KoroNERV navrhuje opatření pro snížení rozpočtového deficitu
17.06.2020, Autor: Petr Vrabec