Příliv ukrajinských uprchlíků do České republiky během posledních let nebyl pouze čistým nákladem pro státní rozpočet, ale také přinesl značné přínosy pro českou ekonomiku. Jedná se navíc o trend, který od začátku příchodu uprchlíků stoupá a nyní lze již s jistotou konstatovat, že přínosy přijetí uprchlíků převyšují náklady.
Po invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022 Česká republika poskytla útočiště stovkám tisíc Ukrajinců. Mnoho z nich bylo schopno se rychle integrovat do české společnosti, což mimo jiné zahrnovalo vstup na trh práce.
Dle dokumentu z Ministerstva práce a sociálních věcí uprchlíci z Ukrajiny významně přispěli do státního rozpočtu prostřednictvím zaplacených odvodů. Jejich příspěvek dokonce převýšil náklady, které stát vynaložil na jejich sociální podporu. Většina pracujících uprchlíků se zaměřuje na sektory, které v ČR trpí chronickým nedostatkem pracovní síly, což pomáhá zmírnit dlouhodobou svázanost českého trhu práce.
Graf: Bilance příjmů a výdajů na podporu uprchlíků z Ukrajiny za rok 2023 (mld. Kč)
Zdroj: MPSV (2024)
Přestože mnozí uprchlíci pracují v nízkokvalifikovaných pozicích, postupně se zapojují do rekvalifikačních kurzů a zvyšují svůj lidský kapitál. Zvyšuje se tak jejich celková produktivita i přínos pro českou ekonomiku.
Integrace ukrajinských uprchlíků do české společnosti a ekonomiky opět ukazuje, že migrace může mít pozitivní dopady nejen na mikroekonomické, ale i makroekonomické úrovni. Uprchlíci pomáhají řešit nedostatek pracovní síly v některých sektorech a skrze odvody a spotřebu významně přispívají do státního rozpočtu. V kontextu stávajících výzev, kterým Česká republika čelí, mohou být tyto přínosy klíčové pro nakopnutí ekonomického růstu a vyrovnání státního rozpočtu.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA