Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových.
Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.
Rekonstrukce bytu vyjde na statisíce. „Pokud si objednáte solidní firmu a děláte například kompletní rekonstrukci panelového bytu 2+kk o rozloze okolo 50 metrů čtverečních, počítejte s investicí v řádu 500 až 600 tisíc korun. Ceny se samozřejmě liší od lokality, v Praze bude rekonstrukce dražší než na severu Čech,“ konstatuje Martin Ďuriš, výkonný ředitel společnosti M&M Investiční, která se specializuje na výkupy a rekonstrukce nemovitostí. V případě staré cihlové zástavby bývá podle něho kompletní revitalizace ještě o něco nákladnější. „Důvody jsou jednoduché, panelové domy jsou skládačka, kde nenarazíte na tolik šikmých stěn a nepravidelností, které jsou u starších cihlových bytů prakticky pravidlem. Rozdíl v investici ale není nijak obrovský, řádově jsou rekonstrukce starých cihlových bytů nákladnější o 5 až 10 procent,“ pokračuje Ďuriš.
V rámci rekonstrukcí Češi často mění dispozice. Starší byty, a to jak panelové, tak cihlové mnohdy nevyhovují současným trendům či jsou z pohledu nového majitele nepraktické. Nejčastěji lidem vadí průchozí pokoje, malé koupelny, nebo naopak zbytečně velké chodby. Častý je požadavek přeměnit původní oddělenou kuchyň třeba na dětský pokoj a jako součást obýváku vytvořit kuchyňský kout.
Zrekonstruovaný byt má být také méně náročný na spotřebu energií. Které stavební úpravy v rámci rekonstrukce nejlépe splní tento účel? „Jednoznačně jde o kvalitní zateplení nemovitosti ve spojení s výměnou oken za nová, splňující požadavky úspory energie. U zateplení přitom nejde pouze o fasádu či střechu, které se řeší v rámci celého bytového domu. Jde také o izolaci stropů a podlah, kudy uniká veliké množství tepla,“ vyjmenovává Martin Ďuriš. Kvalitním zateplením nemovitosti lze docílit až 50 procent úspory energie. Náročnější majitelé jdou ještě dál a přidávají třeba větrání s rekuperací tepla či solární panely pro ohřev vody.
Aby investice do úprav bytu přinesla požadovaný výsledek, je nutné vybrat si kvalitní firmu a na průběh prací i dohlížet. „Určitě bych dal na reference. Každá firma si dnes může udělat během jednoho dne stylové webové stránky a tvářit se jako renomovaná společnost s mnohaletou praxí. Takže klasické doporučení od známých, kteří mají danou firmu vyzkoušenou, má velkou váhu,“ říká Martin Ďuriš s tím, že hodně také napoví recenze na internetu. Ani společnost s řadou kladných referencí ale ještě neznamená stoprocentní záruku kvality. „Stavební firmy, zvláště ty dobré, jsou v současné době doslova zavaleny zakázkami. Takže jednoduše nemusí mít čas. Ze stejného důvodu i prověřené společnosti najímají nové party dělníků, což může v důsledku znamenat, že neodvedou práci ve svém běžném standardu,“ upozorňuje Martin Ďuriš.
Majitelům proto doporučuje chodit do rekonstruovaného bytu pravidelně na kontrolní dny. Zaplatit si stavební dozor, nebo alespoň pověřit nějakého stavebně znalého člena rodiny, aby kontroloval průběh stavby a mohl případně zarazit použití materiálů, které nebyly objednány, a stavebních postupů, které jsou nestandardní. „A takových věcí může být spousta. Bohužel dochází k situaci, kdy firma opravdu stavbu nezvládá a je potřeba spolupráci s ní ukončit a stavaře vyměnit. Toto není nic příjemného, ale mnohdy to ušetří roky nervů s nápravou nekvalitně provedené rekonstrukce,“ konstatuje Martin Ďuriš.