Dvě pětiny firem z oboru výroby a logistiky pandemie nijak nezabrzdila a neomezila. Další pětina očekává, že se zpět na sto procent svého obvyklého výkonu dostane do konce čtvrtého čtvrtletí.
Oproti tomu dvacet dva procent firem dosud nedokáže odhadnout, kdy se jim podaří plnou činnost obnovit. I přes relativně slibné oživení byznysu téměř třetina respondentů příští rok očekává pokles obratu v jejich sektoru a pětina předpokládá nárůst nezaměstnanosti. Do budoucna chce třetina firem posílit své online aktivity a pětina plánuje větší investice do nových technologií. Vyplývá to z ankety personálně poradenské společnosti Randstad, do které se v listopadu zapojili manažeři ze 156 středních a velkých firem ze sektoru výroby, logistiky a technologií.
Už v jarní vlně pandemie musely firmy přijmout řadu zásadních opatření, která měla ochránit zdraví a bezpečnost zaměstnanců a zachovat bezproblémový provoz. V podzimní vlně se typ přijímaných opatření nijak zásadně nezměnil a většina z nich se de facto stala integrální součástí způsobu fungování firem. Kromě opatření a investic směřujících k ochraně zdraví a bezpečnosti zaměstnanců jednoznačně vede přesun na práci z domova (padesát sedm procent) a kompletní restrukturalizace procesů a produkce s cílem udržet byznys (čtyřicet dva procent). Firmy také přistupují ke snižování počtu pracovních hodin (dvacet procent) a ukončování termínovaných zaměstnaneckých/dodavatelských kontraktů (šestnáct procent). K celkovému či dočasnému uzavření provozu bylo nuceno necelých osm procent firem.
Oživení byznysu je slibné
Víc než čtyřicet procent respondentů z oblasti výroby a logistiky v anketě uvedlo, že je nyní zpět na sto procent původních objemů byznysu, další pětina podnikání rozběhla na plné obrátky, i když na předkrizových objemech byznysu ještě není. Návrat na předkrizovou úroveň nicméně očekává do konce letošního roku. „Jde o poměrně pozitivní výsledky i výhledy a je vidět, že české firmy působící ve výrobě a logistice se s pandemií vypořádaly bez zásadních problémů,“ říká Jacek Kowalak, ředitel společnosti Randstad, a dodává: „Pouze dvacet dva procent firem zatím není schopno predikovat, kdy se k původním objemům vrátí, do značné míry to dle nich závisí na rozsahu a délce vládních omezujících opatření. Kritické scénáře se však neočekávají.“
Plánovaná opatření
„I když odhad rozvoje byznysu vychází spíše optimisticky, neznamená to, že by firmy čekaly s rukama v klíně a doufaly v návrat starých časů. Naprostá většina z nich se shoduje v tom, že pro další úspěšné působení musí překopat dosavadní způsob fungování,“ komentuje Jacek Kowalak. Velká část opatření se přitom dle průzkumu bude týkat počtu zaměstnanců, způsobu jejich zaměstnávání a organizace práce obecně. Čtvrtina firem například plánuje zachovat home office či práci na dálku, další čtvrtina zase chce přijímat spíše agenturní zaměstnance a šestnáct procent bude upřednostňovat flexibilní či časově omezené zaměstnanecké smlouvy. Pozastavení náboru pozic, které nejsou aktuálně klíčové, chystá patnáct procent respondentů. Naopak čtrnáct procent oslovených firem hodlá i nadále nabírat zaměstnance na dlouhodobé úvazky.
Hlavní výzvy pro budoucnost: bezpečnost a fungování v online prostředí
V souladu s dosavadním vývojem situace plánuje třicet tři procent firem zavést přísnější opatření týkající se zdraví a bezpečnosti a třicet jedna procent předpokládá změny ve způsobu fungování, v prvé řadě má jít o převedení více aktivit do online podoby. Téměř třetina respondentů očekává, že obrat v jejich sektoru poklesne a dvacet jedna procent předpokládá nárůst nezaměstnanosti. Zavedení práce na dálku jako standardu ve svém oboru chystá pětina firem a stejný podíl firem plánuje větší investice do nových technologií.
Foto: pixabay.com
Zdroj: ACCEDO Czech Republic