Vody je obecně málo, zvlášť té pitné, na což upozorňuje 22.
března Světový den vody. Přitom stačí začít takovou banalitou, jako je kontrola kapajících kohoutků a protékajících toalet, například před odjezdem na prodloužený víkend. Úspory mohou dosáhnout, zvláště v bytových domech, kde jsou některé byty delší dobu nepronajaté, mnoha desítek tisíc korun ročně a ušetřit lze hektolitry pitné vody každý rok!
Všichni to známe. Odjíždíme na dovolenou, zmatek, spěch, děti jdou ještě na toaletu a nikdo si nevšimne, že nechaly protékající záchod. Cena vodného a stočného přitom rok od roku stoupá, a to navzdory tomu, že spotřeba vody na osobu dlouhodobě klesá1. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla cena pitné vody2 meziročně v průměru o 1,10 koruny za m³, a cena stočného3 dokonce o 1,50 koruny za m³.
Nesplachujte peníze do kanálu!
Aktivujte si službu „Detekce nechtěných úniků vody“ od společnosti ista. Závada na splachovači toalety je často příčinou zbytečně vysoké spotřeby vody. Pokud se průtok vody nezastaví správně ihned po spláchnutí, protéká dál přibližně 25 litrů vody za hodinu, což jsou při dnešních cenách vody asi dvě koruny. Za jeden den je to už téměř 50 korun, a pokud vám záchod protéká např. během vaší letní dovolené, zaplatíte už o 700 korun víc.
Pokud by byla toaleta rozbitá celý rok, např. v déle neobývaném bytě, proteklo by zhruba 220 m³ vody! Jestliže jeden krychlový metr vody dnes tedy stojí zhruba 83 korun (včetně DPH), roční ztráta může dohromady činit 18 tisíc korun, které doslova zbytečně odtekly do kanálu.
Řešením by možná bylo před každým odjezdem důsledně vypínat vodu, ale na to si s cestovní horečkou málokdo vzpomene. „Naštěstí většina vodoměrů, které máme u svých zákazníků již dnes nainstalované, je připravena pro rádiový přenos dat a jsou dostatečně citlivé, aby protékající toaletu dokázaly zachytit,“ uvádí Jana Machková, ředitelka společnosti ista Česká republika, a dodává: „Stačí si jen tuto službu u nás aktivovat. V případě bytového domu to může udělat správce objektu,“ doplňuje. Je samozřejmě také možné nechat si při příští výměně nainstalovat vodoměr ještě citlivější, jakým je např. modilys m, který už dokáže odhalit i kapající kohoutek.
I ten totiž může způsobit výrazný růst nákladů za vodu. Pokud by jeden kohoutek v bytě silně kapal celý rok, je to bezmála devět tisíc korun. A takových kapajících kohoutků může být v domě či bytě samozřejmě víc.
Zeptejte se správce svého bytového domu na jednání družstva nebo sdružení vlastníků a nechte si aktivovat novou službu „Detekce nechtěných úniků vody“ od společnosti ista. Ročně vás to bude stát zanedbatelnou částku v porovnání s náklady na vodu v případě protékající toalety či kapajícího kohoutku.
Jak to funguje v praxi?
Běžný vodoměr domaqua m od společnosti ista je již standardně vybaven rádiovým modulem, který pravidelně odesílá informace o průtoku vody do sběrnice dat memonic 3 v domě a následně jsou informace odeslány do centrály ista. Software pak dokáže vyhodnotit, zda se jedná o běžný průtok způsobený lidským chováním, nebo o nechtěný soustavný průtok způsobený závadou. Po pěti dnech soustavného úniku vody systém informuje prostřednictvím portálu ista, SMS nebo e-mailu správce nemovitosti, případně přímo nájemníka.
Příklady úniků vody
Kapající kohoutek |
4 l/h |
Silně kapající kohoutek |
12 l/h |
Protékající toaleta |
25 l/h |
O společnosti ista Česká republika
ista je jednou z předních světových společností působících v oblasti zvyšování energetické účinnosti budov. Svými produkty a službami pomáhá udržitelným způsobem hospodařit s energiemi, šetřit náklady a emise CO2. Společnost se specializuje na měření a rozúčtování individuální spotřeby energií a transparentní vizualizaci dat o spotřebě pro bytové domy a komerční nemovitosti. K tomu využívá portfolio hardware komponentů – poměrové rozdělovače nákladů na teplo, vodoměry, měřiče tepla a související instalační systémy. Je průkopníkem v oblasti výzkumu a vývoje měřicí techniky. Společnost ista usiluje o spravedlivé rozdělení nákladů na odebrané teplo a vodu na základě individuální spotřeby. Už déle než 100 let poskytuje své služby více než 12 milionům bytových jednotek ve 24 zemích po celém světě. V České republice ista působí od roku 1992 a poskytované produkty a komplexní služby patří k nejspolehlivějším a nejvyspělejším na českém trhu. Více informací najdete ZDE.
Poznámky:
1 Od roku 1990, kdy byla denní spotřeba vody na jednoho obyvatele v České republice na svém historickém maximu (173,5 litru), klesla už téměř na polovinu (loni v průměru 88,3 litru), přesto platíme za vodu stonásobně víc než tehdy. Vládní koncepce boje proti dopadům sucha, schválená 24. července 2017, navíc počítá s dalším možným nárůstem cen vody.
2 Vodné: z průměrných 35,60 koruny/m³ na 36,70 koruny/m³ bez DPH.