Poměrně nedávno zveřejnil portál Platy.cz zajímavé statistiky, kde mladí počítačoví experti nastupují do firem s průměrnou mzdou cca šestatřicet tisíc
korun, hned v závěsu je bankovní sektor se svými cca jednatřiceti tisíci. Pro srovnání – v ostatních oborech se průměrná nástupní mzda pohybuje okolo dvaceti osmi tisíc korun. Nástupní platy jsou samozřejmě ovlivněny i lokalitou zaměstnavatele.
Právě nedostatek pracovníků technických oborů stojí za vyšší nástupní mzdou v těchto oborech. Za zmínku jistě stojí i fakt, že zaměstnavatelé jsou ochotni investovat do proškolení svých zaměstnanců a praxe již není nezbytnou podmínkou pro perspektivní uplatnění, jako tomu bylo v minulosti – v těchto oborech najde uplatnění čerstvý absolvent zpravidla do měsíce.
Jak to vidí generace Y?
Nastupující generace Y má ve srovnání se staršími generacemi naprosto odlišná očekávání a priority. Stabilita jistého pracovního místa ustupuje flexibilní pracovní době a možnosti práce z domova. Motivačními faktory jsou pochopitelně práce, která baví, výše mzdy, atraktivní benefit, získání zkušeností, kreativní práce a např. i transparentní výsledky jejich práce.
„Výhodou této generace je jejich přístup k sociálním sítím již od útlého věku, což umožní získávání velkého množství informací ve velmi krátká době,“ říká Jan Silber, zakladatel projektu Jobstack.it.
A co na to zaměstnavatelé?
Zaměstnavatelé vnímají silnou potřebu mladých lidí na prostor k osobnímu životu, který je pak mnohdy upřednostňován tomu pracovnímu. Zároveň se ale projevuje zvýšená motivace práce v případě zajímavého tématu k řešení, a to i mimo běžnou pracovní dobu. Snahou tedy je přizpůsobení pracovních pozic pro přicházející generaci a naplnit jejich potřeby i mimo výší nástupní mzdy oproti jiným oborům.
Mzdové očekávání absolventů
Očekávání bývají často hodně vzdálená od reality. I s ohledem na výše zmíněné skutečnosti a statistiky se stále setkáváme s přemrštěným očekáváním. Před nástupem do zaměstnání je dobré vyhledat si statistiky nástupních platů, zeptat se známých, případně využít poradenství v agentuře. Musíme si uvědomit, že se však jedná o platy zkušených pracovníků s letitými zkušenostmi. První rok až dva se tedy doporučuje pojmout jako dobře placenou praxi, vyzkoušet si daný obor, načerpat zkušenosti a dovednosti. „Berme v úvahu, že nemůžeme mít vše hned a nástupní plat znamená opravdu jen nástupní – po pár měsících se každý může vypracovat k lepšímu ohodnocení,“ dodává Jan Silber z Jobstack.it.
Přemrštěná očekávání jsou tvořena především neznalostí aktuální situace na trhu práce s ohledem na mzdové ohodnocení. Pokud však vyhledáme statistiky v daném oboru, vytvoříme si očekávání reálná, na které jsou firmy připraveny a zvyšujeme svou šanci k získání zaměstnání. „Trh práce v oblasti IT je nyní velmi hladový, nástupní mzdy jsou ve srovnání s jinými obory značně vyšší a je možné si říci vyšší nástupní plat a využít tak možností, které IT trh práce poskytuje. Uvažujme ale reálně, na plat 100 tisíc korun a služební Audi už musíme nějaké zkušenosti mít,“ míní Silber z jobportálu Jobstack.it.